שאלה אתית בנושא פטנטים

בחורה עם מחשב נייד

פעם חושבתם לעומק על כל מה שקשור בפטנט? פטנט אומנם מגן על הרעיון של היוצר שלו,  אבל באיזה מחיר? כדי להסביר את הרעיון שאני מדבר אליו אסביר קודם מהו פטנט, איך רושמים אחד, ומה ההגבלות שקיימות על מוצר שנרשם כפטנט, לאחר הבנה בסיסית "נשחק" ברעיון ואני אתן לכם להחליט בנושא. על כל זאת ועוד במאמר שלפניכם.

 

מהו פטנט.

פטנט הוא רעיון, המצאה, או אפילו נוסחה שנרשמו במשרד הפטנטים, על מנת לרשום פטנט יש לוודא כמובן שלא רשמו בעבר מוצר דומה. רישום מוצלח של פטנט מאפשר לבעליו להיות המייצר הבלעדי של הפטנט לתקופה קצובה, בדרך כלל 20 שנה. בנוסף כאשר מוצר רשום כפטנט יש איסור להשתמש אפילו ברעיון הכללי שלו או בחלקים ממנו על מנת לייצר מוצרים אחרים.

 

ההשלכות.

אם כן ניתן להבין במידה מסוימת למה יש צורך לרשום פטנטים, וכי הדבר נועד להבטיח כי לא תהיה אפשרות לגנוב את ההמצאה שלכם. אבל ניתן להשתמש בפטנט גם כדי ליצור מונופול על מוצר בסיסי. לדוגמה: חברות תרופות רבות רושמות את ההמצאות שלהן כפטנט. וכך מונעות בחברות אחרות לייצר תרופה זהה. הן יכולות אם כן לקבוע כל מחיר שהן מעוניינות בו, מכיוון שלא תקופה ארוכה של זמן הן היחידות שיכולות לייצר את המוצר. אם כן נשאלת השאלה, מה חשוב יותר, הזכות של בעל הפטנט להמצאה? או לחלופין הזכות שלנו להנות מתחרות הוגנת?