הקרקס המלכותי בפרמיירה של "סירק דה סוליי"

רגע מביך במיוחד קרה באלברט הול, כשהציגו את הארי ומייגן כאורחים נכבדים: קריאות בוז נשמעו בין מחיאות הכפיים ובעוד הנסיך היה נראה שבור ונבוך, אשתו המשיכה לחייך כאילו לא שמעה דבר

בתור מי שאוהבת לתת זווית שמערערת על הדעה הרווחת והקונצנזוס, לא נוח לי לגלות שהפכתי למיינסטרים. העוינות כלפי הדוכסית מסאסקס הפכה לתחביב פופולארי במיוחד בממלכה המאוחדת. אבל ראוי לציין ש"הייתי קודם". וכעת אתפנה לדבר על הקרקס המלכותי עם הארי ומייגן בפרמיירה של מופע קרקס השמש (סירק דה סוליי), באלברט הול. ההופעה נסבה סביב הקרן הפילנתרופית של הארי לטובת ילדים שלקו ב-HIV. אמנם אפשר להתעלם מהרבה ניואנסים ופשוט להגיד שהזוג המלכותי ביקר בהופעה טוטם של קרקס השמש בלוויית סגל הקרן אבל אפשר לעשות זום אין ולהגיד כמה וכמה דברים שראינו בביקור הזה.

קשה היה לפספס את קריאות הבוז לצד קריאות הצהלה. כשהציגו את בני הזוג המלכותי ואלומת הזרקור הופנתה למרפסת היוקרתית ביציע התיאטרון, אנשים לא התאפקו מלהביע את תחושותיהם האמיתיות. דבר כזה לא קרה לבני משפחת המלוכה ועוד באולם נכבד. אולי קריאות בוז נשמעו כלפי הנסיך צ'ארלס כשהסיפור עם קמילה התפוצץ והוא הפך לאדם הרע שהרס את דיאנה. כשהארי, שפעם היה פופולארי מאוד, התיישב בחזרה, פרצופו אמר הכל. הוא היה מבועת, מוטרד ומדוכא. מייגן, פעם שחקנית תמיד שחקנית,המשיכה לחייך כמו חתול שליקקה את השמנת. גם אם נפגעה, היא לא תראה זאת.

אנחנו יודעים להגיד שהביקורת העיקרית של העם מופנית כלפי הדוכסית אך קיים גם כעס על הארי מכך שהוא "הביא אותה למשפחת המלוכה". הסיבות לזעם על מייגן רבות ואחת מהם היא סביב הפרסומים האחרונים סביב בזבזנות המטורפת שלה. העם הבריטי רוצה את ארמון המלוכה אבל לא מוכן לקבל גישה פזרנית של כספו של משלם המסים. הדיווחים האחרונים שמשווים את הוצאות מייגן על ביגוד ותכשיטים בהשוואה להוצאות של קייט מידלטון ועוד בנות מלוכה מהעולם, השאיר את העם הבריטי זועם. מבחינת הגולשים, "הזרה מאמריקה מגיעה ומתחילה לפוצץ קניות על חשבוננו".

מייגן והארי צילום: Paul Grover - WPA Pool/Getty Images

מייגן והארי צילום: Paul Grover – WPA Pool/Getty Images

גם היחס הקר לאביה מעורר אי נוחות בקרב רבים. הכישלון של מייגן להתמודד עם תומס מרקל הפרובוקטיבי הופך להיות בלתי נסלח. אם היא לא יכולה לנהל את אביה, איך תנהל ארגוני צדקה ותייצג מטרות "הומניטריות?" האב, שהיה בעיניה בעבר מושא הערצה כיום מושלך לכלבים (כמו שהשליכה את הכלבים שלה באמת) וזה מעיד על יחסי אנוש לקויים ובעיקר חוש דיפלומטי אפסי של משפחת המלוכה שלא טיפלה בבעיה באופן נכון. כמו כן, מה שמטה את כף המאזניים הוא הסכסוך המתוקשר עם קייט והנסיך ויליאם. העם הבריטי מעריץ את הדוכסים מקיימברידג' וגאים שהם העתיד של בריטניה. קייט מבחינם היא סמל למופת, גם בריטית, גם ממחזרת בגדים, גם לא עושה עניין גדול מהזוגיות עם ויליאם ומוכנה, נגיד, לא לשמור אותו באובססיביות במרחק החזקת יד לאורך כל הפעילויות הפורמאליות שלהם. הצורך הכפייתי של מייגן בתשומת הלב שגובל ברודנות, אותו היא מפגינה כלפי הארי כשהיא חושבת שלא רואים, מחליש את מעמדה הציבורי בעיני רבים. מה שהתחיל כמרד בפרוטוקול וכהפגנה של אינטימיות, הפך במהרה למוקצה.

