קארי ומיסטר ביג עושים צעד גדול בדרך לפירעון המשכנתא

סיפור בהשראת המציאות של כולנו עם ההמלצה שלי. צעד חשוב לחיים טובים.

בחורה עם מחשב נייד

כאילו שחסרות  לנו סיבות לריב, אז הנה התעוררה לה עוד אחת. 'מיסטר ביג' שלי, שעובד קשה ויודע הכל, שנראה כאילו ירד זה הרגע מבימת המסלול של שבוע האופנה בניו יורק, קיבל ירושה משפחתית לא מבוטלת מאיזה דוד רחוק קרוב, כזו שיכולה לסדר אותנו טוב טוב .

אני מייד חשבתי על הטיול החלומי סביב העולם, בים, באוויר, ביבשה. הטיול ללא זמן וללא גבולות, שאנחנו מפנטזים עליו מאז הכרנו על מדרגות האוניברסיטה. לשנינו לא היה הטיול הגדול של 'אחרי צבא'. שנינו, ברצינות תהומית, נכנסו מיד עמוק לשוק העבודה, טיפסנו בדרגים, השגנו תארים ויצאנו מהר  ל'טיול' המורכב של החיים. מהר מידי .

אז הנה ההזדמנות נוקשת על הדרכון.. אבל 'מיסטר ביג' הוא שקול ומחושב, הוא איש נדל"ן שמביט אל העתיד, שהולך על בטוח. אין דבר כזה לחיות את הרגע, כי הרגע חולף והחובות נשארים.. לכן היה לו ברור שעם האוצר הרב שנפל בחלקינו, נפרע את הלוואת המשכנתא הפרוסה לאורך שנים ובכך נצמצם את החוב שנשאר כמו אבן רייחים על הצוואר..

במכתב ששלחו אנשי האקדמיה מהטכניון ומאוניברסיטת ת"א במאי 2012 לנגיד בנק ישראל, סטנלי פישר והמפקח על הבנקים, דוד זקן, הם טוענים, כי יש לבטל לאלתר את העמלה, או לקיים הסדרים להקלות בה.

זיק של תקווה נעור בעיניי, אולי באמת נמצא את שביל הזהב לטיול שלנו, נמצא פתרון שיתאים לשנינו, כמו בפרסומת הזאת עם הזוג המתלבט של איי די דיזיין  ואסי עזר, ( איזה חמוד, אבידה למין הנשי..)

אז מה קורה אצלינו?

על פי פקודת הבנקאות, הבנקים רשאים להטיל עמלה בעת פירעון מוקדם של הלוואה בריבית קבועה שנתן לצורך רכישת דירה. העמלה מחושבת כהפרש בין התשלומים שטרם נפרעו כשהם מהוונים לפי הריבית הממוצעת של המשכנתאות, בניכוי אותם תשלומים כשהם מהוונים לפי שער הריבית שנקבעה בעת מתן ההלוואה.

אנשי הכלכלה של האקדמיה הקוראים לביטול עמלת הפירעון המוקדם, טוענים כי העמלה במבנה הקיים שלה, נקבעה על רקע התנאים הכלכליים של שנות השמונים של המאה הקודמת, שאינם רלוונטיים כיום.

אבל המצב כיום שונה. שערי הריבית יציבים יותר מבעבר, עובדה המקטינה את ההסתברות למיחזור משכנתא המוני שיפגע ביציבות הבנקים. בנוסף, הבנקים אינם כבולים עוד בהתחייבויות ארוכות טווח בלבד, מקורות המימון שלהם כוללים גם התחייבויות לטווח קצר – עו"ש, מט"ח, תיקי ני"ע ועוד. במצב זה, ניתן להוזיל חלק ממקורות המימון של הבנק, במידה ותחול ירידה בשערי הריבית.

ביטול העמלה יבהיר את התמונה

ביטול עמלת הפירעון לא יעזור רק לאלו שסוגרים או ממחזרים משכנתא, אלא גם ללווים חדשים ששוקלים באיזה מסלול משכנתא לבחור, כי כך תהיה להם תמונה ברורה יותר של תנאי המשכנתא וההחלטה שלהם תהיה ברמת סיכון נמוכה יותר.

המפקח על הבנקים שוקל בחיוב לשנות את השיטה בכדי להוזיל את גובה העמלה . ביטול העמלה עדיין לא נראה באופק אבל הטיול שלנו אולי כן..

ובינתיים, אני מעלעלת בקטלוגים מפתים של חברות הנסיעות כש'מיסטר ביג' קם, מושיט לי יד ואומר : " בואי 'קארי' שלי, הולכים למומחים. נשב איתם על כוס קפה, נקבל מהם את כל הפרטים. הם מקצועיים ויעזרו לנו לקבל את ההחלטה הנכונה. מי יודע, אולי גם נקבל כמה טיפים לטיול".

לפגישה לא מחייבת ולפרטים נוספים :

טלפון אחד למומחים  והכל יהיה לכם ברור כשמש ביום חמסין.