קליפסו רמלה

בחורה עם מחשב נייד

 

 

"ציפי שחרור שרה לנו סולו. סולו מרגש מאד…"  – רוני סומק

 

חדש בהוצאת פרדס

 

קליפסו רמלה

רומן מאת: ציפי שחרור

עורך: חיים פסח

* * * * * *

196 עמודים, 88 ₪

 

"זהו רומן נוגע ללב, אמיתי, כתוב בכישרון ייחודי שבו מתקיימים צד בצד תמונות ריאליסטיות אמינות של חברה ססגונית, ומחזות הזויים פרי דמיונה הילדותי של גיבורת הרומן – המספרת הסמויה שבעלילה המרגשת".                                                            חיים פסח

 

"קליפסו רמלה הוא רומן עם שתי גיטרות, בס תופים. תופי רמלה מכים בגיבורים, הבס הוא הפסקול של שנות השישים, מיתרי הגיטרות נקרעים מעמוד לעמוד ועל הבמה ציפי שחרור שרה לנו סולו. סולו מרגש מאד…"                                                  רוני סומק

 

"פסקול זה המוסיקה שמלווה סרטים, אבל את החיים לא מלוות מנגינות ובגלל זה החיים בכלל לא כמו סרט…" הסביר עמוס לאחותו שלומית.

שלומית, גיבורת הסיפור, גדלה והתבגרה ברמלה של שנות ה-60 – החצר האחורית של החברה הישראלית. את חייה ליוו קולותיהם השרוטים של הביטלס שבקעו מהטרנזיסטור הישן במטבח של דירת השיכון הקטנה, צעקות מריבותיהם של השכנים שחדרו בנקל דרך הקירות הדקים וצלילי הדיסקו שנשאה הרוח דרך שדות הסביונים מדיסקוטק "קליפסו" האגדי, שהצמיח דורות רבים של זמרים ידועים.

דמויות מפתח בחייה של שלומית הם: אחיה הגדול, עמוס, שנהרג במלחמת ששת הימים; רחל, חברתה, עולה חדשה מקוצ'ין; יאיר, חבר ילדות שהבטיח להתחתן איתה כשיגדלו, אך נטש אותה בבגרותו לטובת אחרת; אמו עמירה המטורפת שחותכת לעצמה את הורידים; אביו אברם המאוהב בסתר באמה של שלומית ושמש בית הכנסת שאנס את שלומית בילדותה.

לאחר שאיבדה את אחיה ואת אהוב ילדותה, נוסעת שלומית  רדופת סיוטי האונס, האובדן והנטישה, למצוא מרפא בהודו – מושא חלומותיו של אחיה המת. במומבי היא פוגשת בחור הודי בעל נטיות רוחניות בעזרתו היא מצליחה להתגבר על השבר שבתוכה. היא נישאת לו ויולדת בן. במקביל הולכת אמונתו ומתחזקת. הוא מתחבר לקבוצת סדוהיים נודדים ונוטש אותה. כל שנותר לשלומית הוא לחזור לארץ השסועה של אחרי מלחמת יום הכפורים, בניסיון להתחבר לילדותה האבודה.

 

ציפי שחרור ילידת רמלה מחזירה בספר זה לתודעה הישראלית של שנות האלפיים, את רמלה של שנות ילדותה. עיר שבמרכזה צמח הדיסקוטק המיתולוגי "קליפסו", שהפך את רמלה של אותן שנים לליברפול של ישראל, אך בד בבד, עיר שהוזנחה וננטשה, נדחפה לירכתי התודעה הישראלית והפכה לישראל השנייה, האחרת והמרירה.

הספר שזור יסודות ביוגרפיים מילדותה של הסופרת, ביניהם: רחובות רמלה, אוכלוסיית העולים, ביניהם ההודים והקוצ'ינים. חלק מהדמויות בספר שהן דמויות מעברה. חברות הילדות  הטובות ביותר שלה היו קוצ'יניות ומכאן גם נובעת המשיכה הגדולה שלה להודו, בה ביקרה כבר שלוש פעמים. "החיפושיות" שכיכבו באותן שנים היוו חלק מרכזי בחייה של הסופרת וציטוטים משיריהם פזורים לאורך הספר.

 

"קליפסו רמלה" הוא הרומן הראשון של ציפי שחרור. לפניו פרסמה שני קובצי סיפורים "הריקוד האחרון" ו"נשמות תאומות,.

 

ציפי שחרור, סופרת, משוררת ועורכת, פרסמה עד כה 30 ספרים מתוכם 18 ספרים לילדים ולנוער, 11 ספרי שירה ושני קבצי סיפורים למבוגרים. ספריה זיכו אותה בשבחים ובפרסים רבים, ביניהם פרסי ראש הממשלה ב-1993 וב-2004, פרס אקו"ם, קרן ת"א ע"ש רבינוביץ ופרס ע"ש חומסקי מטעם אגודת הסופרים.

