שגיאות גאוניות / מריו ליביו

כמה חשוב להבין שטעות אחת היא פתח לעולם שלם של הצלחות

בחורה עם מחשב נייד

כולנו שוגים. איש מאיתנו אינו מושלם. אפילו לא גדולי הגאונים בהיסטוריה. צ'רלס דרווין, לורד קלווין, ליינוס פולינג, פרד הויל ואלברט איינשטיין היו מדענים מזהירים, כולם כאחד. כל אחד מהם תרם תרומות כבירות לתחומו – אבל כל אחד מהם גם נכשל קשות בשגיאות.

מריו ליביו הוא אסטרופיסיקאי בכיר במכון למדעי טלסקופּ החלל (STScI). הוא קיבל תואר דוקטור באסטרופיסיקה תיאורטית מאוניברסיטת תל אביב, וכיהן כפרופסור לפיסיקה בטכניון מ־1981 עד 1991. פרופ' ליביו זכה בפרסים רבים על מחקריו ועל הצטיינותו בהוראה. שיעוריו המצולמים של פרופ' ליביו משמשים עד היום סטודנטים בכל מוסדות הלימוד בתחומי הפיסיקה והמתימטיקה והרצאותיו בישראל מושכות אליהן אלפי אנשים מדי שנה.

בשונה מהספרות הרגילה והקלאסית אותה אני נוהגת לקרוא מצאתי עצמי קוראת ספר מדע. יש משהו מרתק במדע,מרתק בלדעת,לגלות ולהבין.

את הספר הזה ביקשו לקרוא גם נערים ונערות בני 15 הלומדים פיזיקה והרצון לדעת ולהבין ריתק אף אותם.

אין זה ספר מדע רגיל. הוא לא מביא את המדע כפי שהוא אלא דרך עיניו של הסופר שהוא בעצמו אסטרופיסיקאי בכיר המתאר לנו את כוחה של טעות.

הסופר בחר חמישה מדענים ידועים ופורצי דרך ומביא את תאוריית המדען וממול, השגיאה שהביאה לשינוי עצום,שגיאה גאונית כדבריו.

בסגנון כתיבה נפלא ומרתק כותב מריו ליביו את האמת שאולי לא כולנו יודעים. המדע נבנה גם מטעויות. כל טעות יכולה להיות הרסנית מצד אחד וגאונית מצידה השני.

יש בספר הבנה מופלאה על כמה חשובה היצירתיות,המחשבה האחרת והלא מקובעת,היציאה מגבולות המותר והאסור וההבנה עד כמה חשובה הדרך ועד כמה חשוב להבין שטעות אחת היא פתח לעולם שלם של הצלחות.

זה לא ספר שקל לקרוא,זה לא ספר שקוראים מהר וזה לא ספר שמתאים לכל אחד. זהו ספר מדע מרתק שקראתי אותו וממליצה לקרוא אותו לאט. כלפעם חלק אחר,כל פעם מדען אחר. לתת למידע לשקוע בתוכנו,לעכל,להבין ואולי לחזור על הפרק שוב כדי להבין יותר.

ספר שכזה לא קל לתרגם וחייבת לציין לטובה את התרגום המוצלח של עמנואל לותם שאפשר גם לבני נוער לקרוא,להבין מבלי להרגיש שהיה קושי בתרגום.

הוצאת אריה ניר

תרגום: עמנואל לותם

00