שבעת המופלאים – מי גוזל את הזמן שלך?

האם אתם מוצאים את עצמכם רודפים אחרי הזמן? האם 24 שעות ביממה אינן מספיקות לכם, על מנת להספיק את כל המשימות שלכם? מרגישים שאתם רצים סביב הזנב של עצמכם, למרות שהזמן הוא המשאב הכי שוויוני עלי אדמות? לכל אדם יש 24 שעות ביממה, יש כאלו שיש להם שפע של זמן והם מספיקים הכל, וכאלו שנמצאים תמיד בלחץ של זמן

sefer 555

לפני כשבוע המורה שלי, רונית גולדברג –  מנהלת מכללת מטרות ללימודי NLP – שבה מכנס NLP שהתקיים בלונדון. שם נכחה בהרצאה של מנחה בשם ג'ון מקלק'לן, שנקראה "שבעת המופלאים". ההרצאה עסקה בזיהוי שבעה בזבזני זמן נפוצים אשר גוזלים הרבה מזמננו. נדלקתי על הנושא, והנה היא כאן כלשונה…תודה לך יקירה:)

מהם שבעת בזבזני זמן מופלאים, אשר גוזלים את זמננו?

• האם אתם מוצאים את עצמכם רודפים אחרי הזמן?

• האם 24 שעות ביממה אינן מספיקות לכם, על מנת להספיק את כל המשימות שלכם?

• מרגישים שאתם רצים סביב הזנב של עצמכם, למרות שהזמן הוא המשאב הכי שוויוני עלי אדמות?

• לכל אדם בעולם יש בדיוק אותה כמות זמן של 24 שעות ביממה, יש כאלו שיש להם שפע של זמן והם מספיקים הכל, וכאלו שנמצאים תמיד בלחץ של זמן…

מהם בזבזני הזמן שלכם?

הצעד הראשון בלקיחת שליטה על זמנכם, הינו זיהוי בזבזני הזמן שלכם. מהם העיסוקים המחבלים במלאי הזמן העומד לרשותכם? לאחר שעניתם על שאלה זו, אתם יכולים לגלות לאיזה סוג של חבלני זמן הם משתייכים…

והרי הם… שבעת המופלאים:

1. שליטת יתר

• האם אתם מסוג האנשים המנסים לשלוט בילדיכם, בבני הזוג שלכם, בעובדיכם, בחבריכם ובכל הסובבים אתכם, מבלי לשחרר?

• האם אתם נותנים הוראות לכולם איך עליהם לפעול, מבקרים את פעולותיהם, והיכן שאינכם בטוחים אתם לוקחים על עצמכם את הביצוע של המשימה, כדי להבטיח שתתבצע כרצונכם?

• אם אתם עסוקים בניסיונות אינטנסיביים לשלוט במה שאינו בשליטתכם, קרוב לוודאי שאין לכם די זמן כדי להוציא לפועל, את הדברים החשובים לכם שכן בשליטתכם?

הפתרון: למדו לשחרר ולסמוך על אחרים!

האצילו סמכויות, ומרגע זה שחררו והניחו לאחרים לבצע את משימותיהם בדרכם שלהם, מבלי לבקר, לייעץ ולהטיף להם, או לקחת על עצמכם את הביצוע.

2. מיקוד בעתיד

• האם אתם עסוקים בחרדות מפני העתיד? חוזים תרחישים שליליים ומכלים את זמנכם בדאגות?

• או אולי אתם מאלו החולמים חלומות גדולים ומלאים ברעיונות טובים המחכים למימוש?

• כשאתם ממוקדים בפנטזיות על העתיד, ואינכם חיים את ההווה שבונה את העתיד, אתם מבזבזים זמן על חלומות בהקיץ ופנטזיות, שקרוב לוודאי לא יתממשו לעולם…

הפתרון: אמנו את המוח שלכם להתמקד בתרחישים חיוביים.

• אם אתם מאלו החרדים לגבי העתיד, אמנו את המוח שלכם להתמקד בתרחישים חיוביים, באמצעות מיקוד בדברים החיוביים שיש בחייכם בהווה, והבעת תודה על ה"יש"…כך המוח שלכם ילמד להתמקד בחיובי, ותוסר דאגה מלבכם…

• ואם אתם מאלו המפנטזים על העתיד, וחולמים על היום בו תהיו מספיק פנויים כדי לממש את חלומותיכם…שאלו את עצמכם מה אתם יכולים לעשות היום על מנת ליצור את העתיד הרצוי לכם. התמקדו בפעולות קטנות שביכולתכם לבצע באופן מידי והתחילו לבצען…

3. מיקוד בעבר

• האם אתם מרבים לשחזר בראשכם שיחות או סיטואציות שכבר הסתיימו? האם אתם מייסרים את עצמכם על האופן בו פעלתם, או על משהו שאמרתם, ומפנטזים על "סוף" אחר?

