שבוע האיור 2016- חגיגת אמנות ברחבי תל אביב-יפו

שבוע האיור הוא עבורי חגיגה אמתית. כ-50 תערוכות, רובן ככולן חדשות ומקוריות, יוצגו בחללי תרבות ואמנות, גלריות שיתופיות, מוזיאונים ומקומות בילוי ברחבי העיר תל אביב-יפו, החל ממוזיאון ארץ ישראל ברמת אביב ועד נמל יפו בדרום העיר

אוהבים אמנות. עושים איור 1

במסגרת אירועי ״אוהבים אמנות. עושים אמנות״, המחלקה לאמנויות בעיריית תל אביב-יפו
ברחבי העיר תל אביב-יפו 15-24 בספטמבר
אורחת כבוד: אנל מילר, יו״ר אגודת המאיירים האמריקאית המכהנת בתפקיד במשך העשור האחרון
יזם ואוצר ראשי: יובל סער – פורטפוליו
 

שבוע האיור מתקיים זו הפעם השלישית ויארך עשרה ימים ושני סופי שבוע עד ליום שבת 24 בספטמבר. לאור המיתוג היפהפה, עם המזרקה של אגם, הים, רוכבי האופנים ועוד אלמנטים רבים המזוהים עם העיר, התלוי ברחובותיה ובמקומות התצוגה והמקצועיות הרבה בה השבוע מאורגן, נדמה כי לאירוע מסורת ארוכת שנים במרכז אמנותי עולמי.

אוהבים אמנות. עושים איור. דונלד, עמרי כהן מתוך התערוכה InYourFace, דב הוז (2)

עמרי כהן, דונלד מתוך In your face, מרכז קהילתי דב הוז
 

שבוע האיור, שהופך למסורת, יצר פלטפורמה לתצוגת איור שלא הייתה קיימת בעבר. לצד תערוכות שיציגו את הקשר של עולם האיור לעולם המוזיקה, יציגו השנה לראשונה גם מאירי אופנה בתערוכות שיעסקו בארון הבגדים הגברי ובדיאלוג בין מאיירים למעצבי אופנה. מספר תערוכות יציגו שיתופי פעולה מסקרנים בין מאיירים ואמנים פלסטיים לבין מעצבי מוצר, מחדשי רהיטים, נגרי אומן, קרמיקאים ועוד. בנוסף, תוצג תערוכה חברתית של איורים שנוצרו במיוחד בעבור המגזין המקוון ״המקום הכי חם בגיהינום״ וכן, יבואו לידי ביטוי נושאים בין אישיים בתערוכות העוסקות ביחסים שלנו עם אוכל, עם ההורים שלנו ועם מושגים כמו בית, נשיות, ילדות ומוות. לבסוף יהיה מקום גם לקצת נוסטלגיה בתערוכה שתציין 80 שנה לגן החיות של תל אביב, ובתערוכה שתציג מסע במנהרת הזמן של הישראליות אל מפיות ה״בתאבון״ של פעם.

אוהבים אמנות. עושים איור. דימוי של הילה שפיצר מתוך התערוכה אובייקט ושמו תשוקה, המשולש I

הילה שפיצר, מתוך 'אוביקט ושמו תשוקה', גלריית המשולש
 

בין המציגים השנה יהיה אפשר למצוא מאיירים וותיקים וצעירים כאחד, אקדמיות מובילות לצד התאגדויות עצמאיות של מאיירים, תערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות. לצד אלו יתקיימו ברחבי העיר ובחללי התצוגה מגוון פעילויות לכל הגילאים, כשהשנה מצטרף לשבוע האיור מוזיאון תל אביב לאמנות בתכנית פעילויות נרחבת.

יובל סער מציין כי בשנים האחרונות זוכים מאיירים ישראלים בפרסים כמעט בכל תחרות בינלאומית חשובה, והביקור של אנל מילר בארץ מוכיח את העניין הרב שהאיור הישראלי זוכה לו ברחבי העולם. ביקורה אף מעניק משנה תוקף לחשיבות הפלטפורמה שיצר שבוע האיור לאיור המקומי, שהצליח בזמן קצר כל כך לתפוס מקום של כבוד כאירוע האיור החשוב של השנה.

