קמפיין בחירות בהוסטל

בחורה עם מחשב נייד

אורית אגמי ייצגה את משה כחלון בפאנל למתמודדי נפש בחיפה

אחרי טבילת האש שלי במרכז לחירשים וכבדי שמיעה בירושלים בשבוע שעבר,  שמתי פעמיי אתמול לחיפה להוסטל של מתמודדי נפש שסובלים גם מבעיות פיזיות. אנשים שהם מהקבוצות החלשות במדינה, שקולם כמעט אף פעם לא נשמע. בימים הקרובים יוזם ארגון "אנוש" בשמם של האנשים הללו הפגנה להעלאת הקצבה שלהם. ביבי, עם ההתלהבות שלו שכולם יצאו לעבוד, שכח את אלה שאינם מסוגלים לעבוד והם שרויים עמוק מתחת לקו העוני: זקנים, חולים, נכים, מתמודדי נפש.

ההוסטל יצא עם יוזמה מרגשת וכינס את יושביו אל מול נציגי מפלגות בפאנל, כך שישמעו וישמיעו את קולם. מהנהלת ההוסטל פנו לכל המפלגות, רק נציגים מעטים התייצבו. בקהל היו כמעט מאה אנשים עם פגיעות שונות, חלקם עם הליכונים, חלקם רועדים או בעלי תנועות לא רצוניות אחרות. הם קיבלו מהצוות המקצועי של ההוסטל הקדמה על הבחירות וכמה זה חשוב שיצביעו  ולאחר מכן הוצגנו בפניהם.

לפני שדיברתי על מפלגת כולנו והמנהיג משה כחלון, אמרתי להם  שישימו לב מי לא הגיע, "כי אלה המפלגות שלא ידאגו לכם. הם אומרים לכם שהם חברתיים אבל הם לא באמת",  אמרתי. בין היתר לא הגיעו מש"ס מלכת השקופים שאולי הדירה את רגליה משם כי האנשים לא חבשו כיפות שחורות ולא היה שם רוב לשמות כמו מחלוף ובוזגלו, לא הגיעה המפלגה הערבית המאוחדת שמנפנפת לכל עבר בחברתיות שלה: הערבים אמרו שיגיעו אבל הבריזו ברגע האחרון, אולי הם לא רצו לשבת עם הציונים. ליכוד, הבית היהודי, ישראל ביתנו לא הטריחו עצמם גם כן. 

הגיעו להוסטל: נציגת משה כחלון ומפלגת כולנו – אני, נציגת מרצ ממועצת העיר חיפה, סטודנט חיפאי מיש עתיד בחולצת פסים מכופתרת,  שבא מלווה בצבא של בחורים צעירים אחרים עם חולצות טי ממותגות ופוסטרים (מטה יש עתיד סובל מעודפי מזומנים והם מפזרים אותם לכל עבר) והגיעה עורכת דין חמורת סבר בז'קט וחולצה סגולה שייצגה את המחנה הציוני (לשעבר העבודה, לשעבר המערך – מותג שמתחלף כמו רמזור)

את דבר הפאנל פתחה הנציגה של מרצ שהפציצה את הקהל הלא מוגן באינספור נתונים, הבטחות והסברים. היה לי קשה לעקוב אחרי המלל שהיה בקול רך וידידותי כיאה למרצ, אבל נטול תשוקה ואנרגיות ואני מניחה שגם לקהל היה קשה להפנים את הנאמר. אחריה היה תורי. למרבה השמחה, המפגש הקודם שלי בפאנל במועדון החירשים בירושלים היה משחרר, אני יותר משופשפת וגיליתי שאין לי צורך בנאום כתוב. אני מלווה את משה כחלון ומפלגת כולנו כבר שבועות –  הכל בראש, רק ללחוץ על כפתור נכון. הגעתי להוסטל עם לוח מחיק קטן וטושים צבעוניים. כתבתי בפשטות מה יעשה כחלון כשר אוצר עבור כל אחד מאזרחי המדינה: הורדת מחירי דיור, הורדת מחירי מזון הורדת העמלות ומחיר השרותים של הבנקים. דיברתי בהתלהבות על כחלון, שהוא היחיד שהתמודד מול החזקים, הטייקונים וניצח וכך חסך לציבור אלפי שקלים  עם הסלולאר (התברר שרק לשלושה בקהל יש סלולר..אחד עם טוקמן ואת השניים האחרים מממנים המשפחות..). הסברתי שכל ההורדות הללו שכחלון יוריד כשר אוצר יתרחשו כי הוא יאפשר תחרות מלאה במשק, כך שלא רק החברות של החזקים והגדולים   הטייקונים והמונופולים ישלטו בשוק, ויהיה מקום גם לקטנים. הקהל הנהן.

