רשימות תל-אביביות

אוסף רשימותיו של אברהם בלבן במוסף הארץ

אני אוהבת מאוד את הרשימות התל-אביביות של אברהם בלבן שמתפרסמות מדי שישי בעיתון הארץ. שמחתי מאוד שהן כונסו בספר, כך שיכולתי לקרוא גם רשימות שלא קראתי.

בלבן גדל בקיבוץ ואת חייו הבוגרים חילק בין מגורים בישראל במושבה בשרון לבין מגורים בארצות הברית ובאנגליה.  הוא תל-אביבי חדש, והוא משוטט בעיר הלא מוכרת לו כתייר, או כסוג של משוטט עירוני  (בצרפתית, Flâneur). הוא משתהה ומתבונן, מוצא פינות חמד נסתרות ולא מוכרות, משוחח עם עוברי אורח, מלקט סיפורי חיים, ומתעמק גם בעצים, בצמחים ובבעלי החיים. לעיתים הוא שב אל פינות מעניינות בלוויית  אדריכלים, אדריכלי נוף, גננים, אגרונומים, והם מוסיפים להתבוננות הסקרנית שלו רבדים נוספים של ידע מקצועי. מאחר שבלבן הוא סופר, משורר וחוקר ספרות, הוא מוסיף לפינות רבות רובד ספרותי – הוא מקשר אותן ליצירות ספרותיות , לסופרים ומשוררים שהתגוררו במקום, ואל פרשיות עסיסיות  מימי תל-אביב הקטנה.

ברשימותיו של בלבן יש חיבור בין עבר והווה, בין עוברי אורח והומלסים לבין דמויות כמו אלתרמן, ביאליק ודוד אבידן, בין גראפיטי לבין מונומנטים אדריכליים, בין עצי שקמה ופיקוסים בני עשרות שנים, לבין צמחי הנוי שנהוג לשתול כיום.

את הפינות האלה מתאר בלבן בעין חומלת, כשרוח טובה, לב פתוח, וחיוך אוהד נשקפים מבין השורות.

בספר משובצים ציורים של פינות חמד קטנות ונופים אורבניים תל-אביביים של הציירת טליה ישראלי,  תושבת העיר.

הספר משובב נפש ממש, והוא יכול לשמש גם כמדריך טיולים בעיר.

BALABA

רונית ש' דינצמן

ronitdins@gmail.com

רונית דינצמן
סופרת ומאיירת, חובבת ספרות, אומנות, עיצוב ואדריכלות. כאן כותבת על ספרים, תערוכות, וכל מה שמעניין ומרחיב את הדעת ואת הלב. יש לי בלוג נוסף בסלונה, שעוסק בספרות ילדים ונוער: "לגדול עם ספרים".