 פרס חביב הקהל לשבוע האיור 2016: קוראי ערוץ העיצוב שלXnet  בוחרים. הפרס יוענק מטעם גלריית האון ליין 5070

אין כמובן אפשרות לסקור את כל התערוכות והאמנים. אנסה לתת לכם טעם של עוד:

1.

ירח מודבק

גלריה גבירול

אוצר: דקל מימון

אמן: עמית טריינין

 דימוי של עמית טריינין מתוך התערוכה יריח מודבק, גבירול_צילום בועז לביא

עמית טריינין מעיד על אהבתו למדבקות עוד מהימים שהיה מרותק למיטתו עקב פריצת דיסק. הוא הפך את העיסוק המרפא לאמנות ומציג שני פרויקטים מרתקים וייחודיים שנעשו על גבי מאות מדבקות לבנות. האחד נעשה בעבור ״ירח״, קליפ חדש לשירו של ברי סחרוף מהאלבום ״ליקוטים״. השני יציג את האיור המקורי שנעשה בעבור עיריית תל אביב-יפו, המציג מפה מרחובות העיר שמלווה טקסט שהתפרסם בטור המיתולוגי ״מהנעשה בעירנו״ של עלי מוהר.

דימוי של עמית טריינין מתוך התערוכה יריח מודבק, גבירול_צילום עמיחי ביקובסקי

 צילום: בועז לביא

 בימים א׳-ה׳ 16:00-21:00; ו׳ 10:00-14:00;

שבת 10:30-15:30
אבן גבירול 108

Amittrainin.com

 2.

 בין הנגב 5 לאינדינגב

גלריה גבירול

אמנית: מירב שחם

 של מירב שחם מתוך התערוכה בין הנגב לאינדינגב, גבירול

מאיירת הבית של פסטיבל אינדינגב, מירב שחם, חוגגת עשור של איור לפסטיבל אינדינגב ולעולם המוסיקה. רוצים לעלות אליי לשמוע איור?

אמנית אנרגטית, יפת מראה העוסקת בתחומי אמנות רבים.

 מירב שחם. מהנגב לאינדינגב

בימים א׳-ה׳ 16:00-21:00; ו׳ 10:00-14:00;
שבת 10:30-15:30
אבן גבירול 108

Bananamoon-studio.com

 צילום: יח"צ

 3.

 צחור המטפחת

מוזיאון ארץ ישראל, תל אביב

בשיתוף מכון שנקר לתיעוד וחקר העיצוב בישראל

​אוצרים: יובל סער, כנרת רוזנבלום

 דימוי מתוך התערוכה צחור המטפחת, מוזיאון ארץ ישראל_צילום אחיקם בן יוסף  ק (4)

בתערוכה מוצגות עשרות מטפחות, מפות שולחן ומפיות אוכל מתוצרת ״הד-אר״, מפעל משפחתי שמוצריו עיטרו את חיי הבית והמשפחה של המדינה הצעירה. זהו מסע במנהרת הזמן של הישראליות:  הפסקת עשר בבית ספר. מכל ילקוט נשלפת מפית ״בתיאבון״, בימים שכל בן תרבות החזיק בכיס מטפחת בד מגוהצת. תקופה שבה מפיות האוכל, מפות השולחן והממחטות יוצרו בישראל, על ידי ישראלים, בעבור ישראלים וייצגו את הפנטזיה על ישראל מלוכדת שבה אמא מחזיקה את המטבח, אבא לוקח את הילדים לטיולי אופניים וצה״ל מנצח בגאון את צבאות ערב.

צחור המטפחת

בנוסף, במיוחד לתערוכה, מציעים חמישה מאיירים בני זמננו פרשנות עכשווית למפיות ״בתאבון״: אורית ברגמן, איתן אלוא, גבריאלה ברוך, דוד פולונסקי ויזהר כהן. מבטם מדגיש את התפתחות העיצוב בישראל, מראשית היישוב ועד לשנות האלפיים, ובמקביל – האופן שבו אותו ישוב ביקש לאייר את עצמו: מגובש, לוחם ומנצח, כמו גם ביתי, משפחתי, שמח ושלו.

