קורס ללימוד יפנית – מה המחיר ואיפה כדאי?

יפן - ארץ השמש העולה

קורס לימודי יפנית – איך עושים את זה? אם חשבתם שללמוד יפנית זה קל ואפשר לעשות את זה על הדרך – טעות בידיכים. מדובר בשפה עם המון סימניות ובמערכות כתב שונות. ההגייה שונה מכל דבר שאנחנו מכירים בתרבות המערבית והדיאטלקים השונים מבלבלים ממש. אז מה עושים? לא להילחץ. בשעה טובה נפתח קורס ללימוד יפנית על פי טכניקות זיכרון – בבית ספר לשפות שמתמחה בשיטה ייחודית להטמעת הידע בזיכרון.

יפן - ארץ השמש העולה
יפן – ארץ השמש העולה

לכל אחד מאיתנו יש סגנון קליטה שונה. האופן שבו אנחנו מצליחים להטמיע ידע בזיכרון נשען על סוג הקליטה: יש כאלה שהם ויזואליים יותר, יש כאלה שהם יותר שמיעתיים וכאלה שהם תחושתיים. אבל לכל אחד יש שילוב אחר בין הסגנונות. חלקנו נלמד בצורה מעולה עם מוזיקה ברקע ולאחרים זה יכול ממש להפריע ולפגוע בריכוז. לרוב אנשים שאין להם סבלנות הם יותר תחושתיים – חסרי מנוחה וצריכים גירויים מוחשיים (לקסוס ציפורניים, לקשקש על דף וכדומה). למה זה עוזר לנו לדעת את זה בעצם? משום שמה שאנחנו תופסים בחושים שלנו זה מה שנשאר בזיכרון.

"אנשים זוכרים איך הם הרגישו – לא מה אמרת להם". המשפט הזה ידוע מאוד אבל זה למעשה הסוד הגדול מאחורי מנמוניקות הזיכרון שעליהן מדבר ערן כץ כבר שנים. סוג הקלט שלנו עוזר לנו לייצר עוגני זיכרון, שזוהי בעצם המנמוניקה. ככה אם אנחנו צריכים ללמוד מילה מסוימת, נוכל להשתמש באחת הטכניקות שמוזכרות בספרים של ערן ולהטמיע אותה. ספרו "סוד הזיכרון המצוין" מכיל פרק שלם שעוסק בלימודי שפות. ניו סקול פיתחה ביחד איתו מתודולוגיה חדשנית ללימודי שפות.

הרעיון של השיטה הוא להשתמש בטכניקות שידועות כבר מאות שנים במקורות כמו יוון העתיקה, סין וכמובן ביהדות, יחד עם מחקרים עדכניים במדע של ימינו. תובנות חדשות במדעי המוח, בלשנות, חינוך ופסיכולוגיה, עוזרות לנו להבין איך לזכור יותר ולהיחסם פחות על ידי אמונות שמגבילות אותו. השפה היפנית מכילה עולם שלם של דימויים פוטנציאליים, כאלה שתמקשרים לעולם הפרטי שלנו. צריך למצוא את החיבורים הללו ולהשתמש בשפה באופן עקבי. זאת כמובן על מנת להטמיע את מערכות הכתב שלה – היראגנה וקאנג'י, יחד עם הגייה ואינטונציה ששונות לגמרי מכל מה שאנחנו מכירים.

אז איך שיאן גינס בזיכרון יכול לעזור לכם להטמיע את כל הסימניות של השפה היפנית? העקרונות שהוא מדבר עליהם כבר למעלה מ-30 שנה יכולים לעזור לכם לשלוף את השפה כשתצטרכו להשתמש בה. תוכלו להבין מהר יותר באמצעות שימוש נכון בטכניקות ויהיו לכם כבר בהתחלה אסוסיאציות מוכנות למגוון מילים חשובות – אלו שהן פופולריות ביותר. יש בסך הכל אלף כאלה – וזה גם נכון לגביי כל שפה אחרת. "כל" מה שצריך לעשות בהתחלה זה לשלוט באלף הראשונות.

איך תדעו שקורס לימוד היפנית שנרשמתם אליו הוא מה שמתאים לכם? ודאו שלמורה יש ניסיון בהעברת קורסי יפנית מסוג זה. שהוא בקיא בטכניקות זיכרון ויכול לעזור לכם לפתח מיומנויות דיבור במקביל לשליטה בכתיבה וקריאה. כמו כן בררו בבית הספר ליפנית שאליו נרשמתם כי מספר התלמידים בכיתה אינו עולה על 10 לכל היותר. כמו כן בדקו את המחיר של הקורס: שעת לימוד אקדמית (45 דקות) אמורה לעלות לכל היותר 60 ש"ח ללימוד קבוצתי שהוא מומלץ מאוד, לפחות בתחילת הדרך. המחיר הכולל צריך כמובן להיות מורכב מההתקדמות שלכם והיעד שאליו תרצו להגיע. שליטה מלאה ביפנית תושג כמובן רק לאחר מאות שעות לימוד של יפנית – על מערכות הכתב השונות שלה ואופני ההגייה המשתנים.

אז מה לסיכום? חפשו בית ספר ליפנית או לימודי שפות בכלל אשר מתמחה בטכניקות זיכרון, כזה שיוכל להציע לכם מבדק זיכרון שיכלול את אבחון סגנון הלימוד. כך תוכלו להתאים מאוחר יותר את הטכניקות ולקצר את זמני הלימוד ולשפר את ההטמעה של השפה בזיכרון. בשביל לזכור טוב יותר צריך שהדברים יהיו מיוחדים, פרובוקטיביים, מצחיקים או מרגשים – רק ככה נזכור את מה שצריך. ניו סקול למשל הכשירה דוקטורנט ללימודי יפן כמורה העיקרי שלה בקורס זה במטרה להפוך את הלימוד המסורתי ליותר מהנה וחווייתי – יחד עם שימוש בשיטה של ערן כץ – שיאן גינס. תודה על הקריאה ושיהיה לכם בהצלחה בלימוד – אריגטו!