שֶגֶב/סרגיי סטולבוב

להיות גוי כשיש לו חברה בשם טליה, לא בא בטוב כאשר האמא של טליה לא מוכנה שהיא תצא עם גוי. הדברים שאומרת האמא ברקע בשיחת הטלפון בין טליה לסרגיי משפיעים עליו מאוד, הקשר ביניהם נגמר בסופו של דבר, סרגיי מקבל שיחת טלפון שמשנה את חייו.

שֶגֶב/סרגיי סטולבוב
כותרת משנית: סיפור אמיתי על תהליך הגיור הצבאי.
Segev/Sergey Stolbov
Real story about the military proselytism
עריכה: שלומית ליקה.
הוצאה: ספרי ניב, 2016
195 עמ', כולל: תודות.

"טליה, מה לוקח לך כל כך הרבה זמן להגיע? את שוב מדברת עם הגוי, הזבל המטומטם הזה? אני לא מבינה מה את נשארת איתו בכלל! הוא רק מקלקל אותך! נגמרו הגברים הנורמאליים בעולם שהתחלת לצאת עם גויים?" (עמ' 17).

סרגיי סטולבוב מספר את סיפורו מנקודת מבטו על חייו האישיים במהלך שירותו הקרבי.
הגיטרה, השירים שהוא יוצר, עוזרים לו בזמנים קשים. סרגיי שר, כותב, מנגן, מלחין ומפיק.
משפחתו של סרגיי עלתה מסיביר כשהוא היה בן 7, הוריו שעובדים בסיביר נוסעים לשם כמה פעמים בשנה בעוד סבתו נשארת עם אחיו בבית בנתניה.
להיות גוי כשיש לו חברה בשם טליה, לא בא בטוב כאשר האמא של טליה לא מוכנה שהיא תצא עם גוי. הדברים שאומרת האמא ברקע בשיחת הטלפון בין טליה לסרגיי משפיעים עליו מאוד, הקשר ביניהם נגמר בסופו של דבר, סרגיי מקבל שיחת טלפון שמשנה את חייו.
על קורס "נתיב" הוא שמע לראשונה לפני השירות, אך לא ייחס לו חשיבות וגם לא עניין אותו להשתתף. רצה הגורל ואחרי סיום הקשר עם טליה הוא ראה את הקורס באור חדש.
מש"קית חינוך מהיחידה שלו מתקשרת אליו ומבקשת את תשובתו בקשר לקורס "נתיב", סרגיי מגיב בחיוב.
לפני הקורס סרגיי אכל פירות ים וחזיר, לא קיים שום מצווה ולא שמר שבת.
בקורס "נתיב" שמתחיל באוקטובר 2012, חודש אחרי שמתחיל מבצע "עמוד ענן", הלימודים ממשיכים חופשי, למרות שחיילים מיחידות אחרות נאלצים לחזור לבסיס, לארגן את הציוד ואז לרדת לרצועת עזה. סרגיי נשאר ללמוד ומתחיל לקרוא בספר תהילים בתקווה שלא יהיו הרוגים.
בכל מחזור של הקורס מגיעים אנשים שסיימו את תהליך הגיור ומספרים איך היה להם.
הקורס נגמר, כל אחד חוזר לתפקיד שלו. סרגיי נרשם לסמינר א' בתהליכי הגיור בינואר 2013 ביחד עם הצוות שלו שהיה מגובש מאוד.
במסגרת הסמינר יש את נושא השם היהודי ואיך בוחרים אותו, יש חלק שבוחרים את השם לפי טעם אישי ויש חלק שבוחרים שם עם משמעות, סרגיי רצה לבחור לא רק שם יפה אלא בעל משמעות רבה עבורו לגבי השינוי שהוא עובר.
בסיום סמינר א' הוא ישר נרשם לסמינר ב', יודע שיש קשיים כדי לעבור את בית הדין הרבני ולקבל את האישור, אך בפעם הראשונה לא עבר.
במהלך קורס "נתיב" והסמינרים, סרגיי מתמודד עם קשיים, נתקל באנשים שקיבל מהם תמיכה ולאחר הניסיון השני בבית הדין הרבני בו גם צורף מלווה, סרגיי קיבל את האישור המיוחל, להיות יהודי.
אחרי ברית מילה, שמו שונה ל-שגב.

הסיפור של שגב מוכיח שאם יש מכשולים, לא כדאי ישר לוותר, צריך להתמיד ובסוף מצליחים בהכל.

"נזכרתי שבעבר נתקלתי בשורש ש-ג-ב. זה היה ב'נתיב' כאשר קראתי תהילים לשלומם של הלוחמים שיצאו למבצע 'עמוד ענן'." (עמוד 99).

שגב