 צחור המטפחת איתן אילוא ק

צילום: אחיקם בן יוסף. מטפחת של איתן אלוא: רוית ליפשיץ ציון

 בימים א׳-ד׳ 16:00-10:00; ה׳ 20:00-10:00;

ו׳ 14:00-10:00; שבת 16:00-10:00
חיים לבנון 2, רמת אביב

eretzmuseum.org.il
facebook.com/Shenkar.Design.Archive

​הכניסה בתשלום

4.

#InYourFace16 by omriku

מרכז קהילתי דב הוז

אמן: עמרי כהן

אוהבים אמנות. עושים איור. רונית, עמרי כהן מתוך התערוכה InYourFace, דב הוז (3)

לראות את מרכז קהילתי דב הוז משופץ כמרכז קהילתי לפעליות העשרה, תרבות ופנאי ריגש אותי באופן מיוחד. תיכון  "בית צעירות מזרחי" לשעבר, שנבנה בשנות השלושים של המאה העשרים בסגנון הבאוהאוס,  עמד נטוש וחסר חיים שנים רבות. אלפי תושבים ופעילי שכונה והאזור היו מעורבים בגיבושו ותכנונו של המרכז, הכולל כיתות גן ועד פעילות מבוגרים. בטוחה שדודי בנימין, שהיה מורה מיתולוגי בתיכון, היה סופק כפיו בהנאה.

אוהבים אמנות. עושים איור. איימי, עמרי כהן מתוך התערוכה InYourFace, דב הוז (1)

קיר הלייקים דב הוז (1)

רונית, איימי, קיר הלייקים
 

אירועים אקטואליים וימי הולדת של דמויות מפתח בתרבות העכשווית מייצרים בעבור עמרי כהן (omriku) חומר גלם ליצירת הדיוקנאות שמתפרסמים באינסטגרם באופן שבועי. לכבוד שבוע האיור, הפורמט הדיגיטלי עובר  לפורמט של תערוכה מודפסת שתאפשר לצופים לצרוך את דימויי הדיוקנאות באופן שונה. איימי ויינהאוס, דיויד בואי, רונית אלקבץ, מייקל ג'קסון ועוד רבים מבטאים דרך האיור את עמרי מסרים ורגשות משלו. קיר הלייקים המקסים מאפשר לשים מדבקת לב פיזית על תמונה אהובה בהמשך למעבר מדיגיטלי לפרינט.

בימים א׳, ב׳, ד׳, ה׳ 10:00-20:00; ג׳ 10:00-18:00;
ו׳ (16/9) 11:00-14:00
דב הוז 16

instagram.com/omriku

צילום: יח"צ, רוית ליפשיץ ציון

5.

הסגנון הבינלאומי

גלריית מרכז הבאוהאוס

אוצר: ינאי גבע

אמנים: לילך מדר, שגיא אשין

בולים קטן

לילך מדר ושגיא אשין משדרים לכאורה דבר והיפוכו: היא קופצנית ואנרגטית, נכונה למשימה. הוא רגוע, מסביר בנחת. למרות זאת הם הולכים טוב ביחד וזו לא התערוכה הראשונה שלהם כצמד. הפעם בתערוכה משותפת לילך, הרגילה ליצור עבודות ענק יצרה קולאז׳ים זעירים על בולים (ביניהם סדרת בולי באוהאוס) הנצפים בזכוכיות מגדלת הכלולים ביצירה ושגיא יצר איורים מלאי אירוניה והומור על גבי שטרות כסף (כולל שטרות מארק גרמני בעיצוב באוהאוס) והדמויות המצוירות בהם. מדר ואשין משתמשים במצע רדי-מייד, ובאמצעות הומור ומבט שנון הם מפרקים ייצוגי מגדר ומנערים את הקונבנציות מאותם מסמכים מדיניים רשמיים.

הסגנון הבינלאומי הסגנון הבינלאומי 2 הסגנון הבינלאומי 7

הסגנון הבינלאומי 5 הסגנון הבינלאומי 3

צילום: רוית ליפשיץ ציון

אירוע פתיחה: חמישי, 15/9, 20:00
בימים א׳-ה׳ 10:00-19:30; ו׳ 10:00-14:30;
שבת 10:00-19:30
דיזנגוף 99

lilac-madar.com

sagiashin.com

6.

