שבוע הספר

אני יודעת שכבר כתבתי את זה מליון פעם, אבל זה לא השתנה עדיין ולכן אכתוב זאת שוב. יש לי חלום שבבית שלי יהיה קיר אחד שכולו ספרייה. משהו כמו הבתים של פעם (שם היה חדר ספרייה, שזה בכלל היסטרי בעיניי..) או אפילו כדוגמת הספריות הענקיות המצויות לרוב בביתם של החרדים ומחליפות את שידת הטלוויזיה.
מאז שהייתי קטנה כוניתי "תולעת ספרים" ובעברי הייתי גומעת גם 2 ספרים ביום. לצערי בשנים האחרונות, עם הגיל, הלחץ, העייפות וכל השאר, הקצב הואט ודומה יותר לקצב של צב ממש ממש זקן מאשר לקצב של תולעת. אבל אני ממש משתדלת לא לוותר על זה ולא לתת להפרעות הקשב והריכוז שלי להפריע לי להיעלם בין דפי הספרים.
בגלל כל הסיבות שמיניתי, מאז ומתמיד אהבתי שיש לי אוסף ספרים. בכל שנה בשבוע הספר (ולא רק) אני רוכשת מלאא ספרים חדשים (אפילו שיש לי במלאי עוד מלא שטרם הספקתי לקרוא). מעולם לא השאלתי ספר בלי לקבל אותו חזרה (וגם זה בקמצנות) וגם לספרים שכבר קראתי יש מקום של כבוד על מדפי הספרים שלי.
גם את הקטן שלי הדבקתי ב"עניין הספרים" הזה ואם תקפצו לבקר תראו ש 3/4 מתאי הכוורת הענקית שבחדר שלו מלאים בספרים, מכל הסוגים וכל המינים.
והנה שוב מגיע לו שבוע הספר והלו"ז שלי ושלו לשבוע הזה כבר מלא (בעיקר כיכר רבין, כי מה אני אעשה- שם הכי כיף). חברה שאלה אותי הבוקר אילו ספרים קראתי/ התחלתי לקרוא (כן, היא כבר מכירה אותי) לאחרונה וביקשה שאעשה לה רשימת רכישה.
אז לה (ולכם) הנה רשימה של ספרים חדשים, שאני מקווה שיהיו בשבוע הספר ואם לא- גשו לקניות אותם בחנויות:
"ימים של בהירות מדהימה", מאת אהרון אפלפלד, הוצאת כנרת-זמורה ביתן
download (6)
הספר הנוכחי אותו אני קוראת..
ספר "פוסט שואה" המספר את סיפורו של תיאו, ניצול אחד ממחנות ההשמדה שיוצא מהמחנה ומחליט לחזור הביתה, לעיר הולדתו. המסע הוא לא רק מסע פיזי, הוא גם מסע רוחני שמציף אצל תיאו דברים וזכרונות מעברו, זה מסע אל נבכי נפשו הפגועה והמצולקת מן המחנות והאנשים שהותיר שם ומסע פנימי אל עתיד, שלפחות בדמיונו יהיה עתיד טוב יותר.
אני באמצע הספר, ובינתיים אני יכולה לומר לכם שהוא מרתק, כתוב נפלא ודרך סיפורו של תיאו מצליח לגעת גם בזכרונות מהשואה וגם במסעות פנימיים שלי..
"התליון", מאת מייק אוונס, הוצאת גפן
download (5)
עוד ספר שואה. הפעם מתחיל הסיפור בתקופה שלפני השואה ומסופר מנקודת מבטה של שרה, ילדה קטנה שהכירה את אדולף אייכמן עוד מימי בית הספר. בין השניים נרקמת סוג של מערכת יחסים רגשית, מה שהופך הכל למסובך יותר עם פרוץ המלחמה..
אני מודה שקצת מצמרר לחשוב על הפושע הנאצי הזה כאדם עם רגשות, ואולי דווקא זה מה שיפה בספר והופך אותו למצמרר, נוגע, מכעיס והזוי במקביל.
"לא מספיק", מאת אסנת הסנר, הוצאת אופיר ביכורים

