רגע לפני חופשת הקיץ, איך לנהל שיחה על מיניות עם המתבגרים?

מי מאתנו שחוות/ה את ה"שיחה" עם ההורים, זוכרות/ים אותה. היא נחקקה. בדרך כלל כחוויה מביכה שכל שבא זה להתחבא מתחת לשולחן או לברוח. במקרה הטוב, זו הייתה שיחה ובמקרה הרגיל דובר במונולוג בו נמצאים שני אנשים כאשר אחד מהם מדבר ושניהם נבוכים. איך והאם בכל זאת ניתן לקיים את "השיחה" כך שתאפשר תקשורת, דיאלוג עם הילד/ה תוך העברת מסרים?

בחורה עם מחשב נייד

מי מאתנו שחוות/ה את ה"שיחה" עם ההורים, זוכר/ת אותה. היא נחקקה. בדרך כלל כחוויה מביכה שכל שבא זה להתחבא מתחת לשולחן או לברוח. במקרה הטוב, זו הייתה שיחה ובמקרה הרגיל דובר במונולוג בו נמצאים שני אנשים כאשר אחד מהם מדבר ושניהם נבוכים. המסר, בדרך כלל הסמוי, נקלט. הזיכרון שנשאר הוא שיש משהו שמאוד מפחיד מבוגרים וכנראה יכול להזיק מאוד… מה שלרוב יוצר אנטגוניזם והתנגדות מצד המתבגרים שמגלים בתקופה זו את העונג והיופי שיש במגע ובזוגיות. גילוי זה לצד חוויות פחות טובות שנובעות מחוסר הבנה של הצרכים הרגשיים שמתאימים לאותה תקופת התבגרות ונמצאים בקונפליקט עם הלחץ החברתי הסובב. דבר שיכול לקרות בכל מקרה, אך בעיקר כשאין שיח אמיתי בבית על מיניות.

לחלקנו המעטות/ים הייתה שיחה אמיתית, סקרים בארץ מראים שחלק זה של אוכלוסייה בבדידות מוחלטת.

איך והאם בכל זאת ניתן לקיים את "השיחה" כך שתאפשר תקשורת, דיאלוג עם הילד/ה תוך העברת מסרים?

 דבר ראשון, צריכות/ים להחליט, לא לקיים אותה בכלל. אלא, למצוא הזדמנויות בהן אנחנו יכולות/ים לדבר מיניות בצורה טבעית וזורמת.

 כמה רעיונות לשיחה עם מתבגרים:

  1. רצוי להתחיל לדבר איתם כשהם עוד קטנים. אם לא דיברנו איתם אז, להתחיל היום!
  2. לקשר את השיחה למשהו אקטואלי – תמיד יש כותרות סביב מיניות, קטע מסרט בו צפיתם וכד'
  3. לא לחקור ולצפות לתשובות גלויות בטרם נוצרה ביניכם אינטימיות, זו גם דרך ללמד אותם שאינטימיות מגיעה בשלבים. להתחיל בשיחות אישיות גם על נושאים אחרים.
  4. לנהל דיאלוג ולא שיחת "עשה ואל תעשה" דיאלוג יכול להתחיל ב "מה את/ה חושב/ת על המקרה עם….." ולהקשיב באמת
  5. אפשר לשתף במבוכה ובחוויה שלנו ולהגיד "כשהייתי ילד/ה איתי לא דיברו על מיניות וחשוב לי מאוד שנוכל לדבר בינינו על הכול…."
  6. דברו גם על היופי והטבעיות שבמיניות, בעיקר כשהיא באה לידי ביטוי בעיתוי הנכון עם האדם הנכון ולא רק על הסכנות והסיכונים. מחקרים מראים ששיח על סכנות בלבד מרחיק ואוטם.
  7. רכשו ידע בנושא מיניות שקשור להתפתחות הגוף והרגש בגיל ההתבגרות, עקבו אחר מגמות שינוי חברתיות – מה מעסיק ומעניין אותם היום ולא להסתמך על חוויות התבגרות שלנו. הילדים שלנו שייכים לתקופה אחרת.
  8. בררו עם עצמכן/ם ועם בו/ת הזוג עמדות ומחשבות לגבי התנהגות מינית והיפטרו ממיתוסים ואמונות שגויות כמו " נשים שמתלבשות חשוף מחפשות מין", "בנים עסוקים במין יותר מבנות" ועוד….
  9. נסו לתקשר קודם עם אחרים ובדקו איך אתן/ם מרגישים עם ניהול שיחה על מיניות. שיחה עם בן/ת הזוג יכולה להיות התחלה טובה.
  10. התייחסו אליהם כבוגרים שיכולים ומסוגלים לקחת אחריות.

לכל אחת/ד מאתנו מתאימה דרך מסוימת על פי הצרכים, החוויות והדעות והאמונות האישיות. בחרו לכן/ם מה שמתחבר להשקפת החינוכית של ביתכן/ם תוך רכישת ידע מהימן ויצירת שיחה אמיתית.

בהצלחה!

 רחלי ראובני, מטפלת קלינית m.s.w, מנהלת "דלת פתוחה" חיפה והצפון, מטפלת מינית בהתמחות בית חולים מאיר כפר סבא.