שם, תואר

מרכז אדמונד דה רוטשילד, מייסודה של קרן רוטשילד קיסריה

אוצרים: יובל סער וחגית פלג רותם

קרן כץ שם תואר 3 (2)

קרן כץ שם תואר

קרן כץ
 

מרכז אדמונד דה רוטשילד הוא אחד הבניינים היפים של תל אביב. מרוצף בריצוף מעוטר בסגנון תל אביב הקטנה ובעל חללים המתנשאים ומוארים הנותנים הכבוד הראוי ליצירות אמנות.

נינו ביניאשוילי, קרן כץ, נטעלי רון רז ונועה שניר – ארבע בוגרות המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל – מציגות מבחר עבודות המספרות את הדרך שעברו מהתואר הראשון בירושלים עד לתואר השני שלמדו בשטוקהולם, בניו יורק, בלונדון ובברלין.

נועה שניר, שם תואר במרכז אדמונד דה רוטשילדנועה שניר שם תואר

נועה שניר 
 

ארבע מאיירות שהרחיקו לכת לארבע בירות תרבות. למדו ונטמעו בסביבה זרה ושונה, מגשרות על פערי שפה ותרבות ויוצרות זהות יצירתית. שפה וקונטקסט תרבותי הם חלק מתשתיות האיור ונראה שלאיור יש את היכולה המופלאה להיות שפה אוניברסאלית.

נטעלי רון-רז. שם תואר

נטעלי רון-רז
 

ניהול אירועי התרבות במרכז: ארטלינק.

 צילום: רוית ליפשיץ ציון

7.

HUMDRUM: In Fieri 

גלריה בנימין

knufia humdrum

קבוצת HUMDRUM מתכנסת לכבוד שבוע האיור בחלל אחד לפרפורמנס קומיקס, ומייצרת את חוברת HUMDRUM החדשה. במשך כל השבוע ישהו חברי הקבוצה זה לצד זה, אם ברציפות ואם לפרקים, על מנת לייצר חוברת קומיקס אחת בלחץ הזמנים. החלל ישמש כמעבדה והמבקרים יוכלו לצפות בנעשה ולקחת בו חלק. הפרפורמנס יהיה פתוח לקהל לאורך כל שעות הפעילות, יתחיל בפתיחת שבוע האיור ויסתיים בסופו, כשהחומר המצטבר יהפוך לחוברת ולתערוכה בהתהוות. כל אחד מהאמנים עובד בטכניקה אחרת. הקומיקס עליהם הם עובדים, כל אחד לחוד מתמקד בעיקר בעולמות הפשע והרחוב.

knufia humdrum 2 (2) humdrum (2)

משתתפים: דן אלון, הדר ראובן, הילה נועם, עומר הופמן, קרן כץ ועובדיה בנישו.

אירוע השקה: שבת, 24/9, 20:00
בימים א׳-ה׳ 13:00-19:00; ו׳ 11:00-15:00;

שבת 13:00-19:00
שביל המרץ 5, בניין 7, קומה 3, קריית המלאכה

facebook.com/HumDrum

צילום: יח"צ, רוית ליפשיץ ציון

8.

לא למאכל 

סטודיו 6B

אוצרות: דניאל ונטורה ושרה ג׳יין

דימוי של דניאל ונטורה מתוך התערוכה לא למאכל ק, סטודיו 6B

דניאל ונטורה, מתוך 'לא למאכל', סטודיו 6B
 

כ-30 יוצרים מתחום האיור והקרמיקה חברו ליצירה משותפת סביב נושא אוכל: יחסי אהבה/שנאה, הצורך, שימור הטבע, דמוי הגוף והיופי, ילדים, קשיי אכילה ועוד. הרבה כשרון והומור נראים בדיאלוג בין איור לקרמיקה, בין המבט האינדיבידואלי לחברתי.

לא למאכל שרה גיין (2) לא למאכל שרה גיין

דימויים של שרה ג'יין, מתוך 'לא למאכל', סטודיו 6B
 

צילום: יח"צ, רוית ליפשיץ ציון

9.

