קוד סמוי -הצד האפל של העולם הדיגיטלי / יובל דרור

מסתבר שאנחנו חיים בסרט אימה שנראה כמו גן עדן.

בחורה עם מחשב נייד

אנחנו חיים היום בעולם דיגיטלי עולם שבו כל האינפורמציה מונחת על כף ידינו כל דבר שאנחנו רוצים לדעת אנחנו יכולים בלחיצת כפתור למצוא, ללמוד ,להבין.

הספר קוד סמוי מביא נקודת מבט אחרת על העולם הזה.

העולם הדיגיטלי הרשתות החברתיות Facebook Google LinkedIn נותנים לנו תחושה שהם מביאים לנו המון אינפורמציה כשלמעשה מסתבר שהם מסננים עבורנו את האינפורמציה הם מגדירים עוקבים אחרינו ומבינים מי אנחנו מה תחומי העניין שלנו מה מעניין אותנו ומביאים לנו את החומרים ועושים את הסלקציה , הפרסונליזציה, עבורנו.

אנחנו נמנעים  ממצבים חברותיים. פוגשים בני זוג בטינדר במקום בבית קפה, ומסננים  אותם על ידי הקשה שמאלה בטלפון במקום להוציא אנרגיה ולהיפגש איתם . מדברים עם חברים בווטסאפ, קונים באינטרנט, ללא מגע עם קופאי או מוכר וכל רגע פנוי נמצאים בטלפון במקום בשיחה עם אנשים. עד כדי שאפילו בארוחה משפחתית במסעדה, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו בסיטואציה בה בים המנה העיקרית והקינוח אנחנו בטלפון במקום להיות עם היושבים עמנו בשולחן.

אתרי החדשות הגדולים מציעים לגולשים התאמה אישית  לתחומי העניין שלהם. על פניו זו שיטה מצוינת אם אני לא מתעניינת בנושא מסוים למה אני אצטרך לקרוא סיפורים שקשורים בו אבל למעשה הבעיה העיקרית בזה היא שזה מונע מאיתנו הפתעות ומונעים מאיתנו ידע שנמצא אולי במקומות אחרים ויכול היה לעניין אותנו. איך אדם על פריצת דרך בתחום שבו לא התעניינתי?  אולי זה יכול היה לפתוח לי פתח לתחום עניין חדש. כיון שאני לא נחשף לנושאים חדשים אני לא יכול לדעת אם יש תחומים לחדשים שאולי יענינו אותי.

מסתבר שלכל אחד מאיתנו יש תוצאות חיפוש שונות בגוגל .אם אני ושלושה חברים  אחד ממקסיקו אחד מסקוטלנד ואחד מישראל מחפשים אותו דבר בגוגל,אנחנו עלולים לגלות שתוצאות החיפוש שלנו אינן  בהכרח זהות  לעתים יתכן ונקבל תוצאות שונות ולעתים נקבל את אותם תוצאות אבל הם יופיעו בסדר שונה.  זה נקרא פרסונליזציה.

קוד סמוי

לסיכום, נראה לנו כי העולם הדיגיטלי עובד למענינו, אך למעשה הוא עושה ובערינו סלקציה בכל תחומי החיים, גם אלו שנראה לנו כי הוא לא יכול עליהם.

הספר קוד סמוי, מביא בצורה מרתקת ביותר אתת מסתרי העולם הדיגיטלי והשליטה שלו בחיינו. נותן הבנה והסתכלות שלא חשבתי עליה ושופך אור על ההתנהלות שלנו בעולם הזה. הספר כתוב בצורה מרתקת.

אין ספק שהעולם הזה תעתע בנו. שצריך לשים לב ובזהירות היכן זה טוב עבורנו והיכן לא.

מוזמנים לעקוב אחרי גם ברשתות הדיגטליות

דף הפייסבוק

קבוצת הפייסבוק

אינסטגרם

sarifrohlich
מאמנת אנשים למצוינות אישית ועסקית ומלווה בתהליכי שינוי, התעוררות, גדילה וצמיחה. אני רואה בעבודתי שליחות וזאת לא רק סיסמה, צמיחה מתוך קושי זאת הדרך שלי. אני מאמינה בטוב שבאדם ובטובו של היקום ומוצאת בכל קושי הזדמנות.מאמנת לשינוי הרגלים בעידן הדיגיטלי