רומנים היסטורים בתקופת התנ"ך – שלושת המומלצים שלי

לכל אוהבי ז'אנר ספרי היסטוריה הנה ההמלצה שלי על שלושה ספרים שנוגעים להיסטוריה שלנו – תקופת התנ"ך. לא הרבה השתנה מאז – אותם תככים ואותם מזימות ואותן מלחמות עם העמים שמסביבנו.

shutterstock_201757148 (1) (צילום: shutterstock)

אוי, כמה שאני אוהבת רומנים היסטוריים!

ההיסטוריה מסופרת בעיקר מהצד הגברי כי זאת הייתה המציאות – הם אלה שהנהיגו את המדינות ואת הצבאות כולל בספר ההיסטוריה שלנו – התנ"ך. שמתי לב שרוב הרומנים ההיסטוריים בשנים האחרונות (לפחות אלה שאני קראתי) שמים את הנשים במרכז הסיפור – גם הספרים שנכתבו על ידי גברים.

בתוך הקבוצה של הרומנים ההיסטוריים אהובה עלי במיוחד הקבוצה של סיפורי התנ"ך. אני חילונית לחלוטין אבל מאד אוהבת היסטוריה ואני רואה בסיפורי התנ"ך את ההיסטוריה הקדומה שלנו – אפשר להתייחס למיתוסים הרבים שנמצאים בתנ"ך כאל עובדה אלוהית או עובדות מדעיות שהצגה כזו או אחרת שלהן נראות כמעשה אלוהים כל אחד ואחת ואמונותיו. ישנם סיפורים יפים וישנם סיפורים שקשים לי מאד (למשל עקדת יצחק או סיפור בת יפתח). לעומת זאת הספרים מרככים קצת גם מציאות קשה ומראים לנו צדדים אנושיים יותר של גיבורי התנ"ך.

האוהלהספר הראשון שקראתי בז'אנר היה "האוהל האדום" ומאז – אני לא מגזימה – קראתי אותו לדעתי 10 פעמים אם לא יותר. זה גם אחד הספרים שאני לא מוכנה להשאיל לאף אחד/ת – צריכה אותו בבית.

"האוהל האדום" מסופר מנקודת מבטה של דינה בתו היחידה של יעקב שדי נשכחה מההסטוריה שלנו. אישית לא זכרתי שהייתה לו בת עד שקראתי את הספר, ושאלתי גם חלק מחברי הדתיים – והופתעתי שלא כולם מיד ידעו מי זאת.  היא מוזכרת מאד בקצרה ואפילו אין הסבר מדוע ניתן לה שמה בעוד שלכל אחד מבניו של יעקב אנחנו מקבלים הסבר ברור.  הספר מציג לנו את חיי הנשים באותה תקופה ואת האחווה הנשית ששררה באוהל יעקב – גבר אחד עם 2 נשים ו-2 שפחות שמשמשות כנשותיו כמעט לכל דבר ועניין. הנשים מתכנסות פעם בחודש יחד בנידתן באוהל האדום והמשרתות והילדות הצעירות מכרכרות סביבן ומפנקות אותן. אף גבר לא מעז להכנס לאוהל האדום ושם נרקמות כל התכניות של הנשים. הספר כאמור עוקב אחרי דינה וקורותיה לפני ואחרי האונס שהיא עוברת על ידי נסיך שכם רק שבספר האונס הוא לא באמת כזה אלא יותר סיפור אהבה שהטרגדיה שמתחוללת בעקבותיו מביאה את דינה לנדוד למצריים.

אביגילהספר "אביגיל" מתרחש בתקופת השופט שמשון בשנת 1070 לפני הספירה ומספר על אשתו של אחד האנשים הקרובים לשופט שמנסה לגלות מי רצח את בניה יחידה יותם.

בתקופה בה מתרחשת העלילה הארץ שסועה בין העברים לפתלשתים ואף אחד מהצדדים לא מעוניין לעזור לה ונדמה כי לכל צד יש מה להסתיר. מעבר להיותה אשה היא גם פקחית מאד ומבינה בצמחי מרפא צירוף שמחשיד אותה מייד כמכשפה.

העלילה נעה בין צובה לגת ולבסוף היא מגיעה לעזה. מעניין לקרוא על ההבדלים בין הערים של העבריים לערים הפלשתיות העשירות יותר והתוססות יותר. מלמדים אותנו בביהס את המיתוסים על שמשון כיצד הוא ניצח את הפלשתים – שלח 300 שועלים עם זנבות בוערים להבעיר את שדותיהם, סיפור התעוורותו על ידי דלילה ועוד, אבל אמנון ז'קונט נותן פרשנות מעניינת לארועים שהיו אז וכיצד שמשון הצליח לפאר את שמו על ידי מעשים שלא בהכרח קרו (קצת הזכיר לי את הסרט הרקולס שיצא לפני כמה חודשים לאקרנים שגם שם כל המיתוסים שאנחנו מכירים מתנפצים אחד אחד).

הספר מוגדר כספר מתח אבל לדעתי דווקא החלק המותח יותר כביכול היה די צפוי וידוע מראש.

אבישג"והמלך לא ידעה" מתייחס לאבישג השונמית שהובאה למלך הזקן דוד כדי לחמם אותו כיוון שתקפה אותו צינה שאף מרפא לא הצליח להעביר. היא הובאה רק למטרה הזו ולכן הודגש כי "המלך לא ידעה". רוב העלילה מתרחשת בארמון המלך ומתמקדת בקרב הירושה בין אדוניהו לשלמה המלך והקרב מאחורי הקלעים בין האמהות שלהם – בת שבע וחגית. על רקע כל המזימות שנרקמות סביבה מתפתח גם סיפור אהבה בינה לבין אליפלט – בנו הצעיר של דוד אך אבישג אינה יודעת מה יקרה כאשר דוד ימות –  האם היא תינתן כמתנה ליורש או אולי כמתנת ניחומים למפסיד או שירשו לה להיות עם אהובה?

בשלושת הספרים הרגשתי כאילו אני חיה עם הנשים באותה תקופה – כל כך טוב הצליחו הסופרים לתאר את המקומות ואת האירועים.

 

 

 

 

 

אורית רובינשטיין
אוהבת לקרוא, אוהבת לטייל גם בארץ וגם בעולם. אמא לשני בנים מתבגרים, אוהבת מדע בדיוני וגיבורי על