רק ספרים טובים – המלצות לקריאה ולמתנה לחג פסח

למי שאוהב לקרוא ואין לו תכניות מיוחדות, לנוסעים ליפן או לאי בודד, לחובבי אקסטרים, לאוהבי מוזיקה ולכל מי שאוהבים ספרים טובים. המלצות לקריאה ולמתנות לחג

החוחית החוחית, דונה טארט, תרגום: קטיה בנוביץ', הוצאת מודן, 2015, 838 עמ'

למי הוא מתאים: מתנה לאוהבי קריאה שאין להם תכניות לחג, ספר נפלא, עב כרס במיוחד מעל לשמונה מאות עמודים שלא יכולתי להפסיק לקרוא. זהו ספרה השלישי של דונה טארט מחברת "ההיסטוריה הסודית".

על מה הספר: תיאו דקר, נער בן 13, מבקר עם אימו בתערוכה מתחלפת של ציורים פלמיים. לפתע מחריד את המוזיאון פיצוץ עז. תיאו ניצל באורח נס ממוות, אך מכל בחינה אחרת – חייו מתנפצים לרסיסים. תיאו כורע תחת נטל געגועיו המייסרים לאימו ונצמד לדבר שמזכיר לו אותה יותר מכול: ציור קטן ורב קסם של חוחית שהוצג בתערוכה.

למה כדאי: ספר על אהבה, אבדן, געגועים ויכולתה של האמנות להאיר גם את המקומות החשוכים בחיינו, יצירת מופת לא פחות.

אליזבט איננה

אליזבט איננה, אמה הילי, תרגום: שי סנדיק, הוצאת סנדיק, 2015, 193 עמ'

למי כדאי: ספר נהדר למי שאוהב ספרים טובים ובעיקר למי שיש לו מישהו שהוא אוהב שחולה בדמנציה.

על מה הספר:חרדתה של מוד לשלומה של חברתה אליזבת הולכת וגוברת, אך איש אינו מתייחס לכך ברצינות – לא בתה המתוסכלת, לא המטפלות, לא המשטרה ובמיוחד לא בנה ההפכפך של אליזבת – כי מוד סובלת מדמנציה. מוד אינה שוכחת את חברתה הטובה ביותר. בשעה שהאובססיה הזאת ממלאת את ההווה המתפוגג במהירות של מוד, הרמזים מוליכים אותה עמוק אל תוך עברה, אל פרשה בלתי פתורה אחרת: פרשת היעלמותה של אחותה האהובה סוקי זמן קצר לאחר מלחמת העולם השנייה.

למה כדאי: הרגשתי כאילו קבלתי מפתח לעולמה של אמי, ויכולתי להבין אפילו במקצת מה עובר עליה, ובגלל מוד הנפלאה.

קונטרפונקט

קונטרפונקט, אנה אנקוויסט, תרגום: רם הכהן, הוצאת הספריה החדשה, 2015, 212 עמ'

למי כדאי: לאוהבי מוזיקה, עם הרבה סבלנות, ולמי שכבר מכיר ואוהב את אנה אנקוויסט, סופרת הולנדית מופלאה אחת האהובות עליי, מחברת "הסוד", "יצירת מופת" ו"השיבה הביתה".

על מה הספר: גיבורת 'קוֹנטרַפּוּנקט', מכוּנָה פשוט "אשה", או "אֵם". לפני קרוב לשלושים שנה, לאחר שהאישה סיימה את הקונסרבטוריון, וכשבתה ובנה היו קטנים, היא התאמנה בנגינה בפסנתר של "וריאציות גולדברג" מאת באך. עכשיו היא חוזרת לתרגל את היצירה התובענית, ובמקביל להטמעת התווים ולחילוץ המלודיות היא כותבת בעיפרון רסיסי זיכרונות מחיי המשפחה.

למה כדאי: לטעמי זהו הפחות נגיש מבין ספריה אבל עדיין כתוב להפליא, עדין ומרגש.

סיפור זמני

סיפור זמני, רות ל. אוזקי, תרגום: יעל סלע שפירו, הוצאת עם עובד, 2014, 576 עמ'

למי כדאי: לאלו שאהבו את ספריה הנפלאים הקודמים "שנת הבשרים שלי", ו"על פני הבריאה כולה", ולמתכננים לנסוע ליפן.

על מה: באי שלֵו, גרה רות עם פסטו החתול ועם אוליבר שלה, גנן־אמן ופעיל סביבה. בוקר אחד היא מטיילת על אחד החופים ומוצאת שקית ובה תיק אדום של "הלו קיטי". התיק מכיל את יומנה של נאו, נערה יפנית־אמריקאית, שעון עתיק ושני צרורות מכתבים, האחד יפני והאחר צרפתי.
היומן מרתק את רות, יפנית־אמריקאית גם היא. נאו בת ה־16 כמו פונה אליה מעבר למילים ולזמן, וקושרת אותה אליה ואל יפן, מולדתה השנייה. אבל אין זו רק יפן של ימינו, עם המאנגה והאופנה הפרועה, הצונאמי ופוקושימה, אלא גם יפן של נזירי הזן, של מלחמת העולם השנייה ושל "חיילי השמים", טייסי הקמיקזה.

למה כדאי: דמויות מרתקות ומפתיעות, עלילה ריאלית מאגית, ולומדים לא מעט על ההיסטוריה של יפן, והמצב החברתי בה. רמז לא משהו אפילו ישראל כבר לא נראית אפשרות כל כך גרועה.

תולדות שן הלווייתן

תולדות שן הלווייתן, אליזבט הילו, תרגום: עידית שורר, הוצאת הכורסא ומשכל, 2014, 424 עמ'

למי מתאים: חובבי וחובבות חופשות אקסטרים.

על מה הספר: פיריו היא אישה צעירה ומבריקה, בתם הפרועה של איסה, דוגמנית עבר מיתולוגית שהיגרה לארצות הברית והייתה שם ליוצרת בשמים ולבעלת חברה מצליחה, ושל מילושה, מהגר רוסי קשוח. לאחר שאונית משא מתנגשת בסירת הדיג שבה היא שטה והורגת את ידידה נד, פיריו נאבקת לשרוד במים הקפואים של צפון האוקיינוס האטלנטי ובאורח פלא חייה ניצלים.חקירת התאונה הרשמית נסגרת ללא תוצאות, אך פיריו חשה כי ייתכן שהתאונה היתה מכוונת ויש מי שרצה במותו של ידידהּ

למה כדאי: מזמן לא נהניתי ככה מספר מתח, הגיבורה הראשית פשוט מקסימה, זה הרבה יותר רומן ממתח, הדמויות נהדרות וגם היחסים ביניהם. עוד מעט מתחיל להיות חם וכיף יהיה לשקוע בעלילות הקפואות של פיריו קספרוב, גיבורה קשוחה ונהדרת שלא ידעה שהיא כזו.

קוראת ספרים
קוראת, בלוגרית ובעיקר עורכת ספרים. קוראים וכותבים מוזמנים לאתר שלי כדי להכיר אותי יותר ואת מה שאני עושה shlomitlica.co.il