• או אולי אתם דווקא משחזרים זיכרונות נעימים, מתרפקים על העבר בנוסטלגיה, ומצטערים על תקופה שעברה ואיננה עוד?

• מאחר ואינכם יכולים להחזיר את הגלגל לאחור, ולמרבה הצער אין לכם שליטה על העבר, אתם מבזבזים את זמנכם היקר לשווא!

הפתרון: השאירו את העבר בעבר, והתמקדו בהווה!

הפיקו את הלמידה הנדרשת מטעויות העבר, והשתמשו בלמידות הללו באירועים עתידיים. בזיכרונות החיוביים השתמשו כעוגנים. הם יכולים לעזור לכם להתחבר למשאבים שלכם בסיטואציות שונות…

4. חוסר מיקוד

• האם אתם נוהגים לשאול את עצמכם לאיזו תכלית אתם מבצעים משימה כזו או אחרת? או אולי אתם פועלים פול גז בניוטרל? עושים ועושים… מבלי לבחון את האפקטיביות של פעילויותיכם במבחן התוצאה.

• חוסר בהירות לגבי התכלית של פעילויות/משימות שאתם עושים עלול לגרום לכם לבזבוז מיותר של זמנכם, שכן הפעולות שאתם עושים אינן מקדמות אתכם אל התוצאה הרצויה, מכיוון שהיא אינה ברורה לכם.

הפתרון: התרגלו לשאול את עצמכם

לפני כל משימה או פעולה, שאתם עושים: "מהי התוצאה הרצויה שאני רוצה להשיג?". ככל שהתכלית תהיה ברורה לכם, כך האפקטיביות שלכם תגבר, כי תשקיעו את זמנכם בדברים שיוצרים תוצאות!

5. פיזור המיקוד

האם אתם נוטים לעבור מפעולה לפעולה, ממשימה למשימה, מעניין לעניין, ולהשאיר הרבה לולאות פתוחות בו זמנית? הנטייה לעבור מדבר לדבר, מבלי להביא את משימותיכם לידי סיום, היא אחד מגזלני הזמן המשמעותיים, מכיוון שאינכם מצליחים ליצור תוצאות.

הפתרון: ערכו תיעדוף של משימותיכם

מידי יום ביומו, ועברו ממשימה אחת לאחרת, רק לאחר שסיימתם את הקודמת עד תומה. אם מדובר במשימה מורכבת, או במשימה שצורכת השקעת זמן ממושכת, אתם יכולים להקצות לה זמן ביצוע, ורק בתום הזמן שהוקצב למשימה, לעבור למשימה אחרת.

6. חשיבת יתר

האם אתם מסוג האנשים שנוטים לחשוב…לחשוב ועוד לחשוב… מבלי לפעול? השקעת זמן בחשיבה מבלי לחבר אותה לפעולה, היא בזבוז זמן מוחלט, סוג של "אוננות מנטאלית", מכיוון שללא פעולה – אין תוצאות! אם יש לך תכניות נפלאות, אך הן נותרות במגירה, לעולם לא תצליח להגשים!

הפתרון: תרגמו כל מחשבה לפעולה ממשית!

שאלו את עצמכם איך ניתן לממש באופן מעשי, את הדבר שחשבתם עליו, ופעלו מידית! עשו לפחות צעד קטן אחד בכיוון התוצאה, על מנת להוציא את הרעיון מהכוח אל הפועל! מרגע שיצרתם את האנרציה, עליתם על המסלול להגשמה.

7. פרפקציוניזם

האם אתם חותרים אחר המושלם, ולא מוכנים להתפשר על פחות ממנו? מכיוון שמושלם לא באמת קיים במציאות, אתם משקיעים הרבה מאמצים והרבה הרבה זמן – לחינם!!! לא סתם נאמר ש"הפרפקציוניזם הוא האויב הגדול ביותר של ההצלחה".

הפתרון: עליכם לעבוד על אמונותיכם ולשנותן,

• על מנת שתוכלו להסתפק בטוב ביותר שביכולתכם לעשות, ולהפסיק את המרדף אחר המושלם, שגורם לכם להשקיע עוד ועוד זמן, מבלי להגיע לתוצרים מספקים. האם לא יותר חשוב לפעול ולהשפיע, מאשר להשקיע ולהשקיע ללא הפסק וללא תוחלת?

• ובכלל, איך אפשר לדעת מתי משהו מספיק טוב? בדקו את הקריטריונים שלכם, ועדכנו אותם. למדו את עצמכם להיות מספיק טובים במקום להיות מושלמים…זכרו: אחרי הכל, אתם רק בני אנוש!

בהצלחה!!!

תודה לציירת המוכשרת אחותי היקרה: מזל חתוקה