רומיאו ויוליה – סיפור אהבה נצחי בבית האופרה הישראלית

לראשונה בישראל, עולה על הבמה האופרה של "רומיאו ויוליה" של המלחין הצרפתי שארל גונו על פי סיפור האהבה הנצחי מאת וויליאם שייקספיר לליברית של ז'ול ברבייה. חלפו 420 שנה מאז שהמחזה "רומיאו ויוליה" עלה לראשונה, אך עדיין סיפור אהבה זה מצליח לגעת ולרגש . זהו סיפור אהבתם הטרגית של שני נאהבים מוורונה, הנותנים משמעות למשפט "בחייהם ובמותם לא נפרדו"…

בחורה עם מחשב נייד

האופרה רומיאו ויוליה צלם יוסי צבקר (4)
צילום: יוסי צבקר

 

לרגל ציון השנה בכל העולם את שנת ה-400 למותו של ויליאם שייקספיר, האופרה הישראלית מקדישה שתי אופרות לרגל אירועים אלו: "רומיאו ויוליה" של המלחין הצרפתי שארל גונו  והאופרה "מקבת" מאת ורדי.

אמש התקיימה הפרמיירה של "רומיאו ויוליה" , הטרגדיה הנודעת של שייקספיר, אשר הועלתה לראשונה ב-1596.

אני ממשילה מחזה זה ליהלום. כמו שהיהלומים הם לנצח, כך גם קלאסיקה זו. "רומיאו ויוליה" היה ועודנו אחד מסיפורי האהבה הגדולים ביותר של כל הזמנים… כך גם השמות רומיאו ויוליה הפכו לשם נרדף לאוהבים. הם הפכו לסמל של אהבת נעורים טהורה, אהבה ללא גבולות ויחד עם זאת לטרגית.

זו הפעם הראשונה שאני צופה במחזה זה כאופרה, ואני חייבת לציין שזו חוויה ייחודית ומעוררת את החושים. האופרה דרך המוזיקה מצליחה לחדור לכל נימי נשמתנו. אופרה (מאיטלקית: opera in musica – יצירה מוזיקלית) היא צורה של תיאטרון שבה התוכן הדרמתי מועבר בשלמותו או ברובו באמצעות שירה ומוזיקה. האופרה המסורתית מכילה שני אופני שירה: רצ'יטטיב, הקטעים מקדמי העלילה, המושרים על פי רוב בסגנון לא-מלודי, שמאפיינים את האופרה, ואריה, המשמשת את הדמויות לביטוי רגשותיהן בסגנון מלודי מעוצב יותר. כשהדמויות הביעו את רגשותיהן בצורה זו, לבנו רטט יחד עם קולן.

 

האופרה רומיאו ויוליה צלם יוסי צבקר (14)
צילום: יוסי צבקר

 

מחזהו של שייקספיר נתן השראה ליוצרים רבים אחרים אשר עיבדו אותו לקולנוע, אופרות, שירים ויצירות מוזיקליות אחרות ומחזות. בין העיבודים הבולטים ניתן למנות את יצירתו של צ'ייקובסקי,סרטו של פרנקו זפירלי מ- 1968 וסרטו של באז לורמן מ-1996 . גם המחזמר סיפור הפרברים של ליאונרד ברנשטיין הוא למעשה עיבוד למחזה המקורי של שייקספיר .

עשרות מלחינים ניסו להלחין אופרה על נושא זה, כשהמפורסמות ביותר הן אלו של גונו ובליני.

רומיאו ויוליה מאת גונו  נכתבה באביב 1865 והיא מתרכזת בנאהבים עצמם ובדואטים המרתקים שנכתבו עבורם. את האופרה יצר גונו כסיפור אהבה בחמש מערכות כשבמרכזה של כל מערכה דואט: "המערכה הראשונה מסתיימת באופן מושלם. המערכה השנייה עדינה כאילו בחלום. המערכה השלישית היא יצרית עם הקרבות והגלייתו של רומיאו, הרביעית היא דרמטית והחמישית טראגית. זו התפתחות נכונה של העלילה." (גונו)

האופרה רומיאו ויוליה צלם יוסי צבקר (7)
צילום: יוסי צבקר

העלילה מתרחשת בורונה, שם חיו רומיאו מונטגיו ויוליה קפולט, צאצאים לשתי משפחות שהיריבות ביניהן ארוכת שנים. בבית קפולט ערכו נשף גדול ומרהיב לכבוד יום הולדת של יוליה. על אף כי בני משפחת מונטגיו, בהיותם אויביה המושבעים של משפחת קפולט, אינם מוזמנים, מחליט רומיאו להתגנב אל המסיבה כשהוא מחופש, בתקווה שיפגוש שם נערה שאהב בשם רוזלין.

כשהגיעה שעת הנשף, חמקו רומיאו ובנווליו דודנו אל המסיבה כשהם מסתתרים מאחורי מסכה.

כל הנוכחים מתפעלים מיופייה הקורן של יוליה וכשרומיאו רואה את יוליה  הוא מתאהב בה מיד  ושוכח את רוזלין.

יוליה משתפת את גרטרוד, האומנת שלה, באי רצונה להינשא. היא רוצה להנות מחייה ונעוריה בטרם תהפוך לאשת איש. מה שהופך לאירוני בהמשך המחזה.

כשרומיאו מקרב ליוליה הם מתאהבים זה בזו ממבט הראשון. השניים חמקו החוצה שם התוודעו אחד לשנייה, ורק אז נוכחו לדעת כי בעצם הם עומדים משני צדי המתרס, וכי משפחותיהם הן אויבות גמורות הנמצאות במלחמת דמים מזה דורות.

