שואלים אותי מה זה יוגה תרפיה בכלל…..

יוגה תרפיה יכולה לעזור לך להיפרד מכאבים- את יודעת….כאבי גב,צוואר, כתפיים, בירכיים. אז כדאי להבין למה ואיך

כבר שנים שמעמדה של היוגה הולך ומתעצם והיא נחשבת לאחת השיטות שעושות טוב ומיטיבות עם מצבו של האדם, ברבדים שונים. כמובן, יש עכשיו גם מחקרים רבים שמוכיחים שוב ושוב כי תרגול יוגה מיטיב עם המתרגל ברמה הגופנית ויותר מכך- ברמה הרגשית וההתנהגותית , משנה חיים, משנה דפוסי התנהלות וללא ספק תהליך בעל סממנים מרפאים. אני, אישית, לא צריכה מחקרים…אני יכולה להסתמך על "המחקר" האישי שלי.

כל המורים ליוגה, בסגנונות היוגה השונים שהתפתחו במאה השנים האחרונות, נתקלים בתלמידים שונים, עם יכולות שונות. לא כולם יכולים לדגמן תנוחות יוגה  אקרובטיות מושלמות. בני האדם שונים זה מזה במצב החוסן הפיזי, גמישות השרירים והמפרקים שלהם ובמצב הבריאותי הכללי. ואנחנו , המורים, נדרשים בכל שיעור להתאים את התנוחות  למתאמנים השונים. וכך קורה שמורים ליוגה מוסיפים את היוגה תרפיה לכישוריהם ולמה שיש להם להציע לקהל המתאמנים שלהם. ויש כאלה (כמוני…) שמעמיקים דווקא בסוג היוגה הזה ופונים לקהל תלמידים ומתרגלים, שזקוקים לצורת תרגול כזאת.

אי אפשר בלי קצת רקע על יוגה….

ברוב המקרים אנשי המערב מתייחסים אל היוגה כעוד שיטה התעמלות. מחפשים את התוצאה שבמראה החיצוני פיתוח גוף, חיזוק וחיטוב וכחלק משמירה על כושר.           אלא שהיוגה היא תפיסת עולם שהתפתחה במזרח הרחוק ומטרתה התפתחות רוחנית והקטנת הסבל הכרוך בקיום האנושי. בפילוסופיה של היוגה, כפי שנוסחה בכתביו של פטנג'לי, היוגה היא השקטת תנודות התודעה.ביוגה מדברים על שמונה מרכיבים היוצרים יחד את מה שנקרא יוגה. רק אחד מהמרכיבים האלה הוא התרגול הפיזי של התנוחות (אסאנות).

ובאמת, תוך כדי אימון יוגה, הגוף מתחזק, הנשימה מוסדרת, התלמיד לומד להתבונן במעשיו ובסביבתו ולבחור את המרכיבים הנכונים לחייו. מתפתחת מודעות עצמית גבוהה שמשפיעה עליו ברבדים שונים. אחת הסיבות לכך שהיוגה נפוצה יותר ויותר היום, היא ההבנה שליוגה יש איכויות תרפויטיות. ביכולתה לרפא- את הגוף ואת הנפש.

 ומיוגה ליוגה תרפיה

יוגה תרפיה היא ענף או תחום שהתפתח מתוך עולם היוגה כדי לטפל בבעיות בריאות, פיזיות או נפשיות.    וכאן טמון ההבדל הדק, במטרה. המטרה של יוגה תרפיה (ע"פ מסורת דסיקשר, בנו של קריצ'מצ'אריה , מורם ואביהם הרוחני של איינגר, פטאבי ג'ויס ודסיקשר עצמו- מורים שהביאו במאה הקודמת את היוגה אל המערב) היא לטפל בבריאות ולא להביא להתפתחות רוחנית. למרות, שבפועל כשאנחנו משפרים את הבריאות ונפרדים מהכאבים ומהמוגבלות בתנועה, אנחנו משפרים גם את מצב הרוח והתפקוד הכללי משתפר!

מה שאני הכי אוהבת ביוגה תרפיה, זה שהיא  מבוססת על האמונה שלאדם יכולת להבריא את עצמו ומטילה את האחריות על תהליך ההבראה עליו. אדם שרוצה להבריא צריך לתרגל ולהתאמן בעצמו. עצם התפיסה הזאת מעצימה מאוד את יכולתו של האדם. וממש כמו שהשרירים מתחזקים גם האמונה ביכולת הריפוי היא שריר שאפשר לחזק!

