רמה קמה, רמה נמה

"רמה קמה" הזכיר לי כמובן את "דנה קמה", מ"אלפוני", הספר שממנו למדתי לקרוא. ואכן גיליתי שהכותבת היא נכדתה של מחברת "אלפוני". האם כאן מסתיים הדמיון בין ספר הילדים ובין הרומן הפסיכולוגי של מיכל שטיינר?

רמה קמה

רמה קמה / מיכל שטיינר, הוצאת גטבוקס

אהבתי מאוד את הספר "רמה קמה", שקראתי בפעם הראשונה באמצעות הפלטפורמה של "גט בוקס". זהו ספר דיגיטלי שיצא לאור בפלטפורמת  "גט בוקס".

רמה קמה הזכיר לי כמובן את "דנה קמה", מ"אלפוני", הספר שממנו אבא שלי לימד אותי לקרוא כבר בגיל הגן ומאז לא הפסקתי, וכתבתי על זה פוסט כמובן.  שמחתי לגלות באחרית הדבר בספר שהכותבת היא נכדתה של מחברת "אלפוני" והנה נסגר עוד מעגל.

דנה קמה

כבר כתבתי על כך שהמדיום במקרה של ספרים וסיפורים הוא לא המסר. אנשים תמיד היו זקוקים לסיפורים ותמיד יזדקקו זהו צורך פנימי ותרבותי כאחד. פעם היו מספרים אותם מסביב למדורת השבט, מאוחר יותר הדפיסו ספרים על נייר ועכשיו קוראים באייפד. עדיין הקריאה נחווית במרחב שבין הטקסט לדמיונו של הקורא. המדיום במקרה הזה אולי יותר נוח ואפילו מאיר בלילה ואני יכולה לוותר על מנורת הקריאה, אבל החוויה קשורה לטיב הטקסט ולפעולתו על הדמיון.

ומהבחינה הזו יש לי רק מלים טובות לומר על ספרה היפה של מיכל שטיינר "רמה קמה". הגיבורה רמה היא פסיכולוגית המתמחה בטראומות. אפרת, אחת המטופלות הצעירות שלה אליה היא נקשרת במיוחד, מציעה שתצרף לאחת הפגישות את אביה, רם שמתברר שהיה אהבתה הראשונה של הפסיכולוגית. כן רם ורמה, מה שמחזיר אותנו מיד ל"אלפוני".

המפגש מערער את שניהם – רמה נאלצת להתמודד עם טראומות ההתבגרות האישיות שלה, ולנווט בעדינות בין רצונה לטפל בנערה המתבגרת המשוועת לעזרה לבין הרגשות המתעוררים מחדש לאהוב נעוריה.

לא לכל אחד ניתנת הזדמנות שנייה לשוב לטעויות העבר ולתקן אותה ורם ורמה נאחזים בהזדמנות השנייה הזו ומעניקים לעצמם את הסוף הטוב לו הם ראויים מההתחלה. בדרך הם מתמודדים עם אבישג, אשתו לשעבר של רם שעוברת במהלך הספר מסע ומתמודדת גם היא עם שדים משלה. כאן כבר יש טיפול עמוק יותר בטראומה של פגיעה מינית בילדות שנשכחה, אך כמו חור שחור ממשיכה להשפיע על חייה של אבישג, רק חשיפה של הטראומה והתמודדות אמיצה איתה מאפשרת התחלה של ריפוי ואפשרות ליצירת קשרים משמעותיים בחייה, עם בתה ובעלה לשעבר, ובעיקר עם עצמה.

אהבתי גם את דמותה של אפרת, המתבגרת העצובה והאמיצה שבספר שלא מוותרת לאף אחד וגם לא לעצמה בתהליך הטיפולי שלה.

סיום הספר היה "פתור" מדי לטעמי, לא בטוחה שהכול גם במציאות היה מסתדר כל כך פשוט, במיוחד לא הקבלה של אפרת את הרומן של אבא שלה והפסיכולוגית שלה, מהיכרותי האישית עם משפחות מורכבות זה תמיד לוקח זמן עד שדברים מסתדרים. אבל לפעמים בשביל זה גם יש ספרים, שנוכל להיאנח בהקלה וליהנות מהסוף הטוב.

 לרכישת "רמה קמה" בפורמט דיגיטלי היכנסו לאתר GetBooks

קוראת ספרים
קוראת, בלוגרית ובעיקר עורכת ספרים. קוראים וכותבים מוזמנים לאתר שלי כדי להכיר אותי יותר ואת מה שאני עושה shlomitlica.co.il