עורכת כתב העת מאזניים וכן אנתולוגיות וספרים בתחום השירה והפרוזה, ומנהלת אמנותית באתר השירה פואמה. כיהנה במשך חמש שנים כדירקטורית במועצת הרשות השנייה ובחברת החדשות. מן היוזמים הראשונים של תוכניות התרבות בערוץ 2. ממקימי הקרנות "סנונית" ו"ברוש" של הרשות השנייה. ושימשה כמבקרת ספרים בעיתונים שונים ובכתבי עת. מזה שנים רבות מנחה סדנאות לכתיבה יוצרת בשירה ובפרוזה לילדים, לנוער ולמבוגרים (באוניברסיטה הפתוחה, בבית הסופר ועוד). מקיימת מפגשי ספרות בבתי ספר וספריות בכל רחבי הארץ, במסגרת אמנות לעם, סל תרבות ומשרד החינוך.

תושבת ת"א ואם לשניים.

 

 

ציפי שחרור – רשימת ספרים

 

ספרי שירה:

כשכולם הולכים, עקד, תשל"ד 1974

במזל סרטן, הוצאת ספרים פרוזה, עתונספרות, תשל"ט 1979

בוסתן של נגיעות, הוצאת עכשיו, תשמ"ב 1982

מרד הציפורים, הוצאת אל"ף, תשמ"ה 1985

שפה משותפת, הוצאת ספרית פועלים, תשמ"ז 1987

קשרים, הוצאת ספרית מעריב, תש"ן 1990

קטורת וכישוף, אופיר, הוצאה לאור, סדרת דנה לשירה, תשנ"ג 1993

ברבורים חסרי דאגה, "ביתן" הוצאה לאור, תשנ"ה 1995

אהבה פרהיסטורית, הוצאת עכשיו, תש"ס 2000

מסרו ד"ש לקירות הבית, "ביתן" הוצאה לאור, תשס"ג 2003

עונה שנייה לאהבה-מבחר שירים וחדשים, עקד, 2006

 

ספרי ילדים ונוער

בוא נשחק בכאילו, הוצאת סתוית, 1983, שירים

קרסוליה עלילותיה של ילדת פלא, 1987ספרית מעריב . פרוזה

ארמונות גנובים, הוצאת ספרית פועלים, 1989. פרוזה

אמא היא גם אבא, הוצאת ספרית מעריב, 1990. פרוזה

קרסוליה בחלל, הוצאת ספרית מעריב, 1991. פרוזה

אהבה ממבט שני, הוצאת מוטיבים, 1992. פרוזה

ילדה של קיץ, הוצאת מוטיבים, 1994. שירה

הנסיכה השקרנית, הוצאת ידיעות אחרונות, 1994. פרוזה

תעלומת הבול הנדיר, הוצאת ידיעות אחרונות, 1996. פרוזה

עוד סיפור ועוד שיר, סיפורים ושירים לחגי ישראל, למועדים ולכל ימות השנה, הגר הוצאה לאור, 1998. פרוזה

אלימות בשכונה, הוצאת דני ספרים, 1999. פרוזה

עבמצוציק והכוכב הירוק, הגר הוצאה לאור, 1999. פרוזה

חוות החיות של אופיר, הוצאת הקיבוץ המאחד, 2002. פרוזה

יער הגעגועים, דני ספרים, 2003. פרוזה

מסיבת כיתה, הוצאת צפרא, 2010. סיפורים לבני נעורים.

התזמורת של גילי, הגר הוצאה לאור, 2011. סידרה לפעוטות

הבית של גילי, הגר הוצאה לאור, 2011. סידרה לפעוטות

החיה שבפנים, גוונים, 2012, לילדים

 

ספרים למבוגרים

הריקוד האחרון, סיפורים ,ספריית מעריב, 1998

נשמות תאומות – סיפורי אהבה, גוונים הוצאה לאור, 2007.

קליפסו רמלה-רומן ,פרדס 2012

 

התרשמותי: כתיבת טובה ומרגשת, אך אין זה חדש, לציפי שחרור יש את היכולת לנצח על תזמורת של דמויות ותמונות, אם מציאותיות ואם דמיוניות, ולעשות זאת באופן מרתק, וזה בא לידי ביטוי ברומן קליפסו רמלה. הרקע של שנות ה-60  מרמז על געגוע של המחברת אל הימים ההם במחוז ילדותה, שכן, ציפי שחרור היא ילידת רמלה, ובאמצעות הרומן, היא מנסה להחזיר לעיר רמלה את התמונות והאירועים הייחודיים מן העבר.