רציתי להגיד לו שהוא שווה הכל

לידה תמיד כרוכה בכאב ומאמץ, בין אם היא נמשכת שעה או 20 שעות, אבל כשנולד תינוק בריא לאמא בריאה זה שווה הכל. על לידה רגילה, זירוז וניתוח קיסרי

מתוך התוכנית "בייבי בום" (צילום מסך)

בכל פעם שבאתי ללדת עברנו בדרך לבית החולים ׳מאיר׳ לפחות ברמזור אדום אחד, וזה משום שהפרק הראשון של "בייבי בום" נמשך יותר זמן מכל אחת מ-5 הלידות שלי. אני האישה מהבדיחה של שמוליק, זו שילדה 17 פעם בזמן שדולב המתינה להתקדמות הלידה שלה. אצל אחותי, לעומת זאת, הלידות נמשכו 10 שעות לפחות, ותמיד התחוללה דרמה כלשהי במהלכן.

אם יש דבר אחד שלמדתי זה שלידה היא לא תכנית לבקשתנו, והמציאות בחדר לידה עולה על כל דמיון. ואם 5 לידות לא לימדו אותי מספיק, הרי ששוט קרוב אחד של המתנה ארוכה לבכי בסוף ניתוח קיסרי לא משאיר מקום לספק – לטבע יש תכניות משלו.

הרבה נשים חוששות מהלא נודע: איך תיראה הלידה שלהן? האם יוכלו ללדת באופן טבעי? מה המשמעות של ניתוח קיסרי? אז החלטתי לשוחח עם ד״ר טל בירון שנטל, סגנית מנהל מחלקת נשים ויולדות במרכז הרפואי מאיר, כדי לקבל מושג טוב יותר על תכניות לידה וגם על זירוז, ניתוחים קיסריים ומה שביניהם.

מדוע נעשה היום שימוש כל כך תכוף בזירוז?

״בעולם המערבי מודעים יותר לסיבוכים, במיוחד בשבועות מאוחרים. לפי ההמלצה מזרזים לידה בשבוע 41, שלאחריו מסתכנים בהזדקנות השליה וירידה בתפקודה, ובחשש לחיי העובר.״

מתוך התוכנית "בייבי בום" (צילום מסך)

  מה חשוב לדעת על זירוז לידה?

״המילה ׳זירוז׳ מטעה. גם עם פיטוצין לעתים יעברו 3 ימים עד ללידה, וזה יכול להיות מאוד מתסכל עבור היולדת, לכן תיאום ציפיות הוא חשוב. מכיוון שלזירוז נבחרות רק מועמדות שמתאימות מראש, נעשה הכל כדי על מנת לסיים את התהליך בלידה נרתיקית, ואכן ב-70% מהמקרים יש הצלחה כזו.״

ממה נשים חוששת בזירוז לידה?

״ראשית חשש מהכאב, שמעו שצירים עם פיטוצין כואבים יותר. חלקן מדברות על ׳ כישלון ׳ בתכנית הלידה שלהן, וגם על החשש מניתוח קיסרי. כאן חשוב להבין שגם כאשר אישה מקבלת זירוז וחשה אי נוחות גדולה, מהלחץ, התסכול או הכאב, ננסה לעזור לה להתקדם, אם אין צורך רפואי בניתוח.

מתוך התוכנית "בייבי בום" (צילום מסך)

יחד עם זאת, מאוד חשוב לי לומר שהתערבות בלידה לא מעידה על כישלון של היולדת, בשום אופן. בסופו של דבר המטרה של כולנו היא לסיים עם אמא ותינוק בריאים, וכל דבר שמסכן זאת לא שווה את המחיר.״

אם הגענו לדבר על ניתוח קיסרי, מה נשים צריכות לדעת בנושא?

״שזה מוצא אחרון. רפואית זה פשוט לא נכון ללכת לניתוח בלי לנסות לידה רגילה, משום שמדובר בניתוח ופתיחת בטן, והמשמעות גדולה לגבי תהליך ההחלמה ולגבי לידות עתידיות.

לחדר ניתוח נגיע כאשר מדובר במצבי חירום כמו מצוקת עובר, חוסר התקדמות, או במצבים ידועים מראש, כשליית פתח, מצב רפואי לא תקין של האם, תאומים שהראשון במצג עכוז וכדומה.

 מתוך התוכנית "בייבי בום" (צילום מסך)

בוודאי גם יעזור לדעת שבסך הכל 20% מהלידות בישראל מסתיימות בחדר ניתוח, ובחלק משמעותי מהמקרים מדובר בניתוח קיסרי חוזר ולכן – המטרה היא להימנע מהניתוח הראשון ככל האפשר ובכך להפחית את הצורך בניתוחים קיסריים חוזרים.״

כיצד מתגברים בזמן אמת על האכזבה של אישה מן ההגעה ללידה קיסרית?

״לידה היא עניין של גישה, וגם ניתוח קיסרי לא חייב להיות טראומטי.

חשוב שהאישה תגיע בראש פתוח, וקורסי ההכנה עושים לנו היום שירות מצוין. גם המלווים צריכים לדעת להעניק ליולדת את התמיכה הדרושה.

הצוות צריך לנסות לעודד את היולדת, כשהמטרה של כולם היא ליילד אותה בשלום ולהגיש לה את תינוקה הבריא.״

 מתוך התוכנית "בייבי בום" (צילום מסך)

***********

אני צופה בפרק והעיניים שלי מתלחלחות. לידות מרגשות אותי. הכמיהה, הזוגיות שנבחנת, הפחד, העוצמות בגוף ובנפש, הרגש המתפרץ וההקלה. הכל מועצם בלידה.

אני זוכרת בגוף כמה כואב לאישה על המסך, אני מבינה שהיא מרגישה שלא תוכל לשאת זאת, ומחייכת לעצמי כשאני נזכרת כמה מהר יתחלף הכאב באושר, כשתקבל לידיה את התינוק.

הדמעות מתגלגלות מעצמן כשנשמע הבכי הראשון. התינוקת שלי, בת החצי שנה, יונקת וישנה עליי, לא מודעת להתרגשות שעל המסך ובתוכי. בשקט אני לוחשת לה ׳את פשוט היית שווה את הכל. את שווה את הכל.״