שבט פרייזר כאן!

ה'צלב הבוער' הוא ספר הרפתקאות, המשכו של רומן אהבה אדיר, הנכנס בחריש עמוק למציאות החלוצית של אזורי הספר בקרוליינה טרום מלחמת העצמאות ולעומק חיי נישואין וקשר מיוחדים במינם

hazlav_haboer
 
הצלב הבוער, חלק 1
מאת דיאנה גבלדון
The Fiery Cross
מאנגלית: ברוך גפן
הוצאת כנרת זמורה ביתן, 2017. 732 עמ'
ספר חמישי במניין ספרי 'נכריה' המקוריים ( לא התרגום)

 

המשך סיפור אהבתם של ג'יימי פרייזר וקלייר רנדל, אשתו הנוסעת בזמן. הסיפור שהחל בסקוטלנד ונע לעבר איי הודו המערבית ממשיך לשחר של יום חדש בקולוניות של צפון אמריקה ומלחמת עצמאות המשחרת בפתח. קלייר יודעת שזה יקרה. האם גם הפעם תצליח להציל אותו ואת המשפחה?

השנה 1771

מתחילים להריח ניצוצות של התנגדות. קוראים להם רגולטורים. הם לא אוהבים את המסים ואת חוסר הצדק לסוחרים ולחקלאים. עוד כמה שנים תהיה מהפכה ומלחמה של ממש.

ג'יימי שוב מוצא עצמו בין הפטיש לסדן כשכל צד יחשיב אותו כמשתייך לצד שמנגד. הוא צריך לעזור למושל, נציג המלך ולהקים מיליציה ולטפל בהפרות סדר. אבל הוא לא אנגלי, הוא ישב בכלא אנגלי זמן רב.  הוא גם בעל אחוזה גדולה אותה קיבל מהמושל טיירון ליישב ולהפריח ואט, אט להוסיף דיירים ומתיישבים בשטחו העצום שיהפכו אותו לחקלאי ומניב. הוא גם קתולי ובאותם זמנים קתולים לא יכלו להחזיק בנכס שכזה. המושל ינצל זאת לאחיזה וכוח לחייב את ג'יימי לפעול כרצונו.

השנים הם אחרי 'וחיו בעושר ואושר'. דיאנה גבלדון טובה מאוד בתיאור  החיים שאחרי סצנת הסיום ההוליוודית. ג'יימי וקלייר, רוג'ר ובריאנה מנהלים חיי נישואים וחווים את הקשיים והמהמורות שיש לכל זוג נשוי ושיש גם לזוגות מיוחדים במינם. כאלה שמאתיים שנה מפרידים ביניהם וכאלה שחזרו יחד בזמן מאתיים שנה. ההתפייסויות ומעשי האהבה, האהבה העצומה אותם הם רוחשים אחד לשני, המריבות, ההומור והצחוקים, הטלפתיה.

ג'יימי מעיד על עצמו כחייל וחקלאי אך הוא מנהיג מלידה בעל כריזמה והשפעה חסרי תקדים. קלייר היא רופאה מנתחת ברמ"ח אבריה, אך גם אימא וסבתא מסורה. שניהם יחד זה לא 'הצלב הבוער' אלא הגרעין הבוער בבטן האדמה של כדור הארץ- לבה רותחת.

זהו ספר עם דרמות קטנות הבונות במין בילד- אפ לדרמה הגדולה שבדרך והקטנות האלה יוצרות עולם ומלואו.

d36da6ef151a4c714c7707c53a22e7f5

קלייר מדהימה אותי כל פעם מחדש בהסתגלות שלה ללינה תחת כיפת השמיים, בשבוע מחוץ לבית במן קמפינג המוני ובכלל חיים ללא נוחיות המאה העשרים אותה הכירה מקרוב. זו לא רק הסתגלות אלא ניצול משאבים בטבע, חיפוש אחר צמחים לתועלת הרפואה ואפילו ניגוב טוסיק של תינוק בעלי שלכת שאספה. החשיפה לעולם הפנימי של נשים ומחזור בתקופה זו מרתקת ביותר ונדירה בספרות.

העומק של הכרך זה נעוץ בתיאורים, בטבע, בריחות ובטעמים. ריחות השמנים והבושם, טעם הצלי ודייסת שיבולת השועל. ריחות הקיא, הצואה, אברים רקובים ודם נשפך. טינופת וסחבות למול בגדי נשף  וריחות הלבנדר והחרצית. כל אלו מזווית של בנות ובני המאה העשרים, בן המאה השמונה עשרה. זווית של רופאה ושל גבר עם קול זמיר (רוג'ר).

מדי פעם יש לנו פלאשים לעבר. להשפעות קרב קאלודן שלעולם לא ייעלמו. נוסטלגיה וחברותא בין אנשים שישבו יחד בכלא האנגלי. אנו נוגעים באופי האדם ובדברים הנוראיים שיכולים לקרות בכל מקום ובכל זמן, תלוי בנסיבות.

זהו ספר הרפתקאות, המשכו של רומן אהבה אדיר, ספר שנכנס בחריש עמוק למציאות של אזורי הספר בקרוליינה ולחיי נישואין וקשר מיוחדים במינם. ספר שמעמיק את ההבנה שלנו לאופיים של ג'יימי ושל קלייר.

2fece31c174daf9d8e408ac29a755626

הניתוחים שהיא מבצעת והניסויים ללא לאות להגיע לפניצילין מעוררים השראה.

הרעש והבלגן כשנשים רבות נשארות יחד בחלל קטן וצריכות להסתדר  הם על סף הקומדיה. צחקתי בקול רם.

הקשר הבלתי ניתן להתרה בין בריאנה לבנה והקשר המתהווה והנבנה בינה לבין רוג'ר מרתקים.

האמון שג'יימי אט, אט מפתח לרוג'ר ורוג'ר שכ"כ רוצה להרשים את ג'יימי. יחסי הכוחות בין הגברים. ג'יימי מגייס אנשים עם כריזמה ורוג'ר שר להם דרך הלב.

תרבות השבטים ואנשי ההרים של סקוטלנד פסה מהעולם בארץ המולדת אך בקולוניות תרבות זו עדין חיה ובועטת והשבטים מתכנסים לימים ארוכים במזג אוויר הפכפך ולא נותנים לה לדעוך.

לקראת סוף החלק, בלי ספוילרים, אנו מגלים תגליות מרתקות המותירות אותנו פעורי פה. הסצנות כמו לקוחות מרומן בלשי שלא יבייש את אגתה כריסטי.

 מומלץ בחום לכל קוראי סדרת 'נכריה'. ולאלו שלא מכירים? להתחיל מהספר הראשון.

שבט פרייזר כאן!

The_Fiery_Cross-1

 

רוית ליפשיץ ציון- בלוג בסגנון והשראה
רומנטיקנית חסרת תקנה בעלת תשוקה ואהבה לעולמות העיצוב, הספרות, אמנות, אופנה, טרנדים ומגמות, תערוכות בעולם. בלוגרית רב- תחומית, יוצרת וכותבת תוכן, עיתונאית עיצוב, סופרת, מוזיקאית. רומן הביכורים שלי: "אהבותיה של אמה" יצא לאור בהוצאה עצמית בשנת 2018 והפך לרב מכר. נשואה ואם לחייל ולחיילת הממשיכים את דרכי האמנותית.