מייגן והארי Paul Grover - WPA Pool/Getty Images

מייגן והארי Paul Grover – WPA Pool/Getty Images

כל זה ואולי עוד משחרר את הרסן ובא לידי ביטוי בצעקות בוז בתיאטרון ועוד במופע שכולו קודש לפעילות ההומניטרית של הארי. זה רק אומר שהכעס גדול והסלחנות מדולדלת. הצצה בתגובות לקליפ קריאות הבוז חשפה בפניי מצבור עשיר של הקונצנזוס החדש – בריטים וגם אמריקנים רבים לא סובלים אותה. מה שעוד הפריע לגולשים באותו אירוע נוצץ זה כיצד הארי נראה כמו בן הלוויה של מייגן ולא כמו הנסיך הבריטי שהוא. כשהשניים נכנסו הוא נעמד בצד, מבוייש וכנוע ומייגן לחצה ידיים ראשונה עם הנציגים שבאו לקבל את פניהם. רק אחר כך הארי לחץ את ידיהם. "תגדל ביצים כבר" כתבו מגיבים. "היא צריכה לצעוד אחריו ולא להתנהג כאילו היא הנסיכה פה". אלפי גולשים נוספים תקפו את מייגן.

מייגן והארי צילום: Paul Grover - WPA Pool/Getty Images

מייגן והארי צילום: Paul Grover – WPA Pool/Getty Images

"איזו בחירה זוועתית. נרקיסיסטית כמו שהספר מגדיר", "וואו איזה טיפוס עצוב. מה הוא חשב לעצמו שיקרה כשהביא שחקנית אמביציוזית למשפחה המלכותית?", "אני בטוח שהוא כבר מתחרט אך גאה מכדי להודות בכך. ההתאהבות הראשונה חלפה", "היא לא אהובה כי היא מרי אנטואנט 2.0. אפס הומניטריות, אפס התחשבות באיך בזבזנות היתר שלה נתפסת בקרב הציבור הנזקק, ולב מלא שנאה לשגיאות הפעוטות שאביה עשה, אותו אב אותו היללה עד השמים בקושי לפני שנה. היא אינה אלא התגלמות הזיוף, הנחשות וההתחשבנות","הארי נראה מתוח ועצוב והוא רוצה לעוף מכל זה". אין זאת הפעם הראשונה או האחרונה שהמגיבים כועסים על הזוג. רבים משווים את מייגן לדמות אחרת שפיצלה את העם הבריטי בזמנו. "היא הדבר הכי גרוע שקרה למשפחה הבריטית המלכוית מאז וואליס סימפסון". כידוע וואליס סימפסון הייתה אמריקאית, גרושה שמלך אנגליה דאז, אדווארד, נאלץ לבחור בין להינשא לה או לעזוב את כס המלוכה. הוא בחר לעזוב את כס המלוכה והעביר בכך את הכתר לאחיו, המלך ג'ורג', אביה של המלכה אליזבת' השנייה. וואליס סימפסון נחשבת עד עצם היום הזה לסמל של אישה נחשית ושתלטנית שאינה יודעת שובע.

קריאות הבוז הן בקטע בו הם מוצגים בפני הקהל , מתחיל ב-3:15

[youtube u2wG5n71yQY nolink]

השיח על מרדנותה של מייגן בנושאי קוד הלבוש כבר נטחן מכל עבר אבל חשבתי לעצמי, ככה לסיכום, מה באמת ממלא את יומה של הדוכסית? נכון. היא מצפה לתינוק אבל הפאניקה שלה ברורה. היא בכלוב זהב, בו לא יכולה להביע דעה על שום דבר בניגוד לעבר בו היגגה על כל דבר. אין לה אופק אמתי מלבד חיי נוחות, במיוחד כאשר ויליאם יהיה מלך וקייט תהפוך לאישה האהודה בממלכה. הלחשושים והרכילויות על הרצון שלה ללדת באמריקה ולהתרחק מהממלכה, בין אם הם נכונים או שלא, רומזים על הריקנות שמחלחלת אל תוך חייה. היא לא מצליחה להתחבב על העם הבריטי וקשה לראות איך זה ישתנה. בינתיים הארי הולך ושוקע, מתנתק מאחיו, מתבודד בעולמו הצר לצד מישהי שאת המשימות מתוקף היותה נציגה למשפחת המלוכה ברור שהיא לא אוהבת. אולי קשה לה להפנים שהיא לא תשנה את בית המלוכה המסורתי וכי בסופו של יום, היא בובה על חוט שאמורה להקשיב להרבה דברים שלא מעניינים אותה, להיראות מתעניינת ולבבית ולהתמודד אחר כך במשך שבועות עם מה לבשה, כמה זה עלה ואיך נגעה בהארי ולמה לא לבה גרביונים. אני מודה, חייה החדשים של מייגן מונעים ממנה כל יוזמה או עצמאות, וכי יתכן מאד שבקרוב היא באמת תצטרך לקבל החלטה אמיצה לגבי העוגן אותו הגיעה העת להשליך.

atara
פלנר אסטרטגי. מתמחה בזהות תאגידית ומיתוג. והטמעתו בארגון וסביבתו. או במלים אחרות - למה המקום הזה שקוראים לו 'העולם', צריך אותך ודווקא אותך.