צלקת בנפש

מי שלא עברה הטרדה מינית מעולם – שתקום

בחורה עם מחשב נייד

מי שלא עברה הטרדה מינית בחייה שתקום: זו יכולה להיות הערה פולשנית וגסה, נגיעה, התחככות. יש שעברו הטרדה, אחרות סבלו תקיפה של ממש. הצורה הקשה והטראומטית ביותר של תקיפה מינית היא אונס. אין חסינות. זה קורה לנערות, לצעירות, ולמבוגרות. למנהלות ולפועלות קשות יום. לכולנו.

חווייה קשה שחוויתי:

הנדבנים מיילס מ. וגיטה שרובר, הגו את רעיון הקמתו של תיאטרון ירושלים יחד עם ידידם, טדי קולק. הרעיון מומש על ידי האדריכל מיכאל נדלר ודלתות התיאטרון נפתחו ב-1971. במבנה ארבעה אולמות וסך הכל: 950 מושבים בתיאטרון, ו-750 מושבים באולם הקונצרטים. התיאטרון מארח מופעי מחול ותיאטרון, קולנוע איכותי ומופעים לכל המשפחה כתובת: רח' מרכוס 20,ירושלים.

הייתי בת 11. הלכנו אח שלי, השכן והכלב לטיול. באותם ימים בנו את תיאטרון ירושלים. במקום השדה שבו שיחקנו, קמה מפלצת בטון ענקית ומסקרנת. תיאטרון ירושלים על שם שרובר. הגענו לרחבה הגדולה של הבניין העצום הזה והתבוננו.

היה שם שומר. אני זוכרת את המבט שלו עד היום. היו לו עיני חתול ירוקות. מוזרות. הוא סיפר לנו שבפנים יש אולם ענק עם מושבים מרופדים בקטיפה אדומה. "אף אחד עוד לא ראה את האולם הזה חוץ מהפועלים וממני. בואו תהיו הראשונים. אני אראה לכם הכל, אבל תדעו שאסור לי להכניס אתכם. יכולים לפטר אותי. אז קודם הבנים ואת תשמרי בחוץ ותודיעי אם יש משהו חשוד ואחר כך את. אל תספרו לאף אחד שהכנסתי אתכם. עמדתי ברחבת התיאטרון וחיכית עם הכלב. זה לקח די הרבה זמן והם חזרו משולהבים – "הוא הדליק את כל האורות באולם. זה היה כמו קסם. אולם ע-נ-ק-י. וואו" השומר פנה אלי ואמר "יאללה בואי. תראי איזה יופי".

עלינו במדרגות צרות עם חוטי חשמל והרבה אבק וחצץ. מבנה לא גמור. היה חושך. הוא לא הדליק את האור. התחלתי להרגיש לא נוח. התקדמתי בעקבותיו ולאורה של נורה חלושה צהבהבה, שהיתה תלויה איפשהו במרחק, הוא הוריד את המכנסיים. אני רק זוכרת שראיתי איבר עצום ומפחיד נורא והתחלתי לרוץ. נופלת וקמה על אבנים, נשרטת, נתקלת בחוטי חשמל ושוב רצה ושוב נופלת והוא בעקבותיי מתנשף כמו חיית טרף. נחלצתי בעור שיני. מצאתי את עצמי בחוץ, ממצמצת לאור השמש החזקה. עברתי את הבנים המופתעים בריצה. סמוקת לחיים רצתי, מבלי להסתכל אחורה כשאני מדמיינת שהוא בעקבותיי. שעוד רגע הוא תופס אותי.

הגעתי הביתה. סיפרתי לאמא שלי והיא הודיעה מיד למשטרה. הגיