צערו העתיק של הירח/ נעמה דעי

אריאל בנם של הרב שלום ורותי קהן, מתרסק בתאונת אופנוע, על תהליך שיקומו על התמודדות בני משפחתו עם ייסורי השיקום, ועל סיפור אהבה יפיפה בין חייל דתי לצעירה חילונית

בחורה עם מחשב נייד

 

צערו העתיק שלצערו העתיק של הירח/ נעמה דעי

אריאל בנם של הרב שלום ורותי קהן, נפגע בתאונת אופנוע, אריאל התהפך כאשר עלה על האופנוע שאינו שלו, בלי רישיון ובלי שום ידע מוקדם בנהיגה בכלל ועל אופנוע בפרט, על מנת להזעיק עזרה ליותם בן דודו שאיבד את הכרתו בגלל כמויות האלכוהול שהוא הערה לתוכו. בגלל לבו השבור/ בגלל מרד הנעורים/ בגלל שהוא היה יותם וככה יותם מתנהג. יותם הוא בנה של יעל אחותה של רותי, יותם התייתם מאביו בגיל צעיר, האב שמוזכר תמיד כדמות מושלמת,  נפגע גם הוא בתאונת אופנוע ובעקבות פציעתו נפטר.  לא מיד הוא נפטר , לקח זמן עד שהנשמה עזבה את הגוף הפגוע. אמו ישל יותם יעל התחתנה שוב, אולם משהו ביחסיה עם בנה נפגע אנושות, הוא אינו מוכן בשום אופן לחיות עמה באותו הבית ועובר לחיות בבית דודתו אחות אמו – רותי. יותם החילוני הפרוע, הנער שיוצא נגד כל מוסכמה, המורד, חי בתוך תוכה של משפחה דתית בתוך ישוב דתי.

אריאל שלפני התאונה הוא ילד מיוחד, נבון מאוד, שנון, תלמיד חכם, נער של מילים. נער שדרך חשיבתו חדה כתער, הוא משמש כמקור של אושר להוריו לאחיו. כהשראה לחבריו. אולם אריאל נפגע בתאונת האופנוע, שהוא והוא בלבד אשם בה.  לאט לאורך הסיפור מתווספים  עוד פרטים שמבהירים לנו כמה קשה הייתה ההתרסקות – אריאל הנער הצעיר  מתרסק עם האופנוע שעמו היה אמור להזעיק עזרה עבור יותם חסר ההכרה.

הספר מספר על תהליך חזרתו של אריאל הבייתה לאחר התאונה הקשה, על תהליך שיקומו, אנו פוגשים את אריאל כל פעם דרך עיניהם של האנשים הקרובים אליו, קשת של דמויות נפרשת מולנו לאורך הרומן, חלקן מקבלות פרק שלם לעצמן וחלקן פשוט מוזכרות תוך כדי רצף האירועים.  דרך התייחסותם של האנשים השונים אל אריאל המנסה להשתקם מלמדת אותנו כמובן רבות על הדמויות עצמם. אנו לומדים על מרקם החיים בתוך המשפחה הספציפית הזו ועל מרקם החיים בתוך היישוב הדתי.  נדמה לי שההצצה לפלח חיים שונה מהמוכר והידוע לי היא אחת החוויות הטובות בקריאה הזו. מתגלה לפנינו מרקם חברתי אנושי רַבְגּוֹנִי, כזה שמבהיר שתחושות הצער הכאב האובדן הם תחושות אוניברסליות . מעניינים המאבקים הפנימים בתוך נפשו של הרב שלום קהן אביו של אריאל אשר מתפלל ומקווה ומצפה לתחושת הרגיעה ההשלמה הקבלה של האסון שפקד את בנו, והקבלה המוחלטת לא מגיעה. והערעור הזה על הגורל שנכפה עליו, אי קבלתו את הפגיעה שספג אריאל, הייאוש מהתאונה ומתוצאותיה העגומות מפיחה חיים בדמותו של הרב. גם רותי אמו של אריאל, לא מקבלת את הגורל הזה בהשלמה מלאה אם כי היא מקבלת זאת בהרבה יותר פתיחות מבעלה, המתח שמכניסה התאונה הזו במרקם החיים השלו באופי "השמח בחלקו" , חילוקי הדעות והמתח שנוצרים בתוך הבית כתוצאה מהתאונה הזו, מכניסים  עניין וחיים לספר.

מרתק לראות את הייסורים שעימם מתמודדים בני המשפחה. ובתוך רכבת ההרים הזו של השיבה של אריאל לביתו מתרחשת עלילת משנה נוספת סיפור האהבה המתרקם בין שי החילונית לאיתמר אחיו החייל של אריאל. סיפור האהבה הזה מתפתח באופן איטי ביותר, לעיתים התחושה היא שהוא ממש נחצב בסלע, מה שרוקם ומאחד את שתי הנשמות האלו הם המכתבים ושרשרת של שאלות ותשובות שעוברת בין שני בני הזוג  מסורת הלקוחה מיסודותיה של  התרבות היהודית ולא רק.

הקשר בין שי ואיתמר הוא קשר אהבה שמתרקם מול עיננו כשהאופן בו הוא נרקם – מרתק.  קשיי התהוותו ,מסכת האירועים, הדיונים, הדיאלוגים הפנימים

ההתבוננות  הפנימית  שכל אחד מבני הזוג עובר עם עצמו הוא דיוק של מצב חיים, הקשר הזה או הקשיים של אריגתו של הקשר הם סוג של תמונת ראי לקשיים במרקם החיים כאן בארץ, הניסיון לאחד ולגשר על הפערים הכל כך גדולים בין זוג האוהבים הזה, דומה לניסיונות לאיחוד ולגישור בין המרקמים השונים של תושבי הארץ הזאת. וכך תוך כדי הקריאה אנו מייחלים ומקווים שהקשר בין זוג האוהבים הזה אכן יתממש ושייתן לנו סיכוי לחיים בארץ הזאת.

צערו העתיק של הירח/ ספרייה לעם הוצאת עם עובד/ 282 עמודים

Karen Agmon
ספרנית ומידענית - עובדת כספרנית רפואית בספריה הרפואית המקסימה של תל-השומר. ספרים הם אהבתי הגדולה. karen1@yaar.net https://www.facebook.com/karen.agmon