קיץ בממלכת הדינוזאורים

דינוזאורים מציתים את דמיונו של יהלי בן השש וחצי כבר שנתיים. אני לא מבינה עד הסוף למה. מעולם לא התעניינתי לא בחלל ולא בדינוזאורים. אבל אני לגמרי זורמת עם הילד הזה ומנסה לספק לו גירויים וחוויות בתחומים שמעניינים אותו. לכן ההזמנה לממלכת הדינוזאורים באה לנו בדיוק בזמן.

ממלכת הדינוזאורים - שני שליטים
ממלכת הדינוזאורים - שני שליטים

ממלכת הדינוזאורים - שני שליטיםממלכת הדינוזאורים – שני שליטים בלתי מעורערים. הברכיוזאור בגובה 4 ג'ירפות. וה-T-Rex עם הלוע הגדול פי 4 מלועו של אריה, ואורך כל שן 20 ס"מ

 

ביום שני אספתי את יהלי מהקייטנה, ועלינו לירושלים. הגענו בשש בערב. טיפה התקשיתי למצוא את הכניסה לחניון של הגן הבוטני, בו נמצאת ממלכת הדינוזאורים אז אני יכולה לרמוז לכם שכשאתם מפעילים את ה-waze הכניסו בו את אחת משתי האופציות האלו:

1.  "דלק מנטה ניות"
2.  "משתלת הגן הבוטני"
כל אופציה אחרת כמו בחירה בחניון הגן הבוטני תחתון, תגרום לכם להסתובב סביב עצמכם בלי להבין איפה נכנסים. ובהתחשב בתנועה הכבדה בעיר, זו לא החלופה המועדפת.

היכנסו עם הרכב לכיוון המשתלה, וסעו למטה. שם החנייה חופשית, ויש כניסה רגלית רחבה ונוחה.

הכניסה לגן הבוטני יפה ומזמינה. בכניסה רחבה ואגם עם צמחי מים.
אך ממוקדי מטרה נכנסו לחפש ת'דינוזאורים. מיד משמאל ישנה עמדה עם מדריכי שמע, יהלי נהנה מאד לתפעל את המדריך שלו באופן עצמאי, והוא הקשיב לו רוב קשב בסבלנות רבה.

מדריך שמע - קיץ בממלכת הדינוזאוריםיהלי עם מדריך השמע ומשמאלו דגם של טריצרטופס

אנחנו ספרנו מעל 20 תצוגות שונות של דינוזאורים, ולרובם המכריע יש הסבר מוקלט במדריך השמע. יהלי האזין לכולם. משך כל הקלטה כשתי דקות. עם הסבר על תקופת חיי הדינוזאור, מקום מגוריו על פני כדור הארץ ועוד. בכל מקרה, ההסבר המוקלט רשום על גבי לוחות ליד כל דינוזאור.

תמונה
מנקודת מבטו של ילד הביקור בממלכת הדינוזאורים הוא חוויה מסעירה. משך הסיור בין הדינוזאורים כשעה. זהו מסלול מעגלי קל ונגיש. הגענו בשעה שש בערב. כבר לא חם מדי, ועדיין יש אור.

שלד של טי-רקס - ממלכת הדינוזאוריםשלד של טי-רקס

לפני כל דינוזאור יש גדר במבוק שלא מאפשרת גישה, והילדים לא אמורים לטפס על המוצגים או להצטלם לצידם. לצורך כך, ממש ליד הדינוזאור הראשון בתצוגה, יש עמדת צילום מדליקה עם כמה ביצי ענק וכמה דינוזאורים שניתן להתחבא מאחוריהם, לטפס עליהם, ולהצטלם למזכרת.
אנחנו 'דילגנו' על החווייה. הילד שלי משך "ישר ולעניין".

"לא יודע איך קוראים לזה, כימיה? פיסיקה? אבל המדע של הדינוזאורים זה המדע שאני הכי אוהב!"
כך אמר יהלי אחרי שסיימנו כחצי מהמסלול, ממש לצד ארגז חול, שבו נראה מבצבץ שלד של דינוזאור. המחשה יפה לאיך זה נראה כשפלאונטולוג מוצא שריד מאובן.

