רפי שדמי על הסכם קדם נישואין

בחורה עם מחשב נייד

לאחרונה השלים ארגון רבני צהר את ניסוחו של הסכם קדם נישואין שקיבל את ברכתם של רבנים מכזיים. על מנת לקדם את ההסכם בציבור, פנה הארגון לפורום דיני משפחה בלשכת עורכי הדין שתרם את חלקו לניסוח ההסכם ושני הגופים האלה השיקו את הסכם הקדם נישואין כך שיהיה נגיש לכלל הציבור.

עו"ד רפי שדמי מסביר כי הרעיון העומד בבסיס הסכם קדם הנישואין הינו להבטיח  את חירותם של הצדדים להתגרש, חירות אשר אינה מובטחת בחוק או בפסיקת בתי הדין הרבניים. על מנת שמטרה זו תוגשם ישנם שני עקרונות חשובים אשר מומלץ לכלול בהסכם קדם הנישואין:

 הקדמת מועד איזון המשאבים

לפי חוק יחסי ממון מועד חלוקת הרכוש המשותף יתבצע ביום הגירושין, יום מתן הגט. על מנת שבני זוג יתגרשו הבעל צריך לרצות ליתן גט והאישה צריכה להסכים לקבל את הגט. בהרבה מקרים התוצאה היא שבן הזוג הרוצה להתגרש כמה שיותר מהר, ע"מ שיוכל לשקם את חייו מחדש, הופך ל"כלי משחק" בידי הצד השני המתנה את מתן או קבלת הגט בתנאים שונים כגון: חלוקה לא הוגנת של הרכוש, נשיאה לא שווה בנטל החובות המשותפים ועוד. מצב זה מוביל במקרים רבים לפגיעה מבחינה כלכלית ואישית בבן הזוג המבקש להתגרש. על כן מומלץ מאוד לכלול בהסכם קדם הנישואין סעיף אשר יקבע כי מועד איזון המשאבים יעשה לאחר פרק זמן מסוים שיקבע ע"י הזוג, בו לא יגורו תחת קורת גג אחת, ובכך לנטרל את הרעה החולה המצויה כיום בחוק יחסי ממון בנושא זה.

תשלום מזונות מוגדלים

מדובר בסנקציה כלכלית כלפי בן הזוג המסרב ליתן או לקבל גט, הסנקציה בדבר תשלום מזונות מוגדלים מרוקנת מתוכן את היכולת של בן הזוג הסרבן להיות זה שמפעיל את הלחץ הכלכלי והאישי, ובמקום זאת הופכת אותו להיות הצד שעליו מופעל הלחץ כלכלי. הרעיון העומד בבסיס התשלום של המזונות המוגדלים הינו כי צד הרוצה להתגרש ייתן הודעה מסודרת על כך לצד השני , ולאחר תקופה מסוימת מיום מתן ההודעה , כפי שיקבעו הצדדים בהסכם, יהא חייב הצד שקיבל את ההודעה ליתן או לקבל גט ולא  ישלם מזונות מוגדלים מדי חודש בחודשו עד שיסכים ליתן או לקבל גט מרצונו החופשי.

 כמו כן, קיימים עקרונות נוספים אשר מומלץ לכלול גם אותם בהסכם קדם הנישואין , זאת בשל יכולתם לסייע ולהקל על הליך הגירושין:

מגשר מוסכם

הרעיון הוא להחליט על תקופת זמן מוגבלת בה ינסו הצדדים להגיע להסכמות בעזרת מגשר המוסכם על שני הצדדים. יש להגביל מראש את הליך הגישור, רצוי בפרק זמן של 2-3 חודשים , אשר תאלץ את שני הצדדים לשבת אל שולחן המו"מ , ולא תאפשר לצד אחד לנצל את רצונו של הצד השני לסיים מהר את הליך הגירושין ולמשוך את הליך הגישור על פני תקופת זמן ארוכה. בנוסף הליך הגישור מסייע לצדדים לסיים את הנישואים בדרך יפה ומכובדת ללא התדיינויות משפטיות כואבות אשר גובות זמן יקר ועלות כספית גבוהה  יותר.

טיפול זוגי

גם במקרה הזה מומלץ להגביל את תקופת הטיפול הזוגי למספר פגישות ספורות אשר  יבהירו לצדדים לאן פניהם מועדות. יש לזכור כי הצלחתו של טיפול זוגי תלויה בראש ובראשונה בנכונות כנה ואמיתית של שני הצדדים להמשיך בחיים משותפים ולגשר על הקשיים המחלוקות והפערים.

תוקף ההסכם

לפי חוק יחסי ממון הסכם קדם נישואין אשר נחתם לפני הנישואים ניתן לאשר, אצל רושם נישואין או אצל נוטריון, ובכך ליתן לו תוקף משפטי . במידה וההסכם נחתם לאחר הנישואים רק בית משפט למשפחה או בית דין רבני מוסמך לאשר אותו ובכך ליתן לו תוקף משפטי. חשוב לציין הסכם שלא אושר כאמור לעיל הינו חסר תוקף!

עורך הדין פרי שדמי נוהג להתראיין הרבה בתוכניות טלוויזיה, אנחנו מזמינים אתכם לצפות בוידאו על ידועים בציבור מאת רפי שדמי, מה זה אומר, ואיזה השלכות יש לזה במידה ומישהו מבני הזוג מחליט לפרק את החבילה.