צ'רנוביל וצננת מזגנים – מה הקשר?

בחורה עם מחשב נייד

אם בטעות לא חייתם על פני כדור הארץ בעשורים האחרונים, ב26 לאפריל 1986, היה פיצוץ בכור הגרעיני בצ'רנוביל שבאוקראינה, שהייתה אז חלק מברית-המועצות, והוא הפך לאחד האסונות האקולוגיים הקשים ביותר של המאה ה-20. עשרות אלפים ואולי הרבה יותר מתו ועוד ימותו ממחלות שנגרמו מחשיפה לקרינה המטורפת שהציפה את סביבת הכור ברדיוס של מאות קילומטרים. הזיהום והקרינה התפשטו לחלקים נרחבים באירופה וכמובן גם לרומניה. הייתי אז ילדה בת 12 והזיכרון של הימים שהיו אחרי הפיצוץ צרובים לי בזיכרון.

123.2

סיימתי בלילה לראות את הסדרה, הודות לצננת מזגנים שגורמת לי לנזילות רדיואקטיביות מכל מקום אפשרי בגוף (טוב, כמעט…אל תלכו כל כך רחוק), ובאופן כללי לא ממש מאפשרת לי לעשות את האימונים שרשומים לי בתוכנית (נראה לי שזו הדרך הכי טובה להודיע על זה למאמן).

טוב, לא להרוג אותי על זה שאין לי זמן לראות סדרות על המסך הקטן. תוך כדי ריצה אי אפשר לראות, אולי צריכה משקפי גוגל גלאס או דומיו, בינתיים הכי רחוק שהלכתי זה מוזיקה או פודקאסטים, או הכי גרוע…להיות סוציאלית עם האנשים שרצים לידי, משתתפת בצערכם מראש על החפירות.

חפרתי והתפזרתי…שורה תחתונה: הסדרה מעולה! אבל ממש. מצליחה להעביר את התחושות, את חוסר האונים של האוכלוסייה ואת הטירוף וחוסר האונים של ההנהגה. מעבירה במקצת את התחושה של לחיות תחת קומוניזם. של לא לדעת שום דבר, של להסתמך על שמועות, של פחד מלעשות ופחד מלא לעשות. מי שלא חי שם, לא באמת יכול להבין מה זה ולא באמת מעריך את הדמוקרטיה ואת מה שהיא מייצגת ומאפשרת לכולנו. כשהיא באמת דמוקרטיה.

123.1

גרתי עד 1988 ברומניה. צפון מזרח רומניה ליתר דיוק, יחסית קרוב לUSSR . וכן, הקרינה בהחלט הגיעה אלינו, היו מקומות מסוימים ברומניה בהם הקרונה הגיעה ל-פי 10.000 מעבר למותר. הזיכרון הכי חזק שיש לי מהימים האלה, ואני לא באמת זוכרת האם זה היה כמה ימים אחרי או שבועיים אחרי, הוא הנסיון של אבא שלי להפעיל כל קשר וכל פרוטקציה אפשרית כדי לרכוש כדורי יוד שאמורים להוריד את השפעת הקרינה. ומתישהו הייתה הודעה על כך שלא כדאי לאפשר לילדים לשחק בחוץ, לשתות רק מים מינרליים ולשטוף היטב כל פרי וירק שנכנס הביתה. אבא שלי הצליח להשיג את הכדורים, כמובן. ורק כמה ימים לאחר מכן הם גם חולקו חינם, רק לילדים. לא נשכח שכל שעה הייתה קריטית באותו הזמן. אבל אולי ההשפעה לא עברה, הגובה (סתםםםםם, כבר אז הייתי יותר גבוהה מכולם), הטירוף (בזה דווקא בהחלט יכולה להאשים את הקרינה).

אלה הזיכרונות שפתאום הסדרה הציפה. אבל היא הציפה גם שאלות לא מעטות. והחיבור עם מה שקורה כיום אצלנו די ברור. הסדרה מדברת על השקרים שקיימים בכל מקום, ללא קשר למשטר, לאנשים, או לכור גרעיני. השקרים שהמנהיגים מספרים לנו, בשם בטחון המדינה או בשם הביטחון שלהם, בשם טובת הכלל או טובתם האישית. השקרים שאנחנו מספרים לעצמנו או מאמינים להם כדי לא לקחת אחריות וכדי לא להילחם עם הפחד. אז, אולי זו בכלל סדרה על ימינו במסווה 1986? כשאלה שלטי החוצות שמסתכלים עלינו, בהחלט מעורר מחשבה עלינו ועל מה אנחנו צריכים לעשות כדי לשמור על דמוקרטיה, על שוויון וחופש לחיות, לדבר, לאהוב.

123.4

כמו שאתם רואים…אולי כדאי לשלוח אותי לרוץ, כי אז יש לי סיפורים הרבה יותר משעשעים לספר לכם. או תמליצו על סדרות יותר קלילות שאצפה בהן עד שהצננת מזגנים תעבור כבר ואפסיק להתעטש ולנזול. אה….התלוננתם שאני לא לובשת שום דבר אחר חוץ מבגדי ריצה וגרבי לחץ….אז יש הוכחה מצולמת שמדי פעם, לעיתים ממש רחוקות, אני לובשת בגדים רגילים, לאור התמונה והגילוי הנרעש, תחשבו פעמיים לפני שאתם מתלוננים על משהו.

123.3

tantiroza
Tanti Roza הייתה סבתא שלי, אישה מדהימה, אמא ענקית, רצה למרחקים ארוכים, פשיניסטה ואופה המון. אני....אישה גבוהה, אמא ענקית, רצה למרחקים ארוכים, מנהלת אפליקציות (מערכות מידע), פשיניסטה ואופה המון....מה ייצא מזה....הזמן יגיד.