קצת לפני יום הכיפורים… ד"ר ריקי שי

בחורה עם מחשב נייד

על בגידות, אינטרסים ושאר ירקות בפוליטיקה ..וגם, על נאמנות ואמונה בדרך…- ד"ר ריקי שי

29103844_10213848739245009_4492591737859997696_n
קצת לפני יום הכיפורים , כמה הרהורים, מחשבות ותובנות ליום שנחשב הכי קדוש אצלנו ביהדות. כילדה זה היה הרגע שהכי אהבתי ביום כיפור. עמדתי שם, הקטנה שבחבורה, מתרגשת, מסתכלת מלמטה על כל המבוגרים, ומרגישה איזה זיכוך מופלא. חשבתי שברגעים האלה נפתח לך בלב צינור ישיר לאלו-הים. הרגשתי טוב, מין סוג של התנקות שמרגישים כשמבקשים סליחה. כמו אבן שנגולה מהלב. וחוץ מזה, אהבתי מאוד את הניגון, את השירה ואת השילוב שלה עם המילים. עד היום אני אוהבת.אך מאז גדלתי, חוויתי חוויות כאלה ואחרות, נכנסתי לעולם הפוליטיקה וכמה שאלות לי לפוליטיקאים שביננו..
אז מה תעשו ביום כיפור? על מה תחשבו? מה עובר בראשכם עכשיו? סליחה. שנים שהורגלתי לשמוע את המילה הזאת. שנים שאני שומעת אותה.
רגע לפני, להתנצל בפני כ-ו-ל-ם על ה-כ-ו-ל, לשמוע את כולם מתנצלים בפני על ש"חטאנו, עווינו, פשענו". סליחה על כך שפגעתי, ששכחתי, שלא התחשבתי.
סליחה מהנשים העובדות שמשתכרות שכר מינימום וגם זה בקושי, סליחה ילדים, על כך שלא הצלחנו לחנך אתכם. סליחה נשים, על כך שהפלנו אתכן. סליחה שזיהמנו את אשקלון, סליחה שבזבזנו לכם את כל הכסף על מופעים ואירועים, סליחה שהעלנו ארנונה, סליחה שלא התחשבנו בעסקים הקטנים… סליחה.
איכשהו, עם השנים, המילה הזאת כבר לא משכנעת. היא הלכה לנו לאיבוד איפשהו, במשעולי הרחובות החשוכים של המציאות המודרנית. היא הפכה חלולה. איבדה את הקסם. את התוכן, את המשמעות. סליחה. הנה, גם אני אמרתי את זה, אבל למי פניתי, והאם מישהו בכלל הקשיב?ומה אנחנו עושים ביום יום? במי אנחנו פוגעים? למה? ולמה יש רק יום אחד בשנה יום של חשבון נפש והרהור ומה זה בכלל בגידה פוליטית?
יש שם הכל, בשאלה הזו: את הבגידה החברית, ההפתעה, הפרת האמונים, הבגידה בקוד האתי ה"משפחתי" הסמוי והגלוי, חבירה לכוחות עוינים, ניגודי אינטרסים, התמכרות לכוח, מחיקת האדם ותרומתו עד אז ורצח אופי ברשתות החברתיות.
מסתבר שבגידות פוליטיות הן עניין שבשגרה. כדי להבין עד כמה הן עניין שבשגרה, רצוי לקרוא את הערך "פוליטיקה" בויקיפדיה:
"פוליטיקה הינה תחום הפעילות האנושית העוסקת בכוחות הפועלים בחברה, שימושם וחלוקתם בחברה. הגדרה זו ניתן לפרש בשני מובנים שונים, המשמשים שניהם בלשון הדיבור תחת הכותרת 'פוליטיקה':
המובן הרחב: עיצוב החברה על ידי התייחסות לכוחות הפועלים בה. בהגדרה זו, לכל פעילות אנושית קשר הדוק לפוליטיקה, שכן כל הפעולות המתבצעות על ידי האדם קשורות בכוחות חברתיים.
המובן הצר: תחום שלטוני המכיל את מאבקי הכוחות של כלל הגורמים הנוגעים בשליטה".
בשבוע האחרון נתקלתי, אישית, בתחושה של נִבְגָדוּת פוליטית בשני מובניה, וזאת עוד לפני שהתייחסתי לחוויה הקיבוצית של כולנו.
אני חייבת להודות שזה כואב. הידיעה והתחושה שיש תמיד כוחות סמויים הרוחשים נגדינו וכל מטרתם היא הרס מרחבי העשייה, התרומה, המנהיגות היוצרת, החיים, האהבה, הידידות, ההנאה, התמורה והאיכות של חיינו, אינה משרה ביטחון רב, גם לא עלי – שועלת קרבות ותיקה שכמוני. בשבועות כאלו, אני יכולה להבין את אלו שמשתבללים בפינותיהם ואינם חושפים את עצמם לפוליטיקה באף אחד משני מובניה.
אותה הידיעה היא לחם חוקו/ה של הפוליטיקאי/ת, של זה/זו שחיה כ"מרכזת" חברתית, כמוני, כמו גם זה/זו שעוסקים בפוליטיקה במובנה הצר (ברשויות המקומיות, במגזר השלישי ובזירה הפוליטית הארצית). מנהיגות אישית ומעורבות פוליטית וחברתית, מושכים אליהם את הכוחות הנפתלים הללו כמו דבורים לצוף. תפקידו של הפרח הפוליטי להזין את הדבורים, ובתורן מתות עם החדרת העוקץ ואחרות באות במקומן. מיד יש עוד.

