קני אחד – השני חינם…..

לפעמים צריך לערוך קניות, נכון? – בטח נכון….
מישהו סיפר לי שבשופרסל ההוא יש המון המון מבצעים והקנייה ממש זולה
שאנסה ? בטח…..אם זה באמת קניות עם מבצעים – אני כבר שם…..
בואו נצא לקניות – בלאו הכי הבית ריק….

בחורה עם מחשב נייד

מכירות את זה? בטח מכירות…..לא מכירה מישהו שלא נתקל במשפט האלמותי הזה ולא חשוב באיזה הקשר. נכנסת פעם לשופרסל לקניות?? בטח נכנסת, כמעט על כל מדף או מחלקה תמצאי כמה שלטים צבעוניים כאלה…..רצית טלפון סלולרי? גם אותו דבר בדיוק, אם את לוקחת דור 4 דור חמש עם משפחה ושורשים טובים ..:)  אנחנו נותנים לך טלפון אחד בחינם מהדור השלישי – יפה , הא? (כן, התחילו לעשות את זה גם בשופרסל, בדיוק כמו שמוכרים מצעים ב 70% הנחה בשופרסל השבוע….רק השבוע)
אף אחד לא מדבר על התחייבות – אף אחד לא אומר לך שההתחייבות הזו גרועה כמעט כמו נישואים קתוליים ואם תרצי להתגרש (לא יפה) – הקנס…גורם לך להצטער שקנית, את משלמת על הקנייה הזו של הטלפון במבצע והשני חינם – החינם הופך ליקר, הכי יקר שחשבתי, ובואי נהייה כנים – מה אני צריכה עוד טלפון לעזאזל?? אותו דבר בדיוק בקניות השבועיות בשופרסל… אף אחד לא מזכיר לך שיש לך כבר רסק עגבניות בבית ואת לא צריכה עוד זוג, זה נכון שאת מכבסת – אבל את הרי לא שופכת חצי מיכל בכל כביסה או לחילופין את לא מכבסת שלוש פעמים ביום כך שאין לך צורך בשלושה מיכלים – כמובן שאחד מהם בחינם. איך לומר בעדינות? לא רוצה בחינם…..כי גם לחינם יש מחיר – והוא בדרך כלל….יקר.  חבר טוב שלי מנסה להעביר אותי קורס חינוך ש"כל ארוחת חינם עולה מאד ביוקר……"  ואני עדיין בין הנכשלות בקורס, כי כל מה שנראה לי  שמסתיים ב- אחד/שניים חינם – תמיד נדמה לי שדפקתי את המערכת וזו הרי מצווה כפולה, ולך תסביר למאותגרת שופינג כמוני שאנחנו לא כל כך מהר דופקים את המערכת אלא המערכת בדרך כלל דופקת אותנו עם שיטת שיווק מתוחכמת, מתי תלמדי את זה??? בטח באותו יום שבו בני ביתך יאלצו לשתות נוזל כביסה (שניים חינם – זוכרות??) במקום קפה בארוחת בוקר….- אז את תצרבי את זה בזכרון שלך…..בטוח.
ישבתי בלילה בשעות הקטנות לעשות אתרשימת הקניות דרך הנטסל (יברך אלוהים את ההמצאה הזו), ואני עוברת עם הרשימה שלי על הרשימה שנמצאת ב"קטלוג שלי" שהיא למעשה רשימת הפריטים שרכשתי דרך הנטסל בעבר וכל מה שנותר לי הוא למצוא את הפריטים בתוך הרשימה בקטלוג ולסמן אותם. נשמע קלי-קלות, נכון? בטוח…..גם אין כאן מקום לזיופים, ואת הולכת ממש לפי הרשימה, את לא מתפתה כי את לא משוטטת בין המדפים ולא מריחה את האפרסק הטרי ולא נחשפת אל המילקי החדש שייצא לשוק….ויותר טוב מזה, הוא גם לא ברשימה שלך ולא בקטלוג שלך…..הסיכוי שתקני אותו אם את לא צריכה שואף לאפס….ואני – בשתיים וחצי לפנות בוקר, בנאדם מלא שמחת חיים. לא קונה את מה שאני לא צריכה. יופי לי. צרכנות נבונה.
וככה מתחיל לו מסע השיטוטים הוירטואלי, אני מניחה על שולחן העבודה את רשימת הקניות ושולפת מתוך קרבי המחשב, מרשימת המועדפים את הנטסל ומאתרת את הקטלוג שלי (זוכרות? רשימת הקניות הקבועה או הפופולרית שממנה אני  שולפת מוצרים מוכרים ומוסיפה/מורידה מוצרים שהפסקתי להשתמש בהם). נהדר, אפשר להתחיל. אהה….רגע רגע, מי מתעסק עם רשימות לנטסל בלי קפה? אי אפשר…אז רגע, והנה – הקפה לידי, וברצינות……יוצאים לדרך, שלוש ארבע…מתחילים את המסע.
עוברים מחלקה מחלקה :מעדניה – אני מסמנת את מה שצריך וכמויות, אחלה – עברנו בשלום. הגענו לאגף המכולת – פה זה קצת יותר מורכב כי הוא באמת מכיל המון ולעבור אותו בשלום בלי להתפתות למוצרי אחד + אחד חינם….בשביל זה צריך ממש כח רצון, לא תמיד יש לי. אבל בוא ננסה: מתחילים יפה, דבקים לרשימה, עוברים בין מדפי השימורים ואני לא מתפתה עדיין לשום מבצע או 2 במחיר אחד….אני מרגישה כאילו ניצחתי את כולם, את הנטסל, את מי שהמציא קופסאות שימורים וכמובן…איך הרווחתי אותי ואת ההחלטיות שלי – להצמד לרשימה…
והופ…..עברנו ליד מדפי הספגטי על צורותיו השונות ואני נעצרת ובינתיים רק בודקת מה שלום הרביולי, איך הטרטוליני וכמובן מה שלומה של ה-פנה, ככה , כולם נראים בסדר, אבל בצד הרביולי מונח שלט יפיפה , בצבע אדום, עם אותיות בוהקות: קני 2 קבלי את השלישי – הזול ביניהם חינם. אני לא עושה חשבון שבעצם אין לי מה  לעשות עם שלושה מארזים של ספגטי (על צורותיו השונות) ומה שמכבב בתת מודע היא המילה חינם , וכמו פריירית שלא ראתה אף פעם את המילה חינם או את המילה מבצע הייתי גאה בעצמי שחסכתי חבילה אחת חינם. נו, פריירים לא מתים, הוכחה – אני !!!
טוב, כשלון אחד לא נורא, קורה, החוכמה? להתרומם ולהמשיך הלאה…לחזור למסלול כמה שיותר מהר, אני מסיטה את המבט שוב לרשימה ומחפשת את המוצרים הבאים בקטלוג האישי שלי. אני עוברת למחלקת חומרי הניקוי (לא שאני איזה כוכב עולה בענייני המחלקה הזו, אבל צריך……) – קונה את מה שצריך לפי הרשימה, כל הכבוד – אני ממש גאה בעצמי….לא סטית מהרשימה, פשוט סימנת את מה שצריך, לא הוספת ולא הורדת והתחושה היא של צרכנות נבונה….ממש לפי רשימה, מי יכול עלייך, מי יכול? כמעט פרס ישראל בצרכנות……משואה ביום הצרכנות הראשי.
ככה בדרך , בקטלוג האישי שלי אני רואה איזה מוצר בלתי ברור לי בעליל אבל מצויינת המילה "קסם" – וכל מה שקשור למילה קסם ונקיון הולכים שלובים יד ביד אצלי, אני מחפשת את התמונה לראות איך זה נראה, וואלה נחמד: משבצות שחור לבן עם כיתוב אטרקטיבי והופ…….סימנתי ועוד ראיתי ליד את המילה הנחה, איזו קניה זו תגידו? משהו טוב זה יכול להיות? אין , אין צרכן נבון יותר ממני, צרכן שאפילו לא יודע מה הוא קנה, אבל ידעתי שראיתי את המילה קסם באגף הנקיון וגם ראיתי את המילה הנחה – קומבינציה שטוב ממנה לא יכול להיות, אני מתחילה באמת להרגיש גאווה גדולה. נכון, אני לא ממש יודעת מה סימנתי בקנייה של המוצר הזה, אבל בטוח שהעוזרת יודעת והיא גם תגיד לי "כל הכבוד" – ביננו, יותר מזה מה אני צריכה? ליטוף של האגו ואני בנאדם מסודר לפחות ליממה הקרובה.
