רגשות זה דבר מדבק

ישנם סוגי רגשות שמעיפים אותנו למעלה באנרגיה מתפרצת, וישנם אותם רגשות שמכווצים אותנו שגורמים לנו לקפוא, להתקפל, להסתתר. בסדנה למדנו איך להתמודד עם שניהם, ולא לשכוח – להרגיש

תגידי שאת מתכוונת.

השתיקה שלך רועמת.
איזה יום עצוב.

תגידי מה את מתעלמת?
תגידי שקר או אמת.
תגידי משהו.

תגידי, כי כמעט שכחתי
מה זה רגש, כמו שלימדת אותי.
לא מרגיש אפילו יום.
תגידי, כי אולי נכון.
לא לפתח ציפיות,
לא לפתח אשליות.

"אילו לא הייתי יוצאת למסע הזה, מסע אל תוך עצמי, לא הייתי נמצאת כאן היום"

כך סיפרה לנו ליאור אפרים, אישה צעירה ויפה אשר פתחה לנו עולם חדש של מושגים לגבי רגשות.

"תגידי מה זה רגש, כמו שלימדת אותי", שר שלמה ארצי בשיר וכאן בדיוק מתחילה הבעיה היא אומרת. אנחנו קורבנות של קורבנות.

הם, הורינו, עשו את המיטב אולם לא היטיבו להגדיר את עולם הרגשות.

רגשות

אם כן מה זה רגש, אתם שואלים?

היטיבה להגדיר הבוקר חברתי למושב הלימודים ולסלונה אסנת חזן – רגש הוא אנרגיה מתפרצת,

תחושה, מחשבה, אנרגיה, ביטוי.

ישנם שני סוגי רגשות. אלה שמעיפים אותנו למעלה באנרגיה מתפרצת, הם הרגשות המרחיבים, וישנם אותם רגשות שמכווצים אותנו שגורמים לנו לקפוא, להתקפל, להסתתר.

עדי דרשני מתחברת לנושא הרגשות המרחיבים ומעירה, רגש מרחיב? עוד משהו שמסיף לנו משקל, נחבר את זה לחיידקים הטובים שעליהם סיפרה לנו שרון גבריאל ואנחנו במיטבנו, לא אשמות בעליה במשקל.

הבלונדינית מהשורה מעל שואלת (הן לא הגיעו הערב עם תוויות שם): איך ניתן לשלוט בתוצאה?

אפרת – אירוע – פרשנות – רגש – תוצאה.

יש לנו אפשרות לשלוט ברגשות שלנו, שיטת אפר"ת היא הדוגמא להתנהלות נכונה בסיטואציות מסוימות בהן עלולות להתפרץ רגשות שיתכן ונצטער עליהם אחר כך.

הגעתי הערב כולי נרגשת וקרין, מנהלת הקהילה, היא הסיבה אז הינה כאן על הבמה אני מצהירה קרין אני מאד מתרגשת בזכותך. זו היא דרך לנהל את הרגשות, להצהיר מראש.

קחו לדוגמא בוקר, יציאה לעבודה, פקקים, ההחלטה היא אם לצאת לקרב ולהיות לוחמנית בדרכים או לקחת הכול בסבבה, זה שעקף אותי (אירוע) כנראה הייתה לו סיבה טובה (פרשנות), ואני עם המוזיקה, שיר שעושה לי טוב ונשארת שם (רגש+תוצאה).

מטריית הרגשות הקיימת ברגשות המכווצים נותן מסתור לרגשות נוספים מתחתיו כמו כעס, תסכול, עלבון, ציפיות ועוד. הכעס, יש לו אנרגיה חזקה המשתלטת עלינו ואם לא נדע לזהות מראש ולטפל בזה נחזור שוב ושוב לאותה תוצאה.

רגשות זה דבר מדבק. תדעו לבחור את החברה שלכם, חברים שמחים יסחפו אתכם בשמחתם, חברים עם אנרגיה של כעס?

וכאן אני מביעה דעה אישית שלי – אל תלבו את האש, תנסו לשקף, לעזור למצוא פתרונות.

אל לנו להשתמש במשפטים מאשימים. כאשר אישה אומרת לבעלה "אני מרגישה שאינך אוהב אותי" הסיטואציה הנוצרת היא הטלת אשמה וישנה תקשורת שלילית,

אולם אם היא תדבר על בדידות וצורך במגע והבעת אהבה, אנרגיית הרגשות תשתנה לאנרגיה חיובית. זוהי תקשורת מקרבת.

רגשות 2

קחו קנאה לדוגמא: האם היא רגש שלילי?

תלוי איך מסתכלים על זה, יש מי שייקח את זה למקום של צרות עין ותסכול ויש מי שיהפוך אותו לרגש מעורר לפעולה. ורלי מוסיפה – להשיג, למנף ,להתעלות. אם אתה מרגיש סימן שאתה חי, כאשר אדם בדיכאון קליני הוא אינו מרגיש, אדם שאינו ממצה את הרגש הוא אדם דכאוני.

היה שיעור מלא אנרגיות מתפרצות. לרגע לא יכולתי לחשוב על המנחה, שלהגדרת אמה נולדה עם עקבים, כאחת שנמנעה מצילומים במשך עשור וחצי רק בגלל שחשבה שהיא לא יפה.

רגשות 1

רגע לפני שאנחנו נכנסות למעלית יקירתנו ליאת בקייר, הלא היא הדיילת לרגע של ליאור – לא הבנתי, מיישמת את מה שלמדה, "אני מרגישה כעס שאת מתרגשת רק מקרין" היא אומרת. הן כבר יעבדו על היחסים.