המשכתי והפלגתי במה שנוגע להם במצע – נגישות ("שלא תתקלו במדרגות במוסדות ציבור, כי תמיד תהיה רמפה עם אפשרות להכנס"), תחבורה ציבורית יעילה ("שמי שעובד כאן – הצביעו שלושה – יוכל להגיע מהר ובקלות לעבודה בתחבורה ציבורית"), יושר ושקיפות בשלטון ("נאבק בשחיתות ואפילו נדאג שמי שמייצג אותנו יראה לנו את יומני העבודה שלו") ושרותיי בריאות צבוריים יעילים יותר. קינחתי, שמאחר שאנחנו חיים באיזור עם שכנים לא פשוטים, אי אפשר להיות רק חברתיים. לכן למפלגת כולנו גם תכנית מדינית וביטחונית שאומרת שאם וכאשר יהיה פרטנר נגיע להידברות על מנת להגיע להסדר כולל במזרח התיכון, תוך שמירה על ירושלים שלמה חזקה ומאוחדת בגבולות ישראל.

הבחור של יש עתיד בחולצה המכופתרת דיבר נחמד ורהוט וסיפר על סבתא שלו והבעיות שלה ועד כמה יאיר עשה למען ניצולי שואה (מה שלא מאוד רלבנטי לזקנים ונכים שאינם ניצולי שואה..) כשסיים, קמה הגברת עם הז'קט מהמחנה הציוני והחלה לירות לכל עבר באגרסיה קיצונית, צעקות ונפנופי ידיים. בין היתר תקפה את משה כחלון שהוא, יחד עם יונה יהב, חתומים על הרג החיפאים מזיהום אוויר מהמפעלים (??…???) צעקתי חזרה שזה גובל בדיבה (היא עורכת דין, אז היא בטח הבינה) ושמשה כחלון לא חייב ליהב ולאף אחד אחר שום דבר וכשיהיה שר האוצר הוא ידאג לאזרחי המדינה וביניהם לאזרחי חיפה לחיים בכבוד ובריאות טובה. מחאותיי לא עזרו וגם השתיקו אותי מהצוות . אמרו שזו תורה לדבר ולא יפה להפריע (?…???) הגברת בז'קט מהמחנה הציוני המשיכה לצעוק ולנפנף בידיים – אז אמרתי לה ולקהל,  שהתעורר  לחיים  ממופע האימים הזה, שיצחק הרצוג, שיש לו נימוסים טובים  מבית אמא ואבא, היה מתבייש בה.  הציונית בז'קט אמרה לאחד הצעירים שבחולצות של יאיר שהוא חמוד והוא ענה לה שהיא עושה לו בחילה. בסוף היו מחיאות כפיים וכמה שאלות והצהרות מהקהל שכולן היו לגמרי הגיוניות ולעניין ואז אחת הנשים בקצה החדר צעקה שהיא רעבה  וחייבת לאכול והאירוע הסתיים.

היום בבוקר חתם משה כחלון על אמנה למען קידום זכויותיהם של בעלי מוגבלויות בישראל. והוא יכבד את חתימתו.

צאו להצביע, והצביעו נכון עם חמלה ומצפון.

 

עיקרי מפלגת כולנו על לוח מחיק
עיקרי מפלגת כולנו על לוח מחיק

 

 

 

 

אורית בראון אגמי
בלוגרית פעילה ובועטת. היתה עיתונאית שלושה עשורים. היום מלמדת ילדים ביפו ובשכונת התקווה תקשורת ואקטואליה.