רוניה בת השודד/ אסטריד לינדגרן- ספרות ילדים

הספר 'רוניה בת השודד' של הסופרת השוודית, אסטריד לינדגרן, שכתבה את בילבי, תעלוליה של מדיקן ועוד ספרים רבים ,שזכו להצלחה רבה ברחבי העולם, מתאר את הרפתקאותיה של גיבורת הספר רוניה, גיבורה שקשה לא להעריץ ולהיסחף יחד איתה לעולמה מלא הקסם וההרפקתאות.

20170930_191534~2

הספר "רוניה בת השודד" של הסופרת השוודית, אסטריד לינדגרן, שכתבה את בילבי, תעלוליה של מדיקן ועוד ספרים רבים ,שזכו להצלחה רבה ברחבי העולם, מתאר את הרפתקאותיה של גיבורת הספר רוניה, גיבורה שקשה לא להעריץ ולהיסחף יחד איתה לעולמה מלא הקסם וההרפקתאות.

מאז ומתמיד שררה מחלוקת בין משפחת בורקא למשפחת מטיס. כל ימיהם עסקו בשוד והטילו טרור ופחד על סביבתם. אנשים ישרים שעברו דרך היער האפל על סוסיהם ועגלותיהם היו שרויים בפחד מתמיד כשעברו באזור שבו פעלו השודדים, מעבר ההרים הצר הנמצא בין היער של בורקא ובין היער של מטיס.

רוניה לא ידעה דבר. היא היתה צעירה מדי. היא לא ידעה שאביה, מטיס, הוא מנהיג שודדים המטיל מוראו על כולם. בשבילה לא היה אלא אבא מטיס המזוקן והחביב שצחק ושר והאכילה דייסה.
רוניה גדלה מדי יום ביומו והתחילה לחקור את העולם סביבה. היא שמעה את לוביס, אמה, ואת אביה מדברים על העולם שמחוץ למבצר.

כשרוניה יצאה מהמבצר היא הבינה שיש עוד דברים בעולם שעדיין אין היא יודעת על קיומם. כשהיא פגשה בגמדים הנשכנים היא חשבה שיומה הראשון ביער יהיה גם יומה האחרון. אבל לשמחתה אביה והשודדים שלו, הבריחו אותם.
רוניה למדה לא לפחד והתאמנה הרבה יותר משתיארו להם הוריה. לבסוף היתה כמו חיה קטנה ממש- בריאה, גמישה ומלאת חיים. היא לא פחדה משום דבר. לא מגמדים אפורים, לא מציפורי טרף ולא מן האפשרות שתאבד את דרכה ביער, וגם לא חששה שתיפול לנהר.
עדיין לא נתקלה בבקע הגיהנום, אבל היא תיכננה לעשות זאת בקרוב.
נוסף על כל זה בדקה וחקרה את מבצרו של מטיס מראשיתו ועד תחתיתו ומצאה את הדרך לכל החדרים השוממים שלא דרכה בהם כף רגל. היא הכירה את כל המעברים המסתוריים שהוליכו ליער.
יותר מכל אהבה להיות ביער חופשייה כציפור דרור.

רוניה ידעה שהיא אינה הילדה היחידה בעולם, למרות שהיתה הילדה היחידה במבצרו של מטיס. אבל כשהיא הגיעה יום אחד למקום שההר נבקע בו לשניים וגילתה שם ילד יושב על קצה הבקע היא הופתעה ונדהמה. היא פגשה לראשונה בילד נוסף.
מה רבה היתה ההפתעה כשהתברר שהילד הזה, ברק, הוא בנו של בורקא, יריבו של אביה.
הקשר שנוצר בין השניים היה הדוק ועמוק, עד כדי כך, שלמרות האיסורים מצד ההורים לקשר ביניהם,הקשר היה בלתי ניתן לניתוק. יחדיו הם ברחו ליער והקימו להם בית במערת הדוב.
הקשר בין רוניה לברק הוא זה שיביא בסופו של דבר לאיחוד בין שתי קבוצות השודדים ולאחווה שדורות שלמים לא היתה קיימת.

מה שמזכיר את סיפורם הטראגי של רומיאו ויוליה, מקבל בספר זה תפנית. והופך לסיפור של ידידות אמיצה בין שני ילדים, החוצה את השנאה והתחרות בין המבוגרים ומקרבת לבבות.

מאחלת לכם ולילדכם קריאה מהנה ומרתקת!

XOXO
אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)