אנחנו במחלקה הבאה ברשימה הוירטואלית בסיור הוירטואלי הלילי והגענו לשתיה ולמשקאות : הופה, כאן אני באמת קונה נבונה (מה אפשר כבר לזייף כאן? ), אני הולכת עם הרשימה, מסמנת וי בדיוק ליד ה-שתייה שלוגמים כאן בבית. אני יודעת פחות או יותר כמה בקבוקים שותים מכל טעם ושל איזו חברה וכמה שישיות של מים צריך (נשמע כאילו אני חברה יצרנית למשקאות….לא, אני סתם אוהבת שתייה). אני עוברת את הביטר – יוצא מן הכלל , מסמנת כמויות –  נרשמת גאווה שאני כבר לא יודעת איך לשאת אותה. והופ….הגעתי דווקא למוצר הכי טרוויאלי ברשימה : מים, שלוש או ארבע חברות, ואני רגילה לאחת מהן ומסמנת 2 שישיות ומוחקת את המוצר הזה ברשימה שלי….ככה בחצי עין אני רואה שאם קונים שלוש מארזי שישיות של החברה המתחרה – מקבלים את הרביעי בחינם….נותנים בחינם – מה אני פריירית? בטח שלוקחת…לא חשוב שבאופן מקורי מסומן ברשימה שלי בדיוק חצי, מסומן 2. – נכון, אז מה עם לקחתי שישיה אחת יותר, זה כו-לה מים וזה לא מתקלקל ואל תשכחי שהשישיה האחרונה היא בחינם, אז אל תשכחי – נכון , לקחת כמות כפולה אבל שלמת רק על שלישיה…..מה תעשי עם כל כך הרבה מים? תחנקי….:)
טוב, הגעתי למוצרי חלב – בסדר, טוב, זה מוצרי יסוד ועם יסוד לא משחקים. לפי הרשימה ממשיכים בסיור הוירטואלי.. חלב – צריך, אבל על כל שלושה – הרביעי חינם, טוב – קיץ, שותים המון קפה קר – וכמעט תמיד חסר…..אז מ'כפת לך? באמת כבר עברתי את גבול האכפתיות והוספתי אחד בשביל לקבל את האחרון חינם, וככה אני עוברת עם הרשימה שלי ומסמנת לגבי כל מוצר שרשמתי לי עד שהגעתי לגבינה, כאן יש החלטה קשה : קוטג' או סקי. טוב, הבה נתחכמה: סקי – כי אני אוהבת גבינה חלקה עם יוגורט, זה מתערבב ככה בנעימות בפה עם איזה ירק, ו-קוטג', לכי תדעי…אולי יתחשק לך בטעות ולא בכוונה, ממש לא בכוונה לאפות איזה פשטידה?? נכון, לא נהייה קטנונים, צריך להיות אירוע מיוחד או איזה חג היסטרי ואנחנו לא בקטיגוריה הזו, אבל אני אופטימית – אולי סתם תנוח עליי רוח האפייה ואני אחליט להכין אחת כזו? יש הפתעות בחיים…..קניתי גם קוטג'.
מישהו אמר לי פעם – אני הולך לסופר ונצמד לרשימה, ממש לא קונה שום דבר שלא רשום, ולי נותר רק למלמל בשקט אה – הה…ממש ככה……אהה…נצמד לרשימה? אולי אתה נצמד לזו שלפנייך בתור – שמת לב? למה אני כזו קטנונית , למה? – שיהיה לו לבריאות.
יאללה – אני לקראת סיום ברשימה. מחלקת פירות וירקות, נשבעת לעשות את זה תיק-תק , אין לי סבלנות לשבת כבר ליד המחשב ולסמן. קילו וחצי מישמש – אחלה, סימנתי, אפרסקים – כנ"ל, לימון וכל השאר נרשמים לפי כמויות ותודה לריבונו של עולם על חסדים קטנים שכאן לפחות אין לי מבצעים ואחד תמורת שלוש, לפחות הפעם…..אחרת גם כאן אני תקועה ומוסיפה אחד בשביל לקבל שניים, כאן רק רושמים כמויות……
הקופה הוירטואלית – לעולם, אבל לעולם לא טועה. החשבון בשלוש שניות ואני מרגישה את הצמרמורת ולא מבינה איך הגעתי לסכום הזה….מה? אני משווה לרשימה הכתובה שאצלי ביד……..שכחתי שהוספתי עוד כמה וכמה וכמה מוצרים כדי לקבל את הבא בתור בחינם….שכחתי , הדחקתי את העובדה המצערת הזו. לאור (נכון יותר – לחושך) העובדה הזו, אני מסמנת  בקופה הוירטואלית את ההוראה : נא לחלק ל …תשלומים – אפשר לחשוב שאם נחלק לתשלומים – לא נשלם כסף…..
זה מה שקורה שקונים אחד והשני בחינם…….:)