ריאליטי בחסות בית המשפט: קורבן האונס הבא של ישראל

מערכת המשפט מכריחה את הציבור לקבל פושעים חולים בנפשם ישר לזרועותיה. בלי שיקום, בלי טיפול, ובכלל, בלי סיבה. היא פולטת אותם החוצה דרך עונשים מגוחכים תחת הקאבר 'החוק' ואנחנו, הציבור, צריכים לנקות אחריה. הלו? יש שופטים בירושלים?

הזמנה על שדי(י)ם ובקבוקים

כל כך הרבה דובר ומדובר על פסקי דין מגוחכים, על יחס מזלזל של שופטים, ועל עסקאות טיעון הזויות שנתפרות מתחת לכפות ידיהם המדממות של קורבנות אונס, תקיפות והטרדות מיניות, אבל נדמה שהשיאים נשברים בכל פעם מחדש.

זה קרה כשהאנס המורשע  יניב נחמן השתחרר לאחר שנת מאסר אחת בלבד וחזר לטינדר כדי למצוא את הטרף הבא, זה המשיך כששמעון עזרא סנדר, מורה מבית שמש שהורשע בביצוע מעשים מגונים בתלמידיו קיבל אך ורק שנה וחצי מאסר בפועל, וזה קורה עוד אינספור פעמים במקרים שונים.

בחור שאונס נערה בת 18 במועדון ומקבל ארבע שנים בכלא, אישה צעירה שהעזה להשתכר במועדון ונעשו בה מעשים מגונים לעין כל, כולל תיעוד מצולם, ועונש מינימלי לפושעים שלקחו חלק, אדם שנתפס עם ליטר וחצי(!) סם אונס בדירתו והוגדר על ידי עורכי הדין כ'אדם נורמטיבי' ובואו לא נשכח את הסדר הטיעון של קסטיאל בו כתב האישום שכלל אישום בגין שני מקרי אונס ועבירות מין השתנה ל‘נסיון אונס’.

אבל למה בעצם אפשר לצפות ממערכת משפט שתרבות האונס נחשבת בה לנורמטיבית כשהיא מעודדת שופטים לקרוא לנפגעות תקיפה מינית או אונס על דוכן העדים “את זונה? רק רציתי לדעת” (ראו ערך השופט טישלר), לשאול נאנסת על דוכן העדים האם יכול להיות שהיא נהנתה מהאונס (ראו ערך השופט ניסים ישעיה) ולדרוש מנפגעת אונס להדגים איך אנסו אותה לעיני בית המשפט (ראו ערך השופט צבי סגל).

אונס מחריד בבית החולים (צילום: שאטרסטוק / Photographee.eu)

המקרה האחרון המדובר הוא פסק הדין שניתן אתמול בבית המשפט המחוזי ירושלים . באוקטובר 2016, גבר המתגורר בכפר ענתא נכנס לבית החולים 'שערי צדק', התחזה לרופא ואנס יולדת. האנס לא החל את פשעו כאשר התחזה לרופא, אלא עוד לפני כן גנב מזון מסופרמרקט מקומי.

רק כדי שנקבל את התמונה המציאותית ונבין עד כמה בית המשפט בישראל חורג מהמציאות: גזר הדין בגין אונס נע בין 16 ל20 שנות מאסר בפועל. במקרה זה, כללו השופטים שתי עבירות גניבה, ואונס. גזר הדין שנקבע במקרה זה הוא שלוש שנות מאסר בפועל בלבד עבור האונס ועוד חמישה חודשי מאסר בגין עבירות הגניבה. הנאשם הוא בעל עבר פלילי בנסיבות של תקיפה, שוד וגנבה.

ואם עד כה האבסורד לא השאיר אתכם בהלם, הנה מה שכתבו שופטי בית משפט השלום בגזר הדין: "יש לתת משקל לעבר הפלילי של הנאשם וזאת לא רק ביחס לעבירות הרכוש, אלא גם ביחס לעבירות המין. בכל הנוגע להרשעתו הקודמת בעבירת שוד, יש לזכור כי גם שם בוצעו העבירות בדפוס פעולה של התחזות וניצול אוכלוסייה מוחלשת וזאת עת שהפגיעה הייתה במתלוננים הומוסקסואלים תוך התחזות להומוסקסואל המבקש להצטרף אליהם".

יש שופטים בירושלים? אני כמעט בטוחה שאם מדובר היה בבתכם, בת זוגכם, אחותכם או אמכם לא הייתם חורגים ואילו ביום אחד מגזר הדין המקורי עבור העבירה הנוראית הזאת. איך שלוש שנות מאסר עבור פושע שכבר הורשע בעבר, ובכלל, עבור פושע שביצע את פשע רצח הנפש הארור הזה אמורים להרתיע ומה בין הדברים שנכתבו בגזר הדין לבין העונש האבסורדי שניתן בפועל? נראה שלמערכת המשפט שלנו יש קונפליקטים פנימיים בינה לבין עצמה ואנחנו, הציבור, נענשים בגלל זה.

המסר שהציבור מקבל הוא: אזרחים יקרים, כל אחד ואחת מכם יכול להפוך לקורבן האונס הבא. 

אונס הוא רצח וכל מי שמתנגד לביטוי הזה יכול לטמון ראשו בחול ולהתעלם, אבל המציאות מתנפצת לנו מול העיניים. הדם של הנפשות הזועקות שנרצחו ממשיך לטפטף עם כל עסקת טיעון הזויה, עם כל פסק דין מגוחך ועם כל אנס שמשתחרר מהכלא. על רצח מקבלים מאסר עולם ובינתיים מי שנותר במאסר עולם הוא הקורבן, ולא הפושע.

זאת לא עוד תכנית ריאליטי, ואין כאן הצבעות. זאת המציאות האמיתית. אין כאן SAVE – ואין כאן גיבורי על שיצילו אותנו פרט לאנחנו, עצמנו.

תרבות האונס היא לא באמת תרבות. תפנימו כבר.

לקריאה חופשית:

מטריד: פלסטיני שאנס יולדת קיבל רק 3 שנות מאסר

פה קבור הצדק

עסקאות הטיעון אונסות אותנו

אנסתי אותך? אופסי, סליחה! *אזהרת טריגר*

כשאת לא מספיק צלולה כדי להגיד “לא”, גם אז את מתכוונת *אזהרת טריגר*

היי, חבר, רוצה לקנות תרבות אונס בשקל אחד?

"את זונה? סתם רציתי לדעת"

 

עקבית לביא מג'ר
אמא לאהבות הגדולות בחיי, נושמת צילום וכתיבה. אפשר לקפוץ לביקור גם כאן: https://www.facebook.com/mysoulphotographer