ריצפה/ יצחק גיסיס

אומרים שלשם שאנו נותנים לילדנו יש משמעות מיסטית ואף יכולת לקבוע את גורלו. מדוע ריצפה נקראה כך ומה עלה בגורלה?

ריצפה-חזית%20עטיפה

סיפורה של ריצפה, מתחיל באמה, יפה רפפורט, צעירה בת למשפחה רוויזיוניסטית משכונת כרמליה בחיפה.
יפה, חובבת קולנוע מושבעת, מתאהבת בהמפרי בוגרט, בסרט "קזבלנקה". היא צפתה שוב ושוב בסרט, עד אשר ידעה בעל פה את כל שורותיו. כשהיתה הולכת ברחוב, היא היתה מדמיינת אותו בכל מיני סיטואציות, ואף היתה עונה לעצמה עם משפטים שלו מהסרט.
במקביל, גבר נוסף נכנס לחייה, גבר שהזכיר לה את בוגרט, צביקה, קיבוצניק מיגור. עם צביקה היא ניהלה רומן אסור, מלא בתשוקה. לצביקה המבוגר מיפה, היתה בת זוג בקיבוץ ודעות פוליטיות מנוגדות לדעותיו של אביה. אביה שלח בריונים להרחיקו ממנה, אך לבסוף מה שהצליח להפריד בין השניים זו המלחמה, שלקחה את צביקה. אבל, היא לא לקחה את כולו…
יפה נותרה הרה מליל אהבה בין השניים.

יפה, שגילתה את דבר הריונה, פגשה במקרה באבנר, שהיה בן זוגה בבית הספר, והיא מפתחת עימו רומן סוער על מנת למצוא אב לביתה. השניים נישאים תוך חודש והשמחה רבה בקרב המשפחות, חוץ מבליבה של יפה, שעדיין כמהה לאהובה צביקה.
לאחר החתונה, אבנר מגלה, שההריון לא ממנו ויפה מגלה שצביקה נהרג במלחמה. היחסים ביניהם מתערערים ומלווים בכעס ואף שנאה.
כשבתה נולדה, יפה רצתה לקרוא לבתה צביה, אך בעלה שראה את עיני צביקה בילדה החליט לקרוא לה ריצפה, על שמה של ריצפה בת איה, שעליה עשה מחקר באוניברסיטה.

ריצפה בת איה התנכ"ית, היתה הפילגש של שאול. שני ילדיה הוצאו להורג על ידי הגבעונים בצורה אכזרית בגלל ששאול לא קיים את הברית שיהושוע כרת איתם.
היא שילמה על חטאים של אחרים, שחלקם התרחשו עוד לפני שנולדה- גורל שנגזר עליה מלמעלה.
היה צו מלכותי שאסר עליה לקבור את ילדיה, וכדי לא להפר אותו, היא הגנה עליהם בגופה חודשים ארוכים מפני חיות הבר ועופות הטרף. ריצפה נחשבת בספרות לאם האולטימטיבית.

וכך מצאה עצמה ריצפה, משלמת כל חייה על חטאי הוריה.

כשהוריה נפטרו, ריצפה הלכה לארגן את בית הוריה ולעשות שם סדר. והיא גילתה את חדר המסתור של האצ"ל, שהחביא בתוכו גם את כל סודותיה של אמה, יפה רפפורט, עד לסופה הטראגי.

מאחלת לכם קריאה מהנה!

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)