רומנטיקה? קדחת

על הספר שביר והסרט קדחת הצבעונים, שמתארים נשים חזקות אבל הרומנטיקה בהם לא ממש עובדת עליי וגם לא סצנות המין!

רחל הזנפלד משנה את כללי המשחק

קדחת הצבעונים

טוב, לא בדיוק.  קדחת הצבעונים . סרט שמתרחש בהולנד של המאה ה19, בה כל הרחובות הומים אנשים ליד התעלות, מהם נמשות גופות, מדי פעם. איזה כיף שהקולנוע לא משחזר (בנתיים) את הריח שהיה שם, בעיקר זה של אהובה של מריה, מוכר הדגים וילאם.  אז מסתבר שבמאה ה-19 בהולנד סחרו והימרו על פקעות של צבעונים. כן כן. אם מנזר חכמה כמו זו שמשחקת ג'ודי דנץ, החזיקה כנראה את כל מפעל היתומות שלה מחלקה כזו של צבעונים שתוחזקה במנזר וסופיה הייתה אחת מהיתומות האלה.

אז מה עושים עם יתומות שבגרו, או שהן נשארות במנזר כנזירות אבל אם הן יפות אפשר לחתן אותן,  ואת סופיה קונה לו לאישה סוחר תבלינים עשיר.  אפשר לומר שסרט הזה יש רמזים בוטים למחזות של שייקספיר: רומאו ויוליה, הסוחר מונציה וכו' אבל יש גם משהו מאוד אמיתי ולא תמיד רומנטי.  למרות שקנה את סופיה בכסף, בעלה של סופיה, אוהב אותה ומאמין בה אמון מלא.  סופיה שבסופו של דבר מבדילה בין אהבה לתשוקה ומריה ווילאם שהם זוג ממש ממש רגיל אבל חמוד ביותר. סך הכל סרט נחמד, שששוב חשוף שהרבה פעמים מין ותשוקה מניעים אנשים לעשות מעשים קיצוניים.

שביר

במקביל קראתי את הספר שביר, רב המכר של תמרה ובר . גם בו יש המון תשוקה שמתחזיית לעיתים לאהבה. סיפור דרמטי שמסופר מנקודת מבטו של ילד שגדל בצל הטרגדיה נוראית של רצח אימו לה היה עד. והוא ואביו לא ממש מצליחים להתאושש ממנה.  לנדון לוקאס מקספילד גיבור הספר, הופך להיות אלים מאוד בכל פעם שהוא רק שומע מגבר את המילה אונס ולמעשה הוא ואביו מתעסקים בעיקר בלשרוד. השינוי בחייהם מתרחש רק כאשרזוג החברים הטוב ביותר של הוריו מחליט להתערב באופן אקטיבי ולנסות לשנות את מסלול חייו של לנדון. אהבה, רומנטיקה והמון תיאורי מין מפורטים לא חסרים בספר הזה, אבל לטעמי הם רק מותחים אותו כמו מסטיק.

אז ש נהייתי צינית להחריד בנוגע לרומנטיקה או שממש אפשר להסתדר גם בלי לקרוא או לצפות בספר ובסרט הזה. לשיפוטכם.