ריסטארט לגוף הגבר בגיל המעבר

ופעות גיל המעבר? לא רק בקרב נשים! גברים רבים בטווח הגיל של 45-50 חווים שלל תסמינים ותופעות שמשפיעים על מצב הרוח, הכושר הגופני ובעיות זקפה. למה זה קורה ואיך מחזירים את החיוניות לגבר המתבגר?

תסמיני גיל המעבר – גם בקרב גברים

רובנו מכירים את המונח "מנופאוזה", בהקשר של נשים המגיעות לגיל המעבר, על מגוון התחושות, העצבים והרגשות המוצפים שהן חוות. אולם מה עם גיל המעבר לגברים? אז כן. גם עליהם לא פוסחים שלל תסמינים שמאפיינים את החיים שאחרי גיל ארבעים וגיל חמישים.

ירידה באנרגיה, עייפות, דכאון, הצפה רגשית, חוסר חשק מיני ועוד, הם רק חלק משלל תופעות שהם לא הכירו קודם לכן. בנוסף לכך, כשלושים אחוזים מהגברים מתחילים לסבול מבעיות זקפה, מתמלאים במבוכה ואפילו לא מודעים לעובדה שזהו מצב בר טיפול, ואפילו בקלות.

אז מה קורה, ולמה?

החל מגיל ארבעים משתנה הפיזיולוגיה של הגברים. הדבר מתבטא בירידה, אמנם איטית אולם עקבית, בהפרשת הורמוני המין הגבריים (אנדרוגנים), וביניהם, הטסטוסטרון. זהו הורמון המין הגברי אשר מופרש בגוף הגבר, במשך כל חייו, באמצעות האשכים ובלוטות יותרת הכליה. אגב, הורמון זה מצוי גם אצל נשים אולם מופרש באופן אחר ובכמות אחרת. טסטוסטרון הוא ההורמון אשר אחראי על התפתחות הגבריות, ייצור תאי זרע, אונות (תפקוד מיני), הגדלת מסת שריר, וגם תורם לאנרגיה והחיוניות ומצב הרוח.

מגיל חמישים מייצר הגוף פחות טסטוסטרון, דבר שמביא לירידה תפקודית של כל התסמינים שהוזכרו. זהו תהליך טבעי הקרוי אנדרופאוזה, ה"מקביל" למנופאוזה הנשית.

אנדרופאוזה הוא תהליך שמשפיע על הגברים בתחומי חיים רבים עם השפעות אישיות, חברתיות ומיניות. הבשורות הטובות – הכל בר טיפול.

איך מתמודדים עם גיל המעבר אצל גברים?

גברים רבים פשוט מכחישים את קיומה של בעיה. במקום להחליט על קבלת טיפול ממוקד הם עוסקים בטיפוח עצמי ופעילות גופנית, שני תחומים חשובים ומועילים אך לא מספקים. אחרים המחפשים את הנוסחה להשאר צעירים אף מפרקים את התא המשפחתי ומחפשים זוגיות עם אשה צעירה יותר. אותם גברים גם יטפלו בירידה בטסטוסטרון שגורמת לפגיעה בתפקוד המיני בשימוש בעזרים שיסייעו לזקפה, למשל נטילת ואגרה. שוב, זהו פתרון יעיל אולם לא מטפל בבעיה לעומק.

הבהלה מהזקנה המתקרבת גורמת לגברים לעשות חשבון נפש עם עצמם. הם מחפשים שינויים, מעזים יותר להתנסות בשיטות טיפוח עצמי ונכנסים לשגרת ספורט ותזונה.

עיסוק בספורט הוא חיובי במובנים רבים. הוא מסייע לשיפור מצב הרוח, משפר את המראה החיצוני ובכך מעלה את הבטחון העצמי בקרב הגרב המתבגר, תורם להפרשת יותר טסטוסטרון ובכך משפר את החשק והביצועים המיניים וכמובן, שומר על הבריאות.

גם טיפוח עצמי כמו ביקור במספרות ומכוני יופי, חנויות בגדים ומודעות אסתטית גבוהה יותר, מעידים על מודעות גבוהה יותר של הגבר לעצמו ונסיונות לחפש שינויים ולשפר את מצב הרוח.

כלומר, גברים מתחילים להיות מודעים לעצמם ומחפשים כל פתרון שישיב להם את נעוריהם האבודים.

[youtube Uvtdi5GF2Ck]

מה עוד כדאי לעשות?

דרך נוספת ויעילה אפילו יותר מקניית בגדים ותספורת חדשה היא שינויים בתזונה. הירידה ההורמונלית אצל גברים גורמים ליצירה מוגברת של רדיקלים חופשיים שפוגעים בתאי העור ובמערכות נוספות בגוף. שינויים תזונתיים ימתנו את הפגיעה ויאטו את התהליך.

