שאלות ותשובות בנושא ישור שיניים

בחורה עם מחשב נייד

לאיזה צורך מיישרים את השיניים?

לישור שיניים מטרות שונות. צורת השיניים משפיעה על הלעיסה, על הגיינת הפה וכן על הדיבור. עם זאת, בדרך כלל המטרה העיקרית בישור השיניים הינה מטרה אסתטית, ולכן רוב המרפאות מגדירות את תהליך ישור השיניים ככזה.

מאיזה גיל ניתן לבצע את הישור?

בניגוד למה שניתן היה לחשוב, יישור שיניים על ידי גשר שקוף אינו נחלתם של ילדים ומתבגרים בלבד. אולי המצב היה כך בעבר, אך כיום חל שינוי בתפיסת האסתטיקה, ולכן מבוגרים רבים בוחרים ליישר את שיניהם, בכל גיל. בארה"ב, למשל, מחקרים שונים קובעים כי לא פחות מ-35% מן המטופלים שעוברים ישורי שיניים הם דווקא מבוגרים. עם זאת, יש לציין כי קיימת המלצה להתחיל בטיפול בגיל צעיר ככל האפשר, כדי לקצר את תהליך הטיפול ולהפוך את התוצאות לארוכות טווח. הגיל המינימלי בו ניתן להתחיל את התהליך הוא שבע.

כיצד ניתן לבצע את ישור השיניים?

ה"גשר" המסורתי הוא כבר מזמן לא השיטה היחידה שיכולה לשמש על מנת ליישר את השיניים. עם התפתחות הטכנולוגיה והרפואה, פותחו מגוון שיטות חדישות שיכולות להביא לתוצאות מצוינות.

ישור שיניים יכול להיות בלתי נראה. ניתן לעשות שימוש בישור שיניים שקוף, המכונה גם אינויזליין. טיפול זה, שיכול להתאים למגוון רחב של מצבים, מתבסס אך ורק על צילום יחיד של השיניים, ועל סדרת השערות מבוססות על מצב השיניים לאורך שלבי הטיפול השונים. לאור הערכות אלה, מותאמת שורה של קשתיות המכונות מיישרים, המתאימות לשיניים בכל שלב. יש להרכיב אותן במשך 20 שעות ביממה, ולהחליף למיישר הבא בסדרה מדי שבועיים.

שיטה נוספת, שיכולה להתאים גם לילדים צעירים יותר ועם זאת לשמור על מראה אסתטי, היא שיטת הגשר השקוף. מדובר בגשר המסורתי, אלא שהוא עשוי מחומרים שקופים אשר הופכים אותו לכמעט בלתי נראה ובכך הוא אינו משנה את מראה הפנים.

עוד שיטה היא רסן, שהוא אמצעי נייד אותו ניתן להרכיב רק בחלק מן השעות ביממה ומטרתו לדחוף את השיניים אחורה.

מה דורש תהליך הישור?

גשר בשינייםטרם התחלת תהליך הישור, יש צורך באבחון על ידי מומחה אורטודנטיה, אשר יוכל להתאים את השיטה המתאימה ביותר ולבצע אותה כיאות. לצורך כך, יש לצלם את הפה בצורה פנורמית, הן מבחוץ והן את מבנה הלסת מבפנים (צילום רנטגן). בנוסף לכך, יש ליצור תבנית של השיניים ושל המנשך.

לעיתים, אם האורטודנט המטפל רואה שיש בכך צורך, יצריך הישור גם עקירה של שיניים מסוימות על מנת לפנות מקום לשיניים האחרות.

מהו משך הישור?

הזמן שעשוי הישור לקחת משתנה באופן משמעותי בין מטופל למטופל בהתאם למצב השיניים, לגיל, למידת הדבקות של מטופל בתוכנית שנקבעה, לסוג הישור ועוד. באופן כללי ביותר, ניתן להגיד כי הזמן הממוצע הינו בערך שנתיים.

לעוד מידע: גשר בשיניים

למידע נוסף אודות טיפולי שיניים למבוגרים, נוער וילדים כנסו לאתר של ד"ר  תמר פינקלשטיין – מומחית יישור שיניים