קרבל/ סטפני גרבר

karval_master

סקרלט רוצה ביטחון ויציבות, או שאולי לא?

אחרי כמעט חודש תמים של מחסום קריאה, התחלתי לקרוא את קרבל. ברגעים הראשונים התרשמתי מהשפה, מהתיאורים, ומהתרגום שהיה משובח במיוחד (כל הכבוד יעל ענבר). אמנם הייתי ספקן לגבי הדמויות שהרגישו לי שחור ולבן מדיי, אבל תוך כמה פרקים הבנתי כמה שהן לא.

ובכל זאת, חששתי. באמת שחששתי.

החלטתי, בעצם, להתחיל לקרוא את קרבל בעקבות קהילת האינטרנט, שלא הפסיקה לדבר עליו. אבל זה לכשעצמו לא אומר כלום. כבר קרה המקרה שהתכוננתי לספר מוצלח, בעקבות ביקורות חיוביות בגודרידס ובבוקסטגרם, אבל במציאות הספר היה בינוני מינוס והותיר בפי טעם לוואי של חלודה. לכן, כשהספר השחור והיפיפה היה בידי, שכנעתי את עצמי לא לקוות ליותר מדיי. להנמיך ציפיות.

ואז התחלתי לקרוא.

ונסחפתי.

קשה לי לעצור בנקודה הזו ולתת דוגמאות, בגלל שקרבל הוא ספר כל כך דינאמי, שכל פרט קטן בו מרגיש לי כמו ספוילר. אבל קחו למשל את הציטוט הבא:

"מבטו היציב היה אפילו רך יותר מקולו. הוא נשלח אל המקומות השבורים שבתוכה כמו חיבוק. מגע מהסוג שחולף דרך הבשר הפגום, על פני העצמות הסדוקות, אל תוך נפשו הפצועה של האדם…גם אילו הייתה לבושה בשמלה שכיסתה כל סנטימטר מגופה היא הייתה מרגישה מעורטלת"

אבל אל תטענה, קרבל הוא לא רומן רומנטי במסווה של ספר פנטזיה. העולם בו הספר מתרחש הוא מקום קסום. תיאורים חיים כל כך, שגרמו ללב שלי לפעום בקצב של תוף קרב. הדמויות, שבכל פעם שחשבתי שלמדתי והבנתי אותן, חשפו צד חדש לגמרי, שאילץ אותי לשכוח את כל מה שחשבתי שידעתי. לקרוא את קרבל הרגיש כמו נסיעה ארוכה ברכבת הרים שתוכננה על ידי גאון. כזאת שמשאירה אותך עם תובנות, עם חיוך ועם טעם של עוד.

קרבל לא רק הפתיע אותי לטובה בעלילה, שהשאירה אותי דרוך עד הרגע האחרון שלה. הוא גם הפתיע אותי לטובה בעומק המחשבתי שהסתתר מתחת לכל הכיף הטהור הזה.

"זה לא הגורל, זה פשוט העתיד שמבחין בדברים שאנחנו הכי משתוקקים אליהם. לכל אדם יש יכולת לשנות את גורלו אם הוא אמיץ מספיק כדי להלחם על מה שהוא רוצה יותר מכל".

סוגיות כמו בחירה, אלימות במשפחה, אהבה, יציבות וכוחו של קסם – כל אלו נידונים בספר כבדרך אגב. לא בתור שיעור פילוסופיה, אלא כחלק מחוויה רגשית עמוקה שאנו עוברים ועוברות.

אז אם אתם חובבות/ים ספרי פנטזיה, רוצים/ות ספר טוב, כזה שיסחוף אתכם/ן לגמרי ולא ישאיר שום חלק ממכם/ן אדיש, קרבל הוא הספר בשבילכם/ן.