קייטנת הורים חלק 2

משחקי ילדות, סיפור בהמשכים, המחזת סיפור ותכשיטים בקופסה בשיטת עשה זאת בעצמך

בזמן האחרון אני מוצאת את עצמי נזכרת הרבה בילדות שלי. מה עשינו כשנפגשנו עם חברים ? שיחקנו במחשב ? ממש לא. מי יכול היה לחלום על דבר שכזה ? אז איך בילינו ? לרוב, שיחקנו במשחקי קופסה. גם יצרנו לא מעט ואפילו השתמשנו באביזרים שונים, שמצאנו בבית והפכנו אותם לחלק מהמשחק או מהיצירה. הזכרונות הללו הם הזדמנות מצויינת לחוות את המשחקים של פעם ולהתנסות ביצירה.

קייטנת הורים

זוכרים את קייטנת ההורים מהפוסט הקודם ? מחפשים עוד רעיונות לימי נושא ? הפעם על הפרק, יום משחקים של פעם, יום תכשיטים ואביזרים ויום סיפור והצגה. כמובן לא לשכוח, להתאים את הפעילות לגילאי הילדים המשתתפים.

פעילויות עם הילדים

ילדים מציירים - סיפור בהמשכים
ילדים מציירים - סיפור בהמשכים

יום סיפור והצגה – יום שבו ניתן לשלב יצירה עם כישורי הדרמה של הילדים.
1. הצגה / המחזה – בוחרים סיפור עם מספר דמויות הזהה למספר הילדים המשתתפים. מקריאים לילדים את הסיפור. מכינים סל עם פרטי לבוש ותחפושות, שמתאימות לדמויות. כל ילד הופך לאחת הדמויות. ממחיזים את הסיפור עם הילדים.
2. סיפור מצוייר בהמשכים (רעיון של הבת הקטנה שלי) – אפשר לקרוא סיפור שאוהבים ולאייר אותו בשלבים, או להשתמש בסיפור פרי דמיונם של הילדים. כל קטע של סיפור מציירים על דף נפרד. בסיום העבודה, מחברים את הציורים לסיפור שלם. ישנה אפשרות שכל הילדים יציירו כל שלב יחד, או שכל ילד יקבל שלב בסיפור ולבסוף יחברו אותו לסיפור שלם. לאחר שהספר מוכן, אפשר לצלם עותק לכל ילד למזכרת.
יום תכשיטים ואביזרים – אפשר להכין תכשיטים ואביזרים מחרוזים קנויים או להכין חרוזים מפימו. באמצעותם ניתן להכין שרשראות, צמידים, טבעות, מחזיקי מפתחות (למשל בצורת : תנין או לטאה) ומחזיק לפלאפון .
הכנת קופסה לתכשיטים – אפשר לקנות בחנויות יצירה קופסאות קרטון / עץ בגדלים שונים או להכין מקופסאות נעליים קטנות. צובעים את הקופסה ואת המכסה בצבעים אקריליים. מניחים לייבוש. בינתיים גוזרים דמויות ממפיות ומפרידים את המפית לשכבות השונות. משתמשים רק בשכבה העליונה של המפית עם הדוגמה. מדביקים חרוז גדול / כפתור / קוביה על מרכז המכסה (לפתיחה קלה של הקופסה). מורחים מעט דבק על הקופסה / המכסה במקום בו רוצים לשים את המפית, מניחים את המפית ומורחים עליה בעדינות דבק (דבק מפיות או דבק פלסטיק) עם מכחול. אפשר להסתפק בציור אחד (של מפית) או לפזר מספר ציורים / דוגמאות. (הערה – חשוב להתאים את גודל הציורים שעל המפיות, לגודל הקופסאות, כך שכל הדמות תוטבע על הקופסה).
קופסא מעוצבת
קופסא מעוצבת