מומלץ להוסיף לתפריט היומי שפע של ירקות מכל הסוגים והצבעים שמסייעים בנטרול נוגדי החמצון, להרבות בשתיית מים ולאכול פחמימות מורכבות כמו אורז מלא ולחם מלא. הן מגבירות את הפרשת הסרוטונין, אותו הורמון שאחראי על מצב הרוח. אגב, השמועות על שקדים ואגוזים כמאכלים שתורמים להגברת הזקפה הן אגדה אורבנית חביבה ותו לא.

מטפלים גם בנפש

הנצחת הנעורים באה לידי ביטוי בשינויי תזונה, בפעילות גופנית וחיטוב הגוף, שינוי תספורת ובגדים חדשים. אולם גם, ובעיקר, הנפש, זקוקה אף היא לטיפול. התהליך אותו עובר גבר בשנות החמישים, או שמתקרב לגיל זה, הו אלא פשוט. גברים נכנסים למשבר, מפרקים את התא המשפחתי במחשבה שהזוגיות היא זו שאחראית למשבר, חווים תחושה של ביטול עצמי ודימוי עצמי נמוך, ובתוספת הסימפטומים הפיזיולוגיים המיניים שהם מתחילים לחוות, חלק מהם אף מפתח נטיות אובדניות. טיפול רגשי מומלץ מאד, לעתים אף טיפול זוגי, במידה והנישואים עומדים בסכנת פירוק, ובעיקר כדי להבין שמדובר בתהליך טבעי כחלק ממעגל החיים.

ויש פתרון גם למיניות

בעיה בתפקוד מיני לא קשורה אך ורק לגיל המעבר אצל גברים. יכול להיות שהיא יושבת על משהו עמוק וקדום הרבה יותר, אולם באה יותר לידי ביטוי עם התבגרות הגבר. מצבי אין אונות או קושי לשמר זקפה עלולים להגרם ממגוון רחב של גורמים, חלקם פיזיולוגיים ואחרים פסיכולוגיים. למשל, בשל מחלת הסוכרת, מחלת לב וכלי דם, שימוש בתרופות מסוימות, מתח נפשי, חוסר בפעילות גופנית, שתייה מופרזת של אלכוהול, עישון ותזונה לא מאוזנת. כל אלו עלולים לפגוע בייצור הטסטוסטרון ולגרום לבעיות והפרעות בתפקוד המיני. אם נוסיף לכל אלו את התהליך הטבעי שהגוף עובר בגיל המעבר, נקבל מתכון בטוח לאימפוטנציה וביצועים נמוכים בחדר המיטות. להגברת קצב הפרשת הטסטוסטרון ניתן לעשות שימוש בג'ל טסטוסטרון. מריחת הג'ל מסייעת להחזיר את הטסטוסטרון לרמה הטבעית שלו ועוזרת בתפקוד מיני כמו אימפוטנציה. ניתן גם, בהתייעצות עם רופא, לקבל טיפול תרופתי שאמנם מסייע לסיטואציה חד פעמית, כמו כדור ויאגרה, אולם לפחות נותן מענה למצב ספציפי.

“טסטומקס ג'ל הוא תרופת מרשם למריחה על העור המכילה טסטוסטרון ומאזנת את רמתו בדם הגברים הסובלים מירידה בהפרשת ההורמון. רמות הטסטוסטרון מגיעות לנורמה תוך כ 3 שעות מזמן המריחה, ונשמרות אחידות למשך 24 שעות.”

להמשך קריאה באתר של "דר דריי" לחצו כאן.

ואפילו פתרון להגדלת איבר המין

איבר מין קטן אינו תופעה של גיל המעבר. אולם ההשלכות של גודלו והחוסר הבטחון הגברי עלולים להתעצם יחד עם כל הסימפטומים שחוה הגבר המתבגר. גברים רבים חשים כי התפקוד המיני שלהם היה יכול להיות טוב יותר, עם איבר מין גדול יותר, כמו גם הדימוי הגברי העצמי, הבטחון במערכות יחסים והתפקוד הכללי. פתרון יעיל, לא מורכב וללא התערבות כירורגית הוא הגדלת איבר עצמי באמצעות זריקה המכילה חומצה היאלורונית באיבר המין, מתחת לעור הפין. הליך זה נותן מענה מהיר, ללא כאבים (מתבצע תחת הרדמה מקומית) ותופעות לוואי, להגדלת הפין.

לסיכום, לפני שמתחילים בריסטארט כללי לגוף, חשוב עוד יותר לטפל בנפש. התבגרות היא תהליך טבעי שקורה לכולם ואפשר להמנע מהמשברים ותחושת הדימוי העצמי ואובדן הנעורים באמצעות טיפול רגשי, או משולב עם טיפול מיני, כדי להבין שיש חיים, ואפילו מאד יפים, אחרי גיל חמישים.

ד"ר דניאל דריי
דר" דניאל דריי הוא ייועץ זוגי ומיני, רופא סקסולוג ומנהל האתר תורת היחסים http://www.doctordrai.co.il/%D7%90%D7%95%D7%93%D7%95%D7%AA-%D7%93%D7%A8-%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%99/