מיכאל ביטון ראש מועצת ירוחם מנהיג!

"בנגב ייבחן העם בישראל ומדינתו.." קמצוץ מפועלו של ראש מועצת ירוחם מיכאל ביטון שמחובר לחזונו של בן-גוריון ומצליח לקדם אותו בענק. אני יותר אופטימית וגם יותר שמחה כי יש בנגב את מיכאל.

 

מיכאל ביטון-ראש מועצת ירוחם

את מיכאל ביטון פגשתי לראשונה שלשום אבל אני עוקבת אחרי פעילותו מאז שהחלטתי שהנגב הוא גם באחריותי. (לפני כשלוש שנים)

אנחנו McCann  בחרנו במצפה רמון למרות שרחוקה מכל עיר בישראל, למרות שאין לנו שם משרדים, למרות שכמעט כל מי שיכול לעבוד אצלנו צריך לעשות relocation  למצפה רמון ובזכות היופי של המקום הזה שמהלך עלינו קסם כל יום.

מיכאל הציע לנו עוד לפני שאיתרנו את המשרדים שלנו לבוא לירוחם. הבטיח לנו מבנה מקסים שראיתי אותו סוף סוף, עובדים שהם תושבי ירוחם, מיקום פיזי הרבה יותר נח ותמיכה של 1000% בפרוייקט. אבל כשהבין שאנחנו מאוהבים במצפה רמון הבטיח לעזור ככל שיוכל וברך על התיישבותנו במצפה רמון.

זה הסיפור ביננו McCann-Valley  לבין מיכאל ביטון. אבל לא זו הסיבה לכתיבת הפוסט הזה.

מיכאל ביטון, מנהיג מקומי שמוביל את ירוחם להיות עיירת פיתוח לשעבר. וזה לא פשוט בכלל ונחוץ יותר מכל דבר אחר למדינתנו.

כמה מילים על ירוחם:

ירוחם הוקמה בשנת 1951, כמעברה לעולים ממזרח אירופה, במרוצת השנים הצטרפו עולים מצפון אפריקה, מפרס, הודו וברית המועצות. משנת 1959, הפכה ירוחם לעיירת פיתוח במעמד של מועצה מקומית. בעיירה הייתה תחלופה גדולה של אוכלוסייה, והישוב סבל מבעיות חברתיות חמורות ומחוסר תשתית כלכלית. על הישוב עברו ימים קשים של האטה בצמיחה ובפיתוח. אולם בשנים האחרונות, למרות התנאים האובייקטיביים המכבידים, הצליחה המועצה המקומית , מ2010 בראשותו של מיכאל ביטון, להביא לשינויים משמעותיים. כיום היישוב מונה כ 9,000 תושבים, 3,000 משקי בית מתוכם כ 1000 משפחות ממחצית משתכרות באמצעות "הבטחת הכנסה" ,   אציין שסכומי ההשתכרות באמצעות אבטחת הכנסה נעים סביב ה4,000 ₪ למפרנס יחיד של מספר ילדים. מספר התושבים ומצבם הסוציו אקונומי מכתיב את ההכנסות של המועצה המקומית מארנונה.

אני שמחה לציין כמה מהלכים שהובלו על ידי מיכאל וראיתי במו עיני:

  • הסכם חלוקת הקרקעות מניבות הארנונה, לפיו קריית ההדרכה העתידית של צה"ל בנגב-עיר הבהד"ים תועבר לתחום השיפוט המוניציפאלי של ירוחם מה שיתרום לפחות עוד 4 מיליוני ₪ לתקציב מועצת ירוחם, סכום משמעותי שיתרום לרווחת התושבים.
  • אחרי קרוב ל–20 שנה שבהן כמעט לא נבנו בה בתים, שכונה חדשה בשם אופק, בצדה הדרומי של העיר, צפויה להתחיל להיבנות בחודשים הקרובים ולכלול יותר מ–1,000 יחידות דיור. החודש נרשמו תוך פחות משבוע 456 משפחות להגרלה של 176 מגרשים לבנייה עצמית בשכונה.
  • בקרוב ייפתח בירוחם בית המלון הראשון שלה: מלון ארבעה כוכבים שיכלול 48 סוויטות ונבנה בהשקעה של כ–20 מיליון שקל. McCann-Valley  אחראית על מיתוג בית המלון.
  • קבוצת הרובוטיקה של העיר, המורכבת מתלמידים משלושת התיכונים בה, זכתה בפרס הראשון בתחרות הרובוטיקה העולמית של ארגון FIRST. פגשתי כשישה נערים שפעילים בקבוצה הזאת. אם הם יישארו בירוחם, דיינו, חבורה מגוונת ומדהימה
  • אגם ירוחם, המלאכותי, שבמשך שנים רבות סבל מהזנחה, שוקם, וכיף לבלות בו.

 

אני מוסיפה לינק לכתבה מרתקת ומקיפה שפורסמה לפני כשבוע על מיכאל ביטון וירוחם, http://www.themarker.com/markerweek/1.2335602

האמת, הפגישה עם מיכאל ביטון הפיחה בי אופטימיות באשר למנהיגי הנגב ומנהיגים בכלל.

המשימה העיקרית לאחר פגישתנו:

גם בירוחם, כמו בנגב כולו  מקורות התעסוקה/פרנסה קשים ביותר, אבל אני בטוחה שכל חברה שתרצה להקים מרכז בירוחם  תתקבל בזרועות פתוחות ועם עזרה אמיתית.

תחשבו על זה גם אתם ונזכור מה אמר בן-גוריון

בנגב ייבחן העם בישראל ומדינתו – כי רק במאמץ מלוכד של עם מתנדב ומדינה מתכננת ומבצעת נוכל למשימה הגדולה של הפרחת השממה וישובה. מאמץ זה יקבע גורלה של מדינת ישראל ומעמדו של עמנו בתולדות המין האנושי.

– דוד בן-גוריון

 

חג שבועות שמח ובואו לבקר באגם ירוחם…

 

 

חנה רדו
מחפשת פתרונות להגברת התעסוקה בפריפריות. פתוחה לכל רעיון לשינוי המציאות בישראל. מאמינה בשיוויון מגדרי.עובדת במקאן תל-אביב 24/7. www.hanarado.info