רק בריאות!

איפה הסופרטנקר שיבוא להציל את מערכת הבריאות הקורסת תחתיה???
מערכת הבריאות צריכה אויר לנשימה!

אחרי שחגגתי יום הולדת 50 ובעקבות מסלול החיים שלי ושל היקרים לי, הבנתי שהאיחול ״רק בריאות״ איננו קלישאה וגם לא ברכה ״פולנית״, כי בריאות טובה היא המפתח לכל. בריאות גופנית, נפשית ורוחנית. ולכן ״בריאות״ היא ברכה שאני מאחלת לכולם, ונוהגת לסיים איתה את הפוסטים שלי.
.
כמי שבמשך כל חייה הבוגרים נושמת, עוסקת וחיה את שוק הבריאות והפארמה בישראל, והיות ואני מודעת גם לנעשה במדינות אחרות, לא אחת יצאתי להגנתה של מערכת הבריאות הציבורית, שנחשבה במשך שנים רבות לחוד החנית מבחינת השירותים שהיא מעניקה לאזרחיה.
.
חוק בריאות ממלכתי שנכנס לתוקף בשנת 1995 ולפיו פועלת המערכת כבר כמעט שני עשורים, הביא למהפכה של ממש בתחום הבריאות וכיום כל אזרחי ישראל מבוטחים בביטוח רפואי ויכולים להשתייך לאחת מ-4 קופות החולים הקיימות, בהתאם לבחירתם. נראה לכם טריוויאלי? ואם אספר לכם שאבא שלי הגיע לארץ בשנת 1951 כשהוא חולה ובעל נכות קשה ואף קופת חולים לא הסכימה לבטח אותו? אמרו שהוא חולה מדי בשבילם. הם לא רצו ״להפסיד עליו״ ואבא שלי חי בארץ 35 שנה ללא קופת חולים! כן, כן, הוא לא היה חבר באף קופת חולים. היה לו איזשהו כיסוי ביטוחי ממשרד הבריאות בלבד. צריך בית חולים? (בטח צריך, הרי הוא היה מאד חולה), סע לתל השומר, רמב״ם או הדסה… (אז מה אם הוא גר בהוד השרון). צריך רופא מומחה? סע למרפאות החוץ של תל השומר, רמב״ם או הדסה. הבנתם כבר נכון? כיום דבר כזה לא קורה, כי כבר 18 שנה יש חוק בריאות וכולם מבוטחים!
.
רק מה, מאז שנחקק החוק ועד היום חלה שחיקה ענקית בשירותים שהקופות מסוגלות להעניק למבוטחיהן, ותקציביהן הולכים וקטנים לעומת הצרכים ההולכים וגדלים.
קצב הגידול הטבעי של האוכלוסיה והעלאת תוחלת החיים, כמו גם התפתחות הרפואה, טכנולוגיות חדשות (שהן מן הסתם גם יקרות יותר) והעלאת שכר הרופאים גורמים לגידול ניכר בהוצאות הבריאות. בהעדר כיסוי מצד המדינה, נכנסות הקופות לגירעון מצטבר משנה לשנה. מקריאה של כתבות שמתפרסמות לאחרונה בכל אמצעי התקשורת מסתבר שהתקצוב של סל הבריאות מחושב בצורה מעוותת היוצרת גירעון מובנה בתקציבי קופות החולים. התקצוב איננו מכסה אפילו את הגידול הדמוגרפי, הנאמד ב-2.4% בשנה ומתוכו מחזירה המדינה לקופות רק כ- 1.5%. מה קורה עם ה- 0.9% הנותרים? הם נצברים לגירעון… שגדל ומצטבר וצפוי להגיע השנה ל-3 מיליארד ש״ח(!) מה שגורם לקופות לקושי בתשלום למרפאות, למכונים ולבתי חולים (שקופות החולים מהוות את המקור העיקרי להכנסותיהן). בהיעדר הכנסות צפויים בתי החולים לקרוס. הלו?! מישהו שומע? חייבים לעשות משהו בנדון!


.
אבל לא רק בתי החולים בבעיה! רפואת הקהילה היא לב הרפואה הציבורית בישראל. המפגש שלנו עם מרפאות קופות החולים, המעבדות והמכונים הוא שגרתי ויומיומי, בעוד שהמפגשים עם בית החולים הם קצרים ומעטים יותר, באופן יחסי. לפי תחזיות מנהלי קופות החולים, אנחנו לא רחוקים מקריסה טוטאלית של כל המערכת: מצב בו בשל בעיית תזרים מזומנים בקופות, הן לא מאשרות הפניית מבוטחים במכונים חיצוניים, אלא מסתפקות בשירותים שבתוך הקופות, וע״י כך מתארכים התורים לבדיקות ל-6 חודשים, או שהמענה שמוצע למבוטחים שצריכים אבחון או בדיקה דחופה נמצא במרחק של 150 ק״מ ממקום המגורים שלהם ועוד דברים מטרידים ומזעזעים שכאלה.
נוצר מצב שבו מי שיש ביטוח משלים או מי מוכן לשלם על רפואה פרטית יכול לקבל טיפול רפואי מידי ולקצר תור, ומי שלא? אז לא…
.
חוק הבריאות הממלכתי שנועד לספק רפואה ציבורית שיוויונית ואחידה גורם היום, 18 שנה אחרי כניסתו לתוקף, למצב של הגדלת פערים, של רפואה לעשירים, וגם זה במקרה הטוב שבו לא תהיה התפוררות כללית של כל מערך הבריאות!
.
אז יואילו נא קברניטי האוצר והבריאות ויפעלו לתיקון מהיר של המצב. ראשית בביצוע החייאה (איפה הסופרטנקר כשצריך אותו???) ע״י הזרמת כספים דחופה למערכת ולאחר מכן, בתיקון העיוות בתקצוב, ובהחזרת המערכת לתפקוד יעיל וראוי למען כולנו.

ונסיים בברכה הכל כך נחוצה כיום:
לבריאות!

אורלי כהן - חיים וטעים
אוהבת את החיים הטובים והטעימים: לבשל, לאפות, לצלם, לטעום, לטייל, לבלות, ליצור, לעצב, לשתף, לכתוב ולספר. יחד עם זאת, בריאות הגוף, הנפש והנשמה חשובים לי ואני משתדלת לשלב ביניהם. חיים וטעים זה המוטו שלי.