והשאלה הנשאלת:האם להימנע בשל כך מחשיפה חברתית או מהשקעה אישית למען הכלל? חס וחלילה. ללקק את העקיצה הכואבת, להושיט יד ולהמשיך הלאה, חכמה יותר, מופתעת (לא) פחות.
אין ספק כי כמתמודדת לראשות העיר חשובה לי נאמנות לדרך הן במובנה הפרטי, ובמיוחד נאמנות זו חשובה עד מאוד במחויבות הציבורית והלאומית. יש לנו דרך לא רק כאנשים פרטיים. יש לנו דרך כציבור, כנבחרים, כמנהיגים, כעם. מתוך ברור הדרך והאמונה בה אפשר גם להיות נאמנים לה. להביא משהו שונה, משהו נקי יותר,מכובד יותר, תורם יותר ,בעל נתינה,יושר,בטחון,חוק וסדר ולכל מי שזה נשמע נאיבי – זה אפשרי וניתן לביצוע ! כן אני מאמינה ! מה שחשוב לזכור ולהתבונן לחמישה כיוונים: לאחור- מאיין באנו, קדימה- לאן אנו הולכים, לצדדים-מי תומך בנו, למטה- אם אנחנו לא דורכים על אף אחד ולמעלה- לקבל חיזוק מהקב"ה שמאמין בנו. מאחלת לכולם- חג שמח, גמר חתימה טובה וצום מועיל.

WhatsApp Image 2018-09-14 at 08.46.14 (1)Presentation1

rikishai
ד"ר ריקי שי חברת מועצת העיר אשקלון - מתמודדת לראשות עיריית אשקלון 2018 כחברת מועצת העיר ממונה על החינוך הבלתי פורמלי,קידום נשים ועסקים, ולאחרונה ממונה על השירות לתושב. ריקי שי אשת חינוך, PhD במדעי ההתנהגות ו-M.Aבניהול חינוך, מרצה ובעלת מכללה מזה 15 שנים (משנת 2000) . בתפקידי כמנכ"ל מכללה הכשרתי אלפי עובדים ומנהלים מכל הארץ בסדנאות לשיפור מיומנויות ולמימוש עצמי. עוסקת גם במחקר ופיתוח בתחום החברתי ובנושאים הקשורים לקידום והעצמת נשים, מרצה בקורסים ללימודי נשים ומגדר ולימודי תעודה מנהלות מעון,מטפלות וסייעות בחינוך מאמנת (coaching) אישית ומתמחה בהפרעות קשב וריכוז, סופרוויזרית למאמנים מתחילים מלווה ומכשירה אנשים מכל התחומים להציב מטרות ולהגשים חלומות. מחברת הספר "להתחבר לטבע שבך" במטרה להביא את ההתחברות לאדם ולכל העוצמות שבו ולהביא אותן למימוש עצמי. הקימה את "בית האישה" באשקלון, ומשמשת מנהלת בפועל, תפקיד הכולל כתיבת תכניות ההדרכה, הכשרת מנחים, מאמנים,שיווק, ניהול, ייעוץ לארגונים ולפרטיים והנחייה. בין היתר מעבירה סדנאות לארגונים הבאים: רשויות,עיריית באר שבע, מועצות מקומיות,תמ"ת- הכשרה מקצועית, מתנס"ים, מכללות ,קתדרות שונות ועוד.