קווי המהדרין, יעל ואני…

בחורה עם מחשב נייד

הסיפור האישי שלי , כפרודה חרדית בעולם בתי הדין, בתי המשפט , חד הוריות ואקסים  יגמר מתישהו, אני יודעת. דברים תמיד מסתיימים בצורה זו או אחרת, אבל יש סיפור נוסף, גדול יותר ומשמעותי לא פחות שאני מהוה חלק ממנו.

במוצאי שבת האחרון התפרסמה כתבה בערוץ 2 בנושא "המרד הנשי החרדי"- נשים חרדיות נגד הרבנים וקוי המהדרין. האשה החרדית שהתראיינה שם בגלוי ובגאון היתה יעל נבון.

זכיתי להכיר את יעל מזמן באחת מהצמתים המרכזיות בחיי. פגשתי אשה מדהימה, ערכית, מסורה ומיוחדת במינה. מהסוג שממנו לא תראו הרבה- בחברה החילונית והחרדית כאחד.

יעל ,מנהלת ביד רמה, במסירות וללא רווח את דף הפייסבוק "חרדים נעים להכיר"  זהו דף אליו מתקבצים אנשים שונים עם גישה למרחב הוירטואלי, חילונים וחרדים, ספרדים ואשכנזים, נשים וגברים. בהתחלה כולם שם מנסים להשמיע , אך חלקם הגדול גם נשאר בסוף לשמוע ולנסות להבין, אם לא לקבל.  מעל הכל ומעל כולם, עומדת יעל ומשקיעה ימים ולילות בקידום המטרה של ההכרות  וההדברות- רק כדי שנצליח  לנסות ולחיות  כאן , עם פחות שנאה אחד לשני שהרי בס"ה אנשים ונשים, אחים ואחיות אנחנו.

כדמות מוכרת בעולם המדיה  החברתית, היא הסכימה להתראיין לדנה  וייס, כתבת ערוץ 2, והסבירה לה, כפי שרק היא יכולה לעשות את דעתה בנושא קווי המהדרין השונים וההפרדה הנעשית בין גברים לנשים. מראיון של שעה, נלקחו כמובן רק כמה משפטים ששירתו מצוין את הכותרת "נשים חרדיות נגד רבנים"

יעל מצולמת עומדת שם ואומרת את מה שהרבה גברים ונשים חרדיות חושבים ואומרים בינם לבין עצמם. שההפרדה הזו, בקווי המהדרין, מקורה אינו בהררי הקודש של  צניעות והתנזרות. מקורה הוא בעיקר בעסקנות פוליטית חרדית פנימית ובהרבה רווחים  כספיים ורווחים משניים אחרים שמרויחים המושכים בחוטים.- ולא ,אלו אינם בהכרח הרבנים.

אלו בהכרח לא הרבנים שלי.

עצוב וכואב היה לראות את התגובות של אנשים חרדים באתרי אינטרנט חרדים לדבריה של  יעל: עלבונות אישיים לצד איומים, רכלנות מיותרת ועצות לבעל- שיטפל באשתו פורצת הגדר היו מנת  חלקה. אמנם היו כאלה שהביעו תמיכה והזדהות, אבל כתמיד קולם של הקיצוניים נשמע חזק יותר- כי אם יש דבר שהם יודעים לעשות טוב, זה לצעוק.

כאשה חרדית, שנוסעת באוטובוס מהדרין, אני  יושבת מאחורה כשיש מקום. יושבת  מקדימה כשאין מספיק מקום מאחורה. אני גם מתיישבת ליד גברים בקוים בעירוניים ובין עירוניים שאינם "מהדרין"   עוד  זוכרת  כילדה, את הימים שלא היו קוי מהדרין. אבל ממילא נסענו בצורה הזו בלי  דיבורים מיותרים ובלי  איומים, צעקות וקללות. מי שרצה לשבת בצורה אחרת עשה זאת. אף אחד לא פנה אליו לבקש הסבר או להסביר לו שזה לא ראוי.

אני יכולה להבין את רצונן הכנה של הנשים החרדיות להגיע לכמה שפחות מגע  עם  גוף של גבר זר באוטובוסים עמוסים עד גדותיהם. מצד שני,   מתחברת גם לרצון של הגברים החרדים לשמור כמה שיותר על   עיניהם.

אבל אם משהו שבו ניתן לראות בברור שהוא לא נעשה לשם שמיים ומתוך מניע נאצל  וקדוש, זהו בדיוק סיפור ה"מהדרין" הזה.

אני, יחד עם נשים נוספות, תוהה, האם בשם ה"מהדרין" ניתן לצעוק, להשפיל ולהתנהג באלימות מילולית  כלפי נשים?!

האם  שמירה על  גדר של  הלכות צניעות  טומנת בחובה את הרשות והאפשרות לעבור על איסורים אחרים?!

האם כל אותם גברים שוביניסטים שמשתמשים בהלכות ובגדרות כדי  להצדיק את ההתנהגות  המכוערת שלהם מאמינם שמישהו באמת חושב עליהם שהם "קדושים"  יותר או טובים יותר כאשר הם צועקים על אשה מבוגרת חרדית שהתיישבה מקדימה, או על אשה בהריון שאינה מסוגלת לסבול את טלטולי הנסיעה במושבים האחרונים?!

וגם ענין טכני קטן שעדין לא הצלחתי להבין: אם אתם יושבים מקדימה כדי לא להתקל בנשים, איך תמיד אתם יודעים מה קורה מאחוריכם וקמים או מסתובבים להעיר?

איני מתכוונת לצאת נגד אף רב ונגד אף גדר אבל אני בטוחה לחלוטין שאפשר למצוא דרכים אחרות. דרכים  המכבדות את הגברים והנשים גם יחד כדי  להתחזק  בנושא  ה"בוער" כל כך. ולעניות דעתי, הגיע הזמן שיתחילו לחפש אותן.

נשים חרדיות לא תצאנה אף פעם למחאות עם עגלות וילדים  בכבישים ובצמתים. הן תמצאנה את הדרך שלהן להביע את המחאה הכל כך צודקת.

יעל נבון, שעמדה שם לבדה, בלב שכונת "מאה שערים" דיברה בשמי ובשם אותן  נשים, ואסור להשאיר אותה שם לבד.

כיום היא סופגת את  דברי הבלע הקטנוניים והילדותיים של קנאים שדרך התורה האמיתית רחוקה מהם לחלוטין.
אבל כולנו עומדות מאחוריה, לידה, אוחזות בידה ואומרות לה בגאוה ובהערכה: "אחותינו, את היי לאלף ורבבה"

fainy
חרדית, פעילה חברתית , אשה ואמא מאושרת, עדיין מתמודדת עם הכל אבל עם חיוך יותר גדול