קבלת אזרחות ישראלית דרך נישואין

קבלת אזרחות ישראלית - נישואין לאזרח ישראלי
קבלת אזרחות ישראלית מתוקף נישואין לאזרח ישראלי

נישואין של אזרח מדינה זרה עם אזרח ישראלי הינה אחת הדרכים העיקריות לקבלת אזרחות ישראלית.

אומרים שהאהבה היא עיוורת. אם לסמוך על סרטים הוליוודיים רבים, לאהבה לא אכפת מגיל, מרחק, הבדלי שפה. אך במציאות יש דווקא מורכבויות שצריך לתת את הדעת עליהן כאשר מעוניינים לקבל אזרחות ישראלי עבור בן/ת זוג ממדינה זרה המצוי בקשר עם אזרח ישראלי.

קבלת אזרחות ישראלית

מדינות המערב ברובן הציבו הגבלות על הליך קבלת האזרחות על ידי נישואין. כך גם בישראל. כנראה מתוך חשש לנהירה המונית של מהגרים וזיוף זכאות לאזרחות. קבלת האזרחות הוא תהליך של מספר שנים במהלכן נדרש האזרח הזר להוכיח מעל לכל ספק עמידה בתנאי החוק.

ההליך בהחלט אפשרי, למרות הקשיים, אך כרוך בבירוקרטיה רבה ובכלל זה יש להמציא תעודות מארץ המוצא, לעבור בירורים שונים כולל ראיונות שנתיים במשרד הפנים. עם סבלנות ואורך רוח ניתן לצלוח את הדרך הארוכה ולקבל אזרחות ישראלית בכפוף לנישואין וניהול משק בית משותף. במאמר זה נשתדל לתת לכם טיפים שימושיים לדרך.

ההליך המדורג לקבלת אזרחות ישראלית

הליך קבלת האזרחות הישראלית עד שנת 96 באמצעות נישואין היה תהליך אוטומטי כמעט. אך אז משרד הפנים הגדיר הליך מדורג ובו סדר פעולות שצריך להתבצע בזמנים מוגדרים מראש וזאת בכדי לאפשר לאזרח הזר השוהה בישראל לקבל את האזרחות הנכספת בזכות נישואיו לאזרח ישראלי. הליך מורכב זה של קבלת אזרחות ישראלית ידוע גם בכינויו "ההליך המדורג" או "המבחן המדורג".

שלושת השלבים לקבלת אזרחות ישראלית

משמעות ה"הדרגה" הינה קבלת מעמד זמני בכל פעם שמשפר את הזכויות להם זכאי האזרח הזר עד לקבלת האזרחות המיוחלת. קיימים 3 שלבים הדרגתיים עד לקבלת אזרחות ישראלית:

  1. שלב ראשון: קבלת אשרת עבודה ב/1
  2. שלב שני: קבלת אשרת תושב ארעי א/5
  3. שלב שלישי: קבלת מעמד של תושב קבע או אזרחות ישראלית.

שיפור המעמד נתון לשיקול דעתן של הרשויות האחראיות למרות היותו של התהליך ברמת העקרון תהליך מסודר ומובנה. מכיוון שכך ישנו חוסר וודאות באשר לפרק הזמן הדרוש להשלמת התהליך (ואם בכלל יצליח).

כמו כן, התייעצות עם עורך דין אזרחות ישראלית תוכל לעזור לכם בכל אחד משלבי התהליך ועל כן מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין אזרחות ישראלית ותיק ומנוסה שיוכל לזרז במידה מסוימת את התהליך ולוודא כי אתם פועלים נכון מול משרד הפנים.