המחשה של מאובן של דינוזאור - פלאונטולוגיה -  ממלכת הדינוזאוריםהמחשה של מציאת שלד מאובן של דינוזאור

פלאונטולוגיה = תורת היצורים הישנים. זהו המדע העוסק בחקר המאובנים, שהם סימנים שהשאירו בעלי חיים וצמחים בשכבות האדמה השונות, בהם גם בעלי חיים שנכחדו כגון הדינוזאורים. מקור המילה מיוונית: פלאו פירושו "ישן", און פירושו "יצור", לוגיה פירושו "תורה".

את המסלול שלנו מלווה ברושור ובו מפה של הגן, וכן משחק לחוקר הצעיר, על שישה מתוך המוצגים יש סימן, צירוף של ששת הסימנים ייצור קוד סודי, ואיתו אפשר בסיום הביקור לפתוח כספת. יהלי קרא לזה 'סוּנְחָה'  (שיבוש של המילה 'נוסחה'), וזה היה שיבוש כל כך מתוק שלא העזתי לתקנו. הוא שש לקראת כל דינוזאור שלצידו היה סימן שיעזור לו להרכיב אל ה"סוּנְחָה הסודית".

קוד סודי - חוקרים צעירים בממלכת הדינוזאוריםקוד סודי – חוקרים צעירים בממלכת הדינוזאורים

 

את הסיור קינחנו בסרט תלת מימד על היווצרות כדור הארץ וחייהם של הדינוזאורים על פני הכדור. הסרט מוקרן כל חצי שעה עגולה ונמשך 22 דקות בערך.

עבור יהלי זה היה אירוע חד פעמי ויוצא דופן. זו הפעם הראשונה שהוא רואה סרט בתלת מימד. והוא חווה אותו בכל החושים. שלח ידיים קדימה. קרא : "וואי, זה בחוץ. זה קרוב אלינו!"
וגם קפץ בכיסא כשמשהו מפחיד התקרב אליו במפתיע.

סרט תלת מימד - ממלכת הדינוזאוריםסרט תלת מימד

לסיכום, יופי של חוויה.
מבחינת ההורים, טוב… אני כנראה מזדקנת. אני חובבת מזגנים… וחלל ודינוזאורים אינם תחביב מרכזי אצלי. עם זאת, זה תענוג גדול מאד לראות ת'ילד לומד, סקרן, נהנה בטירוף. וכן, לגלות גם עבורי כמה דברים חדשים.   שני הדברים הכי משמעותיים מבחינתי, היו:
1. הגילוי כמה רבים היו הדינוזאורים הקטנים. כלומר, לא כולם היו מפלצות.
כמו הדינוזאור מעבר, שנראה האבא של התרנגולות והברווזים, זה בעל החיים שהיה ההתפתחות של הדינוזאור בדרך להיותו ציפור (הדינוזאורים לא עפו עם נוצות. הכנפיים שלהם דמו יותר לאלו של עטלפים). לדינוזאור מעבר הזה, הקטנטן (חצי קילו משקלו בלבד) היו נוצות והוא ידע לעוף.

2. איזה חלק אפסי יש לנו בני האדם על פני כדור הארץ ביחס לחייו של כדור הארץ, ולמשך תקופת שלטונם של הדינוזאורים על פני הכדור. הקטע הזה מופיע בסוף הסרט, בצורה של המחשה של דפי חשבון משובצים, הפרוסים על שטח של חדר, ובסרט יש הסבר + צביעה של המשבצות על גבי הדפים. כל משבצת ייצגה אלפי שנים. אנחנו מהווים שבריר של משבצת אחת על דף אחד. הדינוזאורים – עשרות דפים משובצים מלאים בצבע. צריך לראות כדי להבין את המימדים. מדהים ממש!

לפני היציאה יש מלכודת "תיירים" טיפוסית. חנות לממכר ספרים, פאזלים, בובות ומשחקים הקשורים כולם לדינוזאורים.
יהלי יצא עם חיקוי ל-Lego (תחת השם Cogo) שמאפשר לו להרכיב T-Rex במחיר 25 ₪. יצאתי בזול… הכינו ת'ילדים, ותאמו ציפיות מראש בעניין זה (יש שם בובות גומי של דינוזאורים במחיר 120 ₪)!