טיבלט , אחיינה של יוליה לפתע מגיע ומזהה את רומיאו. רומיאו המאוהב סירב לעזוב את המקום, ובאישון לילה התגנב אל חצר ביתה של יוליה וצפה בחלונה.יוליה יצאה אל המרפסת ושם התוודו על אהבתם והשניים החליפו נדרים ונשבעו להינשא זה לזה למחרת.

באחר-הצהרים של אותו היום השניים נישאו בחשאי בתאו של הנזיר לורנס. אהבתם נגעה ללבו של הנזיר והוא מסכים להשיאם בחשאי.

עד כאן, הסיפור מתנהל על מי מנוחות…. דו קרב  ושיקוי משבשים הכל והופכים את אהבתם של יוליה ורומיאו לטרגדיה!

את ההמשך הטרגי לא אספר, תצטרכו לצפות בו בעצמכם 😉

התפאורה המרשימה יחד עם התלבושות המהודרות לקחו אותנו לרחובותיה מלאי הקסם של ורונה. נעשה שימוש בבמה משופעת שיצרה עומק מופלא ושימוש במסך שקוף למחצה שאפשר לנו לצפות בתחילת מערכה בסיטואציה מרחוק.

משפחת קפולט (חוץ מיוליה) לבשו אדום עז ובני משפחת מונטגיו לבשו כחול, דבר שאפשר לנו לזהות בקלות את המחנות על הבמה. אולי אף אפשר לומר שבחירת הצבעים איננה מקרית. הצבע האדום מסמל צבע מלחמתי, ואם נתעמק בעלילה האסונות והמוות התרחשו בעצם בעקבות מעשים של משפחת מונטגיו.

יוליה זורחת כמו השמש, היא האור. בהתאם לזאת היא מוצגת לנו במערכה הראשונה בצבע צהוב שמשי עם ורוד המסמל את תמימותה.

האופרה אורכת כשלוש שעות, בהן מוקרן תרגום בעברית ובאנגלית.

למעוניינים, שעה לפני תחילת כל מופע מתקיימת הרצאת מבוא באורך כחצי שעה באולם, הכניסה להרצאה חינם לבעלי הכרטיס באותו הערב.

האופרה רומיאו ויוליה צלם יוסי צבקר (12)
צילום: יוסי צבקר

על האופרה מנצחים לסירוגין פרנצ'סקו צ'ילופו וקרין בן יוסף. הבמאי הוא בימאי האופרות הותיק ז'אן-לואי גרינדה. משתתפים: תזמורת האופרה – התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, סולנים ישראלים ובינלאומיים מקהלת האופרה הישראלית בניצוחו של איתן שמייסר.
הבמאי ז'אן לואי גרינדה, הוא מנהלה הכללי של האופרה של מונטה קרלו. הוא מביים בבתי אופרה בעולם ובין השאר ביים את: טבעת הניבלונגים (וגנר), פליאצ'י (לאונקוולו), דון ג'ובני (מוצרט), העטלף (י. שטראוס), מפיסטופלה (בויטו), מחזות הזמר סיפור הפרברים, סוכר, חמים וטעים, הטיטניק ושיר אשיר בגשם, עליו זכה בפרס מולייר בפריס עבור המחזמר הטוב של השנה.

המנצח האיטלקי פרנצ'סקו צ'ילופו ניצח בפתיחת העונה באופרה של פירנצה של האופרה הכיכר הקטנה (וולף-פרארי). הפקות אופרה אחרות עליהן ניצח לאחרונה כוללות את נישואי פיגרו (מוצרט), המלך קנדאולוס (זמלינסקי) בפלרמו, הטרובדור (ורדי) במילנו וקומו, הנערה מארל (צ'ילאה) ביסי, קוולריה רוסטיקנה (מסקני) בסאסארי, טנקרדי (רוסיני) בברשיה, הספר מסוויליה (רוסיני) בגנואה, שיקוי האהבה (דוניצטי) בפרמה ומודנה והפקות נוספות.

המנצחת הישראלית קרין בן-יוסף היא המנהלת המוסיקלית של התזמורת הסימפונית הבין דורית בהוד השרון וכמו כן כיהנה במשך ארבע שנים כמנצחת הבית של הסינפונייטה הישראלית באר שבע. היא ניצחה על תזמורות רבות בארץ ובחו"ל כולל התזמורת הממלכתית של סט. פטרבורג, התזמורת הסימפונית ברנדנבורג, תזמורת פילומוסיקה אוקספורד, התזמורת הקאמרית- פילהרמונית של גרץ, התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון ,תזמורת קונסרבטוריון בארנבוים-סעיד בסיור בארצות הברית.

תאריכי מופעים – 'רומיאו ויוליה' בבית האופרה – המשכן לאמנויות הבמה, שד' שאול המלך 19 ת"א:
יום ג' 19.4.16 20:00| יום ד'20.4.16 20:00 | יום ה' 21.4.16 20:00| יום א' 24.4.16 20:00| יום ב' 25.4.16 20:00| יום ג' 26.4.16 20:00|יום ד' 27.4.16 20:00 |יום ה' 28.4.16 13:00| מוצ"ש 30.4.16 20:00 | ראשון 1.5.16 20:00

להזמנת כרטיסים: 03-692777, www.israel-opera.co.il

האופרה רומיאו ויוליה צלם יוסי צבקר (3)
צילום: יוסי צבקר

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)