שבוע הקולינריה ההונגרית בישראל

לקראת שבוע הקולינריה ההונגרית בישראל, בין התאריכים 7/4-12/4, מספר לנו עופר ורדי, העורך הראשי של מיזם האוכל הנפלא הזה, על אהבתו למטבח ההונגרי

ההונגרים אומרים על אהבה שפרחה מחדש שהיא כמו כרוב ממולא (Töltött káposzta). "כמו התשוקה שנעורה לסיבוב נוסף, כך גם הכרוב הממולא נעים ובוגר יותר כשהוא מחומם בשנית. כאילו למד לקח וצבר ניסיון של חיים ושל טעם”, כתבתי בזמנו בספר גולאש לגולש – מטעמי המטבח ההונגרי (הוצאת לאנצ’בוקס, 2009).

פרקש של השף ריכארד צילום באדיבות ריכארד

גם המעבר מתל אביב לבודפשט ב-2017, 18 שנה לאחר שעזבתי אותה עם טעם של עוד, היה כמו המנה הנהדרת הזאת שמשתבחת עם הזמן. הבירה ההונגרית שינתה את פניה ולטובה: אם בזמנו מרבית מקומות האוכל בעיר הגישו בעיקר מנות קלאסיות, פאר המטבח ההונגרי, כמו מרק הגויאש (Gulyásleves), עוף ברוטב פפריקה (Paprikás csirke) עם בצקניות (Nokedli) וחביתיות (Palacsinta) ממולאות כל טוב לקינוח – כאלה שכל יוצא הונגריה בישראל מכיר את טעמן על פה ועל לשון, אלה שעוררו גם בי געגועים ויעלו בי לעולם זיכרונות ילדות מתוקים – הרי שהיום תופסים את מקומן תחכום, יצירתיות ורעננות.

כרמל תפוז צילום יוזף יוהאש

כשסבתא הונגרייה נכנסת למטבח היא שמה בסיר שומן, בצל ופפריקה ואז מתיישבת בצד לחשוב מה נבשל היום? גם השפים הצעירים שומרים על המסורת ומתחילים כך לרוב את יום העבודה אבל הם כבר חושבים על המחר. את השומן כבר החליפו בשמן קנולה ואת הפפריקה שבה הם משתמשים הם קונים היום אצל יצרני מזון קטנים ומסוימים, מקפידים על אורגניות ועל איכות גבוהה.

בולונז'ר גרגו פקטה צילום של פקטה

בעיר שבה ארבע מסעדות מישלן, אחת מהן מתכבדת בשני כוכבים, יש שפים שאפתנים שלא נחים לרגע וסועדים רבים, בהם 10 מיליון תיירים בשנה, שרעבים לדברים טובים, הכי טובים, כמו אלה שיגיש ב-12-7 באפריל שבוע הקולינריה ההונגרית בישראל.

מנה של אטילה קורוץ צילום אטילה קורוץ

** עופר ורדי, העורך הראשי של שבוע הקולינריה ההונגרית בישראל.