ריח של פשיזם

"נפש יהודי הומייה" עד כמה המשפט הזה רלוונטי למיעוטים?
"נפש יהודי הומייה" עד כמה המשפט הזה רלוונטי למיעוטים?

תחושת אי נוחות מתקדמת אצלי ככל שהימים נוקפים והמחאה הציבורית מתעוררת. אני מקווה שהמחאה היא לא מעטה מדי ומאוחרת מדי. הפשיסטים מרימים ראש והלאומנות המתגברת גורמת לאדמה שתחתיי לרעוד. כפועל יוצא לחוסר החמלה בשלטון  בישראל, אנחנו נפגעים בכל תחום: הכלכלי, החברתי, החינוכי, הבריאותי. הזקנה במסדרון של אהוד ברק כבר מזמן התייאשה. עכשיו  מפעפע היאוש גם אצל הצעירה במסדרון שכורעת ללדת ואצל רבים רבים אחרים.

כמה סימפטומים מטרידים:

1. המנון

אין לי בעייה שילדי הגן (עם דגש על ילדי הגן היהודים) ישירו את ההמנון כל בוקר וירימו נס ודגל. אישית לא הייתי עומדת לדבר כזה כבר בימים בהם הייתי ילדה בגן..מן הסתם הייתי מבלה בעונש בפינה כל יום. מעולם לא אהבתי טקסים כאלה, אפילו ממסדר הבוקר בצבא ברחתי באופן קבוע. אני מניחה שיש לטקסים הללו ערך כלשהו בהשלטת משמעת וסדר וגאווה לאומית מסויימת. מסיבה זו אין לי בעייה עקרונית איתם. מה שבעייתי בעיני הוא שההמנון שלנו לא רלוונטי.  היהודים הם עם חופשי בארצם כבר שנים רבות וזו ארץ דמוקרטית-חופשית, נכון להיום. אני עדיין יכולה לכתוב פה מה שאני חושבת מבלי שיזרקו אותי לצינוק (עם דגש על "נכון להיום" א.א.) . ההמנון שלנו לא רלוונטי גם ובעיקר למי שאינו יהודי שחי במדינה. אם אנחנו רוצים להיות מדינה שבה המיעוטים יחיו איתנו בשלום, ההמנון אמור לגעת בהם ולא להיות ממוקד יהדות ויהודים.זה לא עובד עבור המיעוטים. די בכך שהדגל של מדינת ישראל הוא גלגול/ווריאציה של הטלית – לזה אולי  איכשהו יתרגלו המיעוטים שאינם יהודים, אי אפשר לצפות ממוסלמי או נוצרי לשיר "נפש יהודי הומייה". במקומם – גם אני הייתי מסרבת לשיר.

"נפש יהודי הומייה" עד כמה המשפט הזה רלוונטי למיעוטים?

2. חרם

בשקט בשקט מעבירים לנו בכנסת חוקים שאוי לנו ואבוי לנו..החוק הראשון הוא חוק החרם. כתבתי פה בעבר על הזכות של אמנים וכל אחד אחר להדיר רגליהם ממה שהם רואים כשטחים כבושים ולא לגיטימיים – האם מחר הם יוגדרו על ידי מערכת החוק בישראל אומנים-פושעים? האם הם ייקראו מחר באישון לילה לועדת מקרתי החדשה, שם, בקול מגומגם הם יסגירו את חבריהם, שיצעדו אף הם חפויי ראש לועדות ותיחקורים וימצאו עצמם בלי עבודה ואולי בכלא? האם לשם אנחנו צועדים? הזהרתי מפני מגמה זו כבר לפני שנה כאן בסלונה:

http://saloona.co.il/blog/%D7%9B%D7%9C-%D7%94%D7%A2%D7%95%D7%9C%D7%9D-%D7%91%D7%9E%D7%94-%D7%97%D7%95%D7%A5-%D7%9E%D7%90%D7%A8%D7%99%D7%90%D7%9C/

האזהרה שלי מקבלת משנה תוקף עכשיו, בעקבות החוק המפחיד הזה. שימו לב מה אומר עיתון חופשי בדמוקרטיה הגדולה בעולם על החוק הזה:

http://news.walla.co.il/?w=/15/1841738

בשקט בשקט מעבירים לנו בכנסת חוקים שאוי לנו ואבוי לנו.
האם הם ייקראו מחר באישון לילה לועדת מקרתי החדשה

3. רדיפה

זה לגמרי זמני שבינתיים נעצר המרדף אחרי הארגונים החברתיים בישראל, עליו מנצח ביד רמה אביגדור ליברמן ממפלגת ישראל ביתנו. מרדף זה, מטרתו לרמוס ברגל גסה את הפעילות הברוכה של הארגונים הללו ( מדובר בארגוני זכויות אדם, ארגונים המגנים על זכויות מיעוטים, ארגונים הדואגים לזכויות העניים, המוגבלים והחולים, ארגוני נשים, ארגוני איכות סביבה ועוד ועוד). כל אלה קיבלו מישראל ביתנו והעומד בראשה את התג "ארגוני השמאל". שאלה לי אלייך ליברמן: האם רק השמאל הוא זה שפועל לרווחתינו?  אם כן, אנחנו באמת בצרות צרורות. מתגנב לליבי החשש שאולי באמת רק השמאל דואג לאזרח הקטן…הימין שבשלטון  לא באמת דואג לנו – שימו לב למצוקת הרופאים, שימו לב למצוקת הצעירים, שימו לב למעמד הביניים המתרסק.

המרדף שעליו מנצח ביד רמה אביגדור ליברמן

כמי שעבדה בזירה החברתית בישראל, ויש לי בהחלט ביקורת אליהם, שגם היא בוטאה כאן בקול גדול – אני פונה מכאן אליך אביגדור ליברמן: אתה הפועל להרוס חלקת אלוהים קטנה שנותרה לנו. לרסק ולהשמיד את מי שאתה מכנה "ארגוני השמאל" – לידיעתך הם אלה שמנסים להציל פה משהו. הם כמו הילד ההולנדי שניסה להציל את הולנד משיטפון בעזרת האגודל בקיר. אני קוראת לכל אחד ואחת מאיתנו להתעורר ולהצטרף למחאה הגוברת בציבור השפוי במדינה הזו לעצור את הפרץ או לעצור את השרץ. מה שתבחרו.

אורית בראון אגמי
בלוגרית פעילה ובועטת. היתה עיתונאית שלושה עשורים. היום מלמדת ילדים ביפו ובשכונת התקווה תקשורת ואקטואליה.