קדוש מעונה

קדוש מעונה, מבוסס על מחזה מאת מריוס פון מיינבורג. חוות דעת על הצגה חדשה של תיאטרון גשר.

הוזמנתי להצגה החדשה מבית תיאטרון גשר. קיראו מה חשבתי.

על מה ההצגה

בנימין הצעיר, עדיין תלמיד בית ספר (כנראה בשנותיו האחרונות במערכת החינוך), מרגיש שאין סביבו מנהיגים שיובילו ויראו לו את הדרך. אין מי שילמד אותו, שיחנך אותו. מכל מערכת החינוך הזו הוא מתאכזב. עד שהוא מגלה את אלוהים.

קצת מזכיר את מה שאני  חושבת על המצב בפוליטיקה הישראלית המקומית (שלא לומר "מנהיגות", כי המנהיגות לא ממש מראה לנו את הדרך). הפיתרון המיידי שמוצא לעצמו בנימין הוא פשוט וזמין: כתבי הקודש של הנצרות. הוא מתעסק בזה כל הזמן. בזמנו הפנוי וגם במהלך יום הלימודים. הוא הוגה יומם ולילה בכתבי הקודש. הוא מדבר על כך עם כל מי שמוכן להקשיב וגם עם אלו שלא ממש: ההורים שלו, המורים, החברים. חבריו לכיתה גם לא ממש יודעים איך לאכול אותו ועד כמה הוא מוכן ללכת עד הסוף עם העניין הדתי הזה. חברתו לכיתה, מתבגרת מקועקעת שמאמצת לעצמה סגנון אופנתי מתריס ולא ממש ברור, בודקת את גבולות האמונה שלו. האם הוא באמת מוכן להיות נאמן לכתבי הקודש בלבד ולהתנזר מדברים אחרים.

IMG_4146 (Medium)

תלמיד אחר בכיתה, חבר טוב שלו, נהיה סוג של מעריץ לבנימין. הוא נגרר אחריו, מסכים לעשות כל דבר שבנימין מבקש ממנו, ומאמין בו כמו במשיח. מנהלי המערכת מקווים שמדובר במרד נעורים חולף בלבד, אבל המורה למדעים לוקחת את בנימין כפרויקט אישי. בכל הבלאגן הזה מתחיל בבית הספר קרב בלתי נמנע בין דת למדע, בין פנאטיות דתית לפנאטיות אתאיסטית.

IMG_4256

קצת על השחקנים

הנה רשימת השחקנים בהצגה: דניאל דמידוב, נטע שפיגלמן, נטשה מנור, ישראל (סשה) דמידוב, סבטלנה דמידוב, יובל ינאי, רות רסיוק, הלל קפון.

בוודאי שמתם לב ששלושה מצוות השחקנים חולקים שם משפחה משותף. ובכן, צדקתם. דניאל דמידוב הוא השחקן הראשי בהצגה הזו, והוא עושה עבודה מעולה. לצידו בתפקיד הכומר המוודה אביו, סשה דמידוב, שהתחיל את דרכו כאן בתיאטרון גשר, ואימו, סבטלנה דמידוב, בתפקיד המתבקש, אימו של בנימין.

IMG_4226 (Medium)

השחקנים בהצגה זו, עד האחרון שבהם, עשו את התפקיד שלהם בצורה מושלמת. הם גורמים להצגה הזו להיות זורמת, נגישה לקהל ואמיתית. הם גורמים לצופים להאמין להם, וזה לא מובן מאליו.

IMG_4204 (Medium)

מה חשבתי עליה

אהבתי את ההצגה, למרות שיש לי בעיה עם הצגות מתורגמות מאחר ומרגיש לי לעיתים שהנוף והסביבה בה מתנהלים חיי הדמויות הם מאוד לא מכאן. השמות בדרך כלל זרים, הרקע החברתי והתרבותי שונה ועוד.

למרות זאת הצלחתי מאוד להתחבר מאחר והשחקנים פה כאמור מצויינים וזה משהו שמחפה על כל הפערים האחרים לדעתי.

הצגה מומלצת בסך הכל, כדאי ללכת לראות. משך ההצגה: שעה וארבעים ללא הפסקה.

קרדיט צילום (לכל התמונות): רדי רובינשטיין