יום משחקים של פעם – יום של משחקים שונים, חלקם תחרות בין הילדים, חלקם משותפים. כיוון שבחלק מהמשחקים יש מנצח, אני ממליצה בסוף יום כזה, לחלק לכל ילד פרס אחד, כך שאף אחד לא ירגיש מקופח. מומלץ להכין מראש את כל האביזרים לתחרויות, כך שהמשחקים יהיו ברצף והילדים לא יתפזרו ו/או ימצאו עצמם משועממים.
1. בינגו (לוחות בינגו שונים, בבלוג שלי בנושא יום הולדת)
2. דוקים – מחזיקים את הדוקים כחבילת שיבולים ומפזרים על השולחן. כל שחקן בתורו צריך להרים כמה שיותר דוקים אחד אחרי השני מבלי להזיז דוקים אחרים. הדוקים שהורמו שייכים לשחקן שהרים אותם. אם בניסיון להרים דוקים, הוזזו דוקים אחרים, התור עובר לשחקן הבא, מבלי שנלקח הדוק שהוזז. המנצח הוא השחקן שצבר הכי הרבה דוקים. יש שתי דרכים לנקד : א) כל מקל שווה נקודה אחת ב) לכל צבע, יש ניקוד שונה (מ-1 בסדר עולה) והמקל בצבע שחור שווה 10 נקודות.
3. דומינו – מחלקים את אבני הדומינו בין השחקנים באופן שווה. השחקן הראשון שם אבן דומינו בעלת המספרים 2-4. השני צריך להתאים מתוך אבניו אבן שאחד מריבועיה זהה לריבוע של האבן שנמצאת על השולחן ומניח אותה בסמוך. השחקן הבא בתור חוזר על הפעולה, עד שאחד השחקנים מסיים את האבנים שברשותו והוא מוכרז כמנצח.
4. הכנסת נר לבקבוק – אפשר להשתמש בבקבוקים של 1.5 ליטר (נוח יותר עבור ילדים קטנים יותר) או בבקבוקים קטנים יותר. קושרים חוט ארוך מסביב לנר (רצוי נר חנוכה, כיוון שהוא דק וניתן להכניס אותו בקלות יתר לפתח של בקבוק). את החוט עם הנר, קושרים מסביב למותניים של כל ילד, מעמידים מאחורי כל ילד בקבוק, ועם הנתן האות, צריך כל אחד מהילדים להכניס את הנר לבקבוק. הראשון שהצליח – הוא המנצח.
5. עטיפת נייר טואלט – פעילות בזוגות (אם יש מספר אי-זוגי של ילדים, גם ההורה המפעיל, יכול להשתתף). בכל זוג, אחד הילדים עוטף את חברו בנייר טואלט, מכף הרגל עד הראש (משתדל שנייר הטואלט לא יקרע) עד שמסיים את הגליל. חשוב ללפף צמוד (כמו מומיה). הזוג הראשון שסיים את הגליל, הוא המנצח.
6. תחרות צמר-גפן – כל ילד מקבל חתיכת צמר-גפן. מושיבים את הילדים על הברכיים באותו קו והם צריכים לנשוף בצמר-גפן עד שהראשון מגיע לקו הסיום, שנקבע מראש.
7. פרה עיוורת – מושיבים את הילדים ליד שולחן עם דפים ועפרונות. קושרים לילדים מטפחות על העיניים וכל פעם מבקשים מהם לצייר פריט אחר, על הדף, בעיניים עצומות (פרצוף, בית, פרח, ילד וכו'). בסיום המשימה, מורידים לילדים את המטפחות ומציגים להם את פרי יצירתם. מתקבלים ציורים מצחיקים.
8. שרשרת בעיניים עצומות – נותנים לכל ילד חוט וצלחת של טבעות בייגלה, קושרים לילדים את העיניים עם מטפחת ועם הינתן הסימן, הילדים צריכים להשחיל את כל הבייגלה על חוט. הראשון שסיים, הוא המנצח.
9. סבתא סורגת – מכינים ערימה של 4-6 פרטי לבוש (כובע, חולצה, צעיף, חצאית, מכנסיים, קבקבים, מטפחת), צלחת עם סכין ומזלג וקוביות שוקולד. הילדים יושבים במעגל, כל ילד בתורו זורק קוביה. מי שיוצא לו המספר 6 בקוביה, מתחיל ללבוש את הבגדים שבערימה וכשהוא מסיים, מתחיל לאכול את השוקולד באמצעות הסכין והמזלג. בינתיים, השאר ממשיכים להטיל את הקוביה, עד שלאחד הילדים יוצא המספר 6 בקוביה והוא מתחלף עם השחקן שלבש את הבגדים ואכל שוקולד. בכל פעם שיוצא 6 בקוביה, מחליפים תפקידים, גם אם השחקן לא הספיק לאכול מהשוקולד או לסיים את לבישת הבגדים.
10. קלאס – למי שיש חצר, גינה או מרפסת או למי שמוכן לסמן משבצות עם גיר בבית. משרטטים על המדרכה עם אבן גיר משבצות זהות בגודלן ועליהן רושמים מספרים מ-1 עד 7 או 10. זורקים אבן קטנה ושטוחה למשבצת מס' 1 ומנתרים לתוכה על רגל אחת. מנסים להזיז עם רגל אחת בלבד את האבן למשבצת הבאה וכך הלאה עד הספרה האחרונה. אם האבן יוצאת מהמשבצת או נעצרת על קו ההפרדה בין המשבצות, התור עובר למשתתף הבא.
11. רעיונות נפלאים למשחקים נוספים ברוח משחקים של פעם, ניתן למצוא כאן או להשתמש במשחקי דרך גם בבית (מהבלוג שלי בנושא טיול לשבת)
אם גם לכם יש המלצה על פעילויות עם ילדים בבית, שתפו אותנו בתגובות

פוסטים בנושא פעילויות עם ילדים בבית

והגדת לבנך : אפשר לבלות גם בבית – 10 רעיונות לפעילויות עם הילדים בבית
יוצאים לבלות עם הילדים בבית
עציץ מפרחי סול ורולדה מבצק פריך
אתרי משחקים לימודיים וחינוכיים