צרפת בוכה: קתדרלת נוטרדאם עלתה בלהבות

צרפתים רבים עמדו ובכו מול קתדרלת נוטרדאם הבוערת. 850 שנה ניצב המבנה ההיסטורי המהפנט ביופיו ולא ניתן לשחזר אותה באמת, לא משנה כמה מאמצים יופנו אליה

קתדרלת נוטרדאם ( -Notre Dame גבירתנו) בפריז נהרסה. אתמול בשעה 18.50 פרצה דלקה על גג הקתדרלה במקום בו נערו שיפוצים בעולות של שישה מיליון אירו. 850 שנות היסטוריה צרפתית נשרפו תוך שעה אחת. גג הקתדרלה קרס אבל רוב חלקה הפנימי נשאר ללא פגע ואוצרות רבים ניצלו.

השריפה הזאת הפכה לאחד מהאירועים המשמעותיים בהיסטוריה הצרפתית. נשיא הרפובליקה, עמנואל מקרון, הבין זאת מיד וביטל את נאומו בנוגע ל"אפודים הצהובים", התייצב למרגלות הקתדרלה והשתתף בצער הקתולים, על כך שהסמל המפואר ביותר שלהם, נחרב באש. מקרון הודיע שהכנסיה תיבנה מחדש.

נוטרדאם צילום יורם כהן

איש העסקים פרנסואה אנרי פינו (בעלה של השחקנית סלמה האייק) הודיע שיתרום 100 מיליון אירו לבניית הכנסיה מחדש בזמן הקצר ביותר. פינו הוא הבעלים של קבוצת היוקרה KERING שמחזיקה במותגים גוצ'י, סן לורן ואלכסנדר מקווין.

 הנוטרדאם נחשבת לאחד המונומנטים המתויירים בצרפת, והמונומנט המתוייר החינמי בו מבקרים הכי הרבה אנשים בכל אירופה (12 מיליון איש שנה). זה לא מקרה, אבל שני המונומנטים הצרפתיים המזוהים ביותר עם העיר פריז, הם מונומנטים נשיים: מגדל אייפל (בצרפתית TOUR הוא נקבה) קיבל את הכינוי "הגברת הגבוהה" וקתדרלת נוטרדאם היא "גבירתנו מפריז" ונחשבת למבנה בעל הארכיטקטורה הגותית המעודן והאלגנטי ביותר בעולם.

נוטרדאם צילום יורם כהן

בניית הקתדרלה החלה בשנת  1160 ונמשכה כמאה שנה. הקתדרלה, שהיא מבנה נוצרי-קתולי, סבלה מהרס רב במהלך המהפכה הצרפתית, אז עקרו בני העם את הסמלים, הקישוטים והפסלים והחריבו את המבנה.

נפוליאון הוכתר בנוטרדאם ומספר לוויות של נשיאים מהרפובליקה השלישית נערכו בה. עניין מחודש נמצא בסמל הגותי-הנוצרי כשב- 1831 פרסם ויקטור הוגו את ספרו NOTRE DAME DE PARIS ("הגיבן מנוטרדאם"). הרומן הביא לשיפוץ הקתדרלה בידי הארכיטקט איוז'ן ויולה-לה-דוק, שהקדיש את חייו לשחזור מבנים היסטוריים. המגדל אותו הוסיף ויולה-לה-דוק קרס אתמול באש והשאיר צרפתים רבים המומים ועצובים.

נוטרדאם צילום יורם כהן

אגדה אורבנית מספרת שהאדריכל התאכזר אל בוני הכנסיה וכנקמה הם יצרו גורגויל בדמותו. הגורגוילים הם מפלצות שנועדו על פי האמונה לשמור על מבנים נוצרים מרוחות רעות ולהפחיד את העם. למעשה מדובר במרזבים, שדרך הפה הפעור שלהם, מתועלים מי הגשמים מקומות הקתדרלה, ומונעים את הריסתה. הגורגויל של ויולה-לה-דוק ניצב בפינה השמאלית של חזית הקתדרלה, כשעומדים עם הפנים אליה.

הקתדרלה שרדה את מלחמת העולם הראשונה והשניה והיא משמעותית לצרפתים, מאחר שהיא הסמל האחרון לפני הפרדת דת ומדינה.

נוטרדאם צילום יורם כהן

בחזית הקתדרלה ניצבים פסלים של כל מלכי ישראל וברחבת הקתדרלה נמצאת נקודת האפס של פריז, הנקודה ממנה נמדדים המרחקים מעיר האורות למקומות אחרים בעולם. אם יצא לכן לראות זוג מתנשק ומצטלם או אדם שקופץ על רגל אחת סביב צירו, דעו לכן שהם עשו זאת מאחר שנהוג להאמין שנקודת האפס היא סמל למזל טוב ולאריכות ימי הזוגיות.

בבוקר שאחרי השריפה הגדולה כבר ברור ששנים רבות יעברו עד שתעמוד שוב הנוטרדאם במלוא תפארתה.

 ** הכותבת, ד"ר מאיה גז, היא מומחית לתרבות צרפת ומרצה במכללת הדסה בירושלים, כתבה את ספר הילדים "המגדל של גוסטב", המתאר את בנייתו ההיסטורית של מגדל אייפל.

מאיה גז
ד"ר מאיה גז מנחה את סדרת ההרצאות "הסודות הצרפתיים" על סגנון החיים והתרבות הצרפתית