download (4)
לכל אחד מאיתנו יש את השלב הזה בחיים שבו אנחנו לא ממש יודעים מה אנחנו רוצים, לא ממש שלמים עם המקום שלנו בחיים. תקראו לזה "משבר גיל ה 40" או בכל שם אחר. אני מכירה מלא שעברו את המשבר הזה בלי קשר לגיל 40, או לגיל כלשהו, אלא סתם ככה בשלבים שונים של החיים.
הספר הוא מעין יומן אישי של "שרון", אשה (שמתארת את עצמה כבעלת גוף "פצצה"), 2 ילדים, קריירה ונישואים מאושרים מלאים תשוקה ואהבה. ואז גם לה זה קורה והיא לא מוצאת את עצמה. במהלך המסע שלה אחרי עצמה היא עוברת גלגולים רבים, יוצאת מעצמה וחוזרת ולאורך כל הדרך הצליחה לסחוף אותי איתה ברגשות המעורבים, בבלבול, בעצב ובפחד.
"והבית ימלא עשן", מאת פביאן ברויטמן, הוצאת גוונים
download (3)
שלושה סיפורים המתרחשים במימדי זמן שונים- הווה ועתיד. סיפור אחד מתקיים בעתיד, מעין סוג של אפוקליפסה בה העולם מתמלא עשן והאנושות על סף הכחדה. הסיפור השני הוא סיפור על מרטין, ילד יהודי רגיש בארגנטינה שעובר התעללות פיזית ורגשית ומתחיל לשאול שאלות על מהות הקיום. הסיפור השלישי הוא סיפור על רחמים, ילד בעל תסמונת דאון שדרך התפתחותו האיטית ניתן ללמוד הרבה על התפתחות האנושות בכלל. בסוף הסיפורים נשזרים אחד בשני ושלושתם יחד מביאים את מי שקורה להבין דברים על עצמו ועל החיים.
"הוי דוניו", מאת יצחק אליעזרוב, הוצאת טרקלין
download (2)
ביוגרפיית חייו האישיים והמשפחתיים של הסופר, שנודעה באמנות הפולקלור הבוכרי. הספר עוקב אחר יצחק מילדותו בירושלים, דרך כל מלחמות ישראל ועד היום, לצד תיאור המוסיקה, התרבות והישראליות הנרקמת לצד השמירה על המסורת הבוכרית.
מעניין למי שאוהב לגלות תרבויות אחרות ושונות מעיניים אישיות, שהן לא ספר היסטוריה.. כבר שנים אני טוענת שכדאי להחליף את ספרי ההיסטוריה התיכנויים בספרים מהסוג הזה (או לפחות לצרף אותם לרשימה). אני החכמתי..
"קצה", מאת גלית דהן קרליבך, הוצאת זמורה ביתן
download (1)
סיפורה של יסכה. גיאולוגית ירושלמית שבעת ביקור מדוכדך בפאב פוגשת את אריאל, שעתיד לסחוף אותה ואת חייה למקומות שאפילו היא לא דמיינה. גם הספר הזה מדבר (בדומה לשאר הספרים שברשימה כאן) על משבר ברור שממנו נולדות הרפתקאות. אהבתי להסחף עם יסכה אל לב הסכנה ולדמיין גם אותי נסחפת אל הרפתקאה מטלטלת משל עצמי.
"המלך בא לגן", מאת מיכל בר פרו, הוצאת אוריון
download
ספר ילדים (אמרתי לכם- חייבים אחד) שהגיע אליי בדיוק בזמן, כדי ללמד את הקטן שלי בדרך עקיפה מסר חשוב. המלך המורגל לחיי פינוק יחידני, מגיע אל יומו הראשון בגן. כבר מהרגע הראשון הוא לא מבין מדוע לא פרוס עבורו שטיח אדום בכניסה לגן ולא ממש יודע איך להתנהל עם ילדים אחרים. אז הוא חוטף להם, דוחף אותם והורס להם את המשחק. עד שהוא מבין שזו לא הדרך לחיות בחברה ולא ממש משתלם.
זה ספר מקסים ומומלץ לכל מי שיש לו ילדים (ותכל'ס, אני מכירה גם כמה מבוגרים ששכחו איך מתחשבים גם באחרים)!

Ya'arit Trabelsi
אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה