רודף העפיפונים

מי מאיתנו לא חולם שמישהו יבוא ויגיד לו "בוא, אפשר להיות שוב טוב"?

הצגות כשהן טובות פוגשות אותנו במקומות אישיים, אנחנו מגיבים למה שמשקף לנו מראה לצורך פנימי לסיפור אישי לא פתור. ילדות שנראתה נפלאה בזמנה ובמבט לאחור הסתירה טפח ומאחוריו עוד טפחיים.

חלומות שחלמנו להיות גיבורים, נערצים, אהובים ואנשים טובים ואז הגיעה המציאות ולפעמים גילתה לנו אחרת.

כזה הוא רודף העפיפונים שמגלם את כל חלומותיהם הכמוסים ושאיפותיהם של שני ילדים בקאבול דרך מרדף עפיפונים לכאורה תמים, המכיל את שאיפותיו של ילד להצליח, שאיפותיו של אב לגאווה, חלומות ואכזבות של חברות ילדות בוסרית תמימה ואוהבת.

רודף העפיפונים - ישעיה פיינברג 18 (Custom) (1)

ומי מאיתנו לא חולם שמישהו יבוא ויגיד לו "בוא, אפשר להיות שוב טוב"?

המחזה רודף העפיפונים בבכורה ישראלית עלה בתיאטרון גשר לראשונה ב-6 בספטמבר .זהו עיבוד בימתי מאת מתי'ו ספנגלר לרב המכר המסעיר והמרגש של חאלד חוסייני, בבימויו של נועם שמואל.

עלילת המחזה מתרחשת בעיר קאבול, בירת אפגניסטן – עיר קסומה, ססגונית, המציעה המוני תחרויות להפרחת עפיפונים. אמיר, בנו של איש עסקים עשיר ומכובד ממוצא פאשטוני וחסן, ילדו של משרת בן המיעוט האתני המנודה אזארי, גדלים זה לצד זה – יחד, הם אלופי הרדיפה אחר עפיפונים. בין השניים מתפתחת מערכת יחסים מורכבת של ספק חברים-ספק אדון ומשרת, וגורלותיהם נקשרים זה בזה, עד אשר אחד מהם בוגד בחברו, במעשה שירדוף אותו שנים רבות. זהו סיפור אנושי מעורר תקווה, שמספק הצצה לתרבות עשירה של ארץ מוכת מלחמות והרס.

רודף העפיפונים - ישעיה פיינברג 17 (Custom)

בכנות רבה אגיד שאם הייתי זוכרת את סיפור המחזה אולי הייתי מהססת לרגע, יש בהצגה רגעים קשים המועברים ומומחזים בכישרון רב על ידי שחקני גשר עד שנדמה שהם באמת קורים על הבמה וליבי עם השחקנים שנאלצים לעבור על מחסן רגשות מסוג זה ערב אחרי ערב. ואולי טוב שכל מה שזכרתי הוא שזהו סיפור מרגש שקשה להניחו מתחילתו ועד סופו ושגשר הוא אחד התיאטראות המשובחים ביותר בעיני, כי באמנות רבה הם סוחפים בכשרון רב גם את העלילה המועברת על ידי השחקנים וגם את התפאורה המינימליסטית שבמעט כל כך מצליחה לומר כל כך הרבה.

בתמונות האלה מתגלה המורכבות של הדמויות המרכזיות בסיפור, המגולמות בידי צוות השחקנים – בראשם אבי אזולאי כאמיר הבוגר, המספר, דורון תבורי כאביו, המגלה יחס מיוחד כלפי חסן ואביו עלי, בגילומו של אלכסנדר סנדרוביץ', הלל קפון בתפקיד חסן, יולי סקר כאמיר הצעיר, שאחיזתו בחברו היא המחזקת אותו מול הסביב; פיראס נסאר ותום אפלבאום משחקים לסירוגין את תפקידו של עסאף, הצעיר הפאשטוני האלים, וגלעד קלטר כידיד המשפחה ראחים חאן. רוני עינב מגלמת את דמותה של סוראיה, אשתו של אמיר; כרמל קנדל, המשחקת את התפקיד לסירוגין, אורי יניב, ויטלי פוקס ואלי מנשה מצטרפים בתפקידים נוספים. יחד הם יוצרים מערכת אנושית מורכבת ,במבטא פרסי ואפגני שלמדו בהדרכתה של ד"ר תמר עילם גינדין.

רודף העפיפונים - ישעיה פיינברג 6 (Custom)

רודף העפיפונים הוא הרומן הראשון של חאלד חוסייני, הסופר האמריקני ממוצא אפגני ומאז צאתו ב-2003 זכה להצלחה מסחררת בווסט אנד לונדון ובמקומות נוספים בעולם, כמו גם עיבוד לסרט קולנוע מצליח שהיה מועמד לפרס "גלובוס הזהב" בשנת 2007. חוסייני, ששלושת ספריו המצליחים יצאו בעברית, נולד ב-1965 בקאבול. בזכות כהונתו הדיפלומטית של אביו בפריז ניצלו הוא ומשפחתו מאימי הכיבוש הקומוניסטי של אפגניסטן, וכשחאלד היה בן 15, זכתה המשפחה למקלט מדיני בארה"ב, ושם התחילה את חייה מחדש. חאלד למד רפואה, ועסק במקצוע במשך עשור. המהפך האמיתי בחייו הגיע בשנת 2003, כשפירסם את רודף העפיפונים. מאז הוא סופר ופעיל הומניטרי.

רודף העפיפונים - ישעיה פיינברג 2 (Custom)

דומה שאופוריית קמפיין #metoo ששטפה את המחוזות הסושיאל של כולנו גרמה לנו לחשוב שיש לנו כוח, שיש לנו מילה שיכולה לתקן עוולות וגבורה לשתף ולהגיד ולצעוק ברבים שהעולם הוא לא מה שהבטיחו לנו שהוא אמור להיות.

אבל כל מי שניסה לתת יד במקומות בהן הרווחה נכשלת גם בארץ כביכול נאורה כמו שלנו ונחסם. כל מי שלמד חמלה בדרכים הקשות של מציאות הרחוב. יודע שסיפורים כמו רודף העפיפונים צריך לצעוק בחוצות העיר חזק ככל האפשר

עד שיגיע הזמן שבו נוכל " להיות שוב טוב"

קרדיט תמונות : ישעיה פיינברג

עינבר שחק
עיצוב משנה מציאות ,השפעות הפוליטיקה העולמית על שוק הצרכנות והאופנה. עינבר שחק מעצבת טקסטיל ותכשיטים בינלאומית בוגרת שנקר, מציגה בתערוכות עיצוב תכשיטים באירופה וארה"ב.מתמחה בייצור ושיווק תכשיטים לחו"ל. http://www.inbarshahak.com/about/