ריבת שזיפים לראש השנה

אוטוטו היורה בדרך ועץ השזיפים הירוקים בגינה כבר השיל את כל פירותיו. אחרי שאוכסנו במקרר תקופה ונאכלו בתאבון, נותרו אצלנו עדיין לא מעט פירות שכבר החלו להתרכך ולשנות את צבעם מירוק לכתום בהיר, מה שאומר הגיע זמן הכנת הריבה לראש השנה. לא רק דבש הולך עם תפוח בדבש 😉

Resize_00006

ריבה קל להכין, רק שצריך לנקוט באמצעי זהירות והשגחה. ראשית כל מדובר בסוכר רותח ומבעבע, בטמפרוטרות רצחניות, צריך לשמור מרחק ולערבב בזהירות. דבר שני שדורש תשומת לב הוא לא להגיע לשלב שבו בישלתם את הריבה יותר מידי והפכתם אותה לקרמל כהה וצמיגי שלא ניתן לאכילה.

אז להלן ההוראות המדויקות להכנת ריבת שזיפים ירוקים, אבל הייתי גם מכין כך ריבות מפירות אחרים אז לא חייבים להצמד לכותרת:
1.5 ק"ג שזיפים ירוקים בשלים (כאלה שמרגישים רך ובעלי גוון כתום)
1 ק"ג סוכר
מיץ מלימון קטן
שתי ליבות תפוח (או תפוח מחולק לרבעים כולל הליבה)
תבלינים לפי הטעם: קינמון, ציפורן, וניל וכו'.
צנצנות מעוקרות (הסבר בהמשך)

Resize_00001

אופן ההכנה:
תחילה יש לקרצף את השזיפים ולנקותם הייטב. יש לחתוך לרבעים ולהוציא את החרצן העקשן. הכי נוח זה לחצות לחצי כשהחרצן תקוע ולסובב את הפרי בכיוונים מנוגדים וחוזר חלילה.
שמים את השזיפים בסיר רחב (עדיף טפלון) ולשפוך את קילו הסוכר ומיץ הלימון. לערבב ולנער היטב כך שהסוכר יצפה את הפירות מכל הצדדים. להוסיף את התפוחים, עדיף ליבות בלבד –אל דאגה, הן תשארנה דיי שלמות ויהיה ניתן לשלוף אותן בסוף.לתבל בקינמון וציפורן טחון ולהדליק את האש תחילה על להבה גבוהה.החומר המצוי בליבות התפוח נקרא פקטין והוא שיוצר את הסמיכות של הריבה. יותר תפוחים, יותר סמיכות.
הקסם יתחיל לעבוד די מהר..יתחילו להיווצר נוזלים רבים בסיר שמקורם בפירות ובסוכר, יש לדאוג לערבב כל הזמן ולהנמיך את האש. זמן הבישול הוא 75 דקות, מעבר לזה אתם מתסכנים בהקשיית הריבה והפיכתה לקרמל (יש שיטה שמזליפים ריבה על צלחת קפואה ובודקים את קשיותה, אני אישית לא משתמש בפטנט הזה). צריך להשגיח שהריבה לא גולשת בזמן הבישול, לכן אני לא מכסה את הסיר. את הקצף הלבן ניתן להסיר עם כף עץ.

Resize_00002

Resize_00003

Resize_00004

נעבור לעיקור הצנצנות – זה חשוב אם אתם מתכוונים לשמור את הריבות ועושים כמויות גדולות – העיקור הורג את החיידקים ומונע את העובש. מרתיחים מים בסיר גדול, שמים את הצנצנות במים כשהן פתוחות וגם את המכסים. כדאי להסיר מדבקות לפני כן כדי שלא יתחילו להתפרק במים. לשלוף אחרי עשר דקות עם מלקחיים ולהניח בצד.

את הריבה יש למלא כשהיא חמה בצנצנות, לסגור ולהפוך על הראש וכך לתת לזה להתקרר, זה מסייע ביצירת ואקום טוב, ואם יש נזילה החוצה זה אומר שהצנצנת לא אטומה וכדאי לוודא אטימה או לקחת צנצנת אחרת.

לאחר הפתיחה יש לשמור במקרר. צנצנות אטומות יכולות להישמר חודשים ואפילו שנים. שתיהיה שנה מתוקה לכולם!

Resize_00005