חוברת הצביעה הגדולה בעיר

המחלקה לתקשורת חזותית, המרכז האקדמי ויצו חיפה, בנמל יפו

אוצרים: ירון שין (jewboy) ודנה שמיר

אוהבים אמנות. עושים איור. דימוי של שירן ספיר מתוך התערוכה יורדים מהפסים, ויצו חיפהלפני

אחרי צביעה. ויצו חיפה

ואחרי
 

כ- 100 כרזות שהן ״דפי-צביעה״ (למבוגרים) שאיירו סטודנטים במסגרת קורס איור במחלקה לתקשורת חזותית, המרכז האקדמי ויצו חיפה, בהנחיית דנה שמיר. במהלך התערוכה יוזמנו המבקרים לצבוע את הכרזות ובכך לשנות את פני התערוכה. התערוכה, שאוירה על ידי תלמידי שנה ג', היא כולה בשחור לבן. הצבעים הניתנים למבקרי התערוכה, כולם צבעוניים. התצוגה היא חוברת צביעה היוצאת מהקווים ההופכת חגיגה לעיניים.

אוהבים אמנות. עושים איור. דימוי של אייל לוי מתוך התערוכה יורדים מהפסים, ויצו חיפה

20160918_115538

דנה שמיר, האוצרת ומנחת הקורס מעידה כי בשנים האחרונות חוברות הצביעה הפכו נחלת הכלל וטרנד סוחף למבוגרים. החוברת מציגה אתגר למאייר ונותנת לו מרחב ומקום לחיפוש, ליצירה, לגלות ולחדד שפה. ירון שין, ראש המחלקה לתקשורת חזותית מציין כי בחוברות הצביעה מכוונות לקהל המבוגר עם תכנים לעיתים בוטים, מצחיקים ומפתיעים. כל השבוע הקהל יוכל לצבוע ולהיות שותף ליצירה.

הכותבת בפעולה. ויצו חיפה

הכותבת שותפה ליצירה
 

צילום: יח"צ, רוית ליפשיץ ציון

בימים א׳-ה׳ 15:00-21:00; ו׳ 10:00-17:00;
שבת 10:00-21:00
נמל יפו, מחסן 2, חלל הסורגים

illustrationweek2016.tumblr.com

 

10.

 אובייקט ושמו תשוקה

המשולש – חלל לאמנות

אוצרת: שרי גולן

המשולש

במהלך שבוע האיור תהפוך גלריית המשולש ל- ״Object of Desire״, חנות פופ-אפ שתציג איור, אמנות ועיצוב יחדיו. האובייקטים הנחשקים והיפים שיוצגו בה יהיו פרי תשוקתם של יוצרים ויוצרות ישראלים. מטרת הפרויקט היא לטשטש את הגבולות בין הדיסציפלינות השונות וליצור חנות שכוללת מרחב אסתטי, חושי ומושגי. עיני נמשכו מידית למניפות העוטות עליהן את הכותרת 'מכשפה', כינוי בו אני נוטה להשתמש לעתים קרובות מדי. במקרה זה התואר דווקא יכול להעניק עצמה וגאווה למשתמשת.

אוהבים אמנות. עושים איור. דימוי של מירית ויינשטוק מתוך התערוכה אובייקט ושמו תשוקה, המשולש_קרדיט צילום טל טרי

דימוי של מירית ויינשטוק מתוך 'אובייקט ושמו תשוקה', גלריית המשולש. צילום: טל טרי
 

בימים א׳-ה׳ 09:30-15:30; ו׳-שבת 11:00-14:00
שביל המרץ 6, קומה 1, סטודיו

facebook.com/triangle.art.space

צילום: טל פרי, רוית ליפשיץ ציון

לפרטים ועדכונים: illustrationweek.co.il

לכתבות רבות נוספות, כנסו לבלוג: 'הכותבת-מלים בסגנון והשראה'

'הכותבת'– תוכן ובלוגים לעסקים.

רוית ליפשיץ ציון- בלוג בסגנון והשראה
רומנטיקנית חסרת תקנה בעלת תשוקה ואהבה לעולמות העיצוב, הספרות, אמנות, אופנה, טרנדים ומגמות, תערוכות בעולם. בלוגרית רב- תחומית, יוצרת וכותבת תוכן, עיתונאית עיצוב, סופרת, מוזיקאית. רומן הביכורים שלי: "אהבותיה של אמה" יצא לאור בהוצאה עצמית בשנת 2018 והפך לרב מכר. נשואה ואם לחייל ולחיילת הממשיכים את דרכי האמנותית.