ברור, שצריך לקבל הדרכה ממורה בעל ידע וניסיון, צריך שיהיה עם מי להתייעץ ואל מי לפנות והיום קיימות דרכים שונות להגיע אל המורה המתאים. (כמו שאומרים ביוגה- כשהתלמיד מוכן, המורה יופיע). אפשר, כמובן, לחפש בסביבתנו הגיאוגרפית את המורה המתאים ולשמחתנו, בעידן האינטרנט, אפשר למצוא את המורה המתאים ברחבי הרשת ובלי קשר למקום המגורים. התנאי חייב להיות, שהמורה יודע להעביר את ההנחיות בדרך המתאימה ושהתלמיד קשוב ומבצע את ההנחיות בשימת לב. יש אפילו יתרונות לתרגול בבית מול מחשב- אפשר לחסוך זמן ועלות, אפשר לחזור שוב ושוב על תרגילים שבריאים וטובים לנו ולהכניס את תנועות היוגה לשגרת חיינו.

למה היוגה והיוגה תרפיה צוברות כל כך הרבה פופולאריות?

כי החיים שלנו מלאי סטרס ומתח ולתרגול היוגה יש השפעות מטיבות על איכות החיים של האדם ועל בריאותו. רבים ממי שמתרגלים יוגה באופן סדיר, מעידים על שיפור בהרגשתם ובמצבם הבריאותי ועל אלו נוספים גם מחקרים מעמיקים.

יש היום יותר הבנה לגבי הקשר בין הגוף לנפש. אנחנו מבינים, שהאדם הוא ישות הוליסטית. מכאן, שתרגול גופני ישפיע גם על כאבים פיזיים ובו-זמנית ישפר את התחושה הכללית של המתרגל ברבדים נוספים, כיוון שחלק גדול מהכאבים מגיע ממקורות של נפש ורגש.

בעצם, הרעיון הוא להביא את האדם לריפוי ולא להעלים סימפטום מסוים או לשכך את הכאב בלי לרפא.  אמנם, יש מחלות שלא ניתנות לריפוי אך ניתן לחיות עימן היטב שנים רבות. כך שבין אם מתאפשר ריפוי מלא או לא, ניתן לפתח גישה בריאה להתמודדות עם המחלה. מכאן שהיוגה תרפיה תטפל במחלה, באדם ובתגובתו אליה ותיתן בידיו את הכלים למנוע מצבי משבר אקוטיים.

איך היוגה תרפיה תורמת לתהליך הזה?

היוגה תרפיה תומכת ומשלימה צורות ריפוי נוספות בהן בוחר האדם להיעזר. לכן לא צריכה להיות לאדם הפונה בבקשת עזרה לטפל בעצמו, שום דילמה או צורך לבחור בין שיטות שונות ולא תישלל כל צורת טיפול אחרת. אפשר פשוט לשלב!

היוגה תרפיה מעצימה – מתוך ההנחה כי הכוח להבריא נמצא אצל האדם החולה ולא אצל המטפל. היוגה תרפיה נותנת לאדם כלים לרפא את עצמו ובכך מעצימה את תחושת המסוגלות והאחריות שלו.

תהליך הריפוי תמיד יחל בנקודת המוצא של האדם ויתקדם צעד אחר צעד ע"פ הקצב האישי. מבלי לדחוף אותו להישגים ולשיפוטיות אלא, לאפשר לו ליהנות מהאיכויות שבתנוחות היוגה, בהתאם ליכולתו הגופנית ובעזרת אביזרים, אשר מקלים ומאפשרים כל תנוחה .

היוגה תרפיה מובילה לשינוי באורח החיים– במקרים רבים, ההקלה בכאב וההרגשה הטובה מביאים את האדם גם לשנות הרגלים, להקפיד על התזונה ולהבין את הקשר בין הגוף ל"דלק" שאנו מכניסים לתוכו ולאורח חיינו.

היוגה-תרפיה היא שיטה טבעית, לא פולשנית ובלי תופעות לוואי, והיא פועלת תמיד בתיאום עם הגוף ולא נגדו. (כמו במצבים שתרופה מסוימת גורמת לבעיה אחרת בגוף או טיפול שמחייב התאוששות והחלמה ממושכת ופוגע בתפקוד.

ביוגה תרפיה הגישה הוליסטית ומתייחסת אל האדם כמורכב מחמישה רבדים: גוף, מערכת פיזיולוגית, מערכת נפשית, אינטלקט ורוח. ברור, שאנחנו מתחילים ברובד הגופני, החיצוני. בהמשך, נרגיש את השפעת התנוחות והנשימות גם על מערכות פיזיולוגיות פנימיות וגם על השלווה והרוגע שלנו. מי שירצה להעמיק את התהליך אל האינטלקט והרוח מוזמן לעשות זאת!

אם כל מה שכתבתי עושה לך חשק לתרגל כמה תנוחות פשוטות ולהיפרד מהכאב, אשמח לדעת איפה כואב ולהתאים לך תרגיל או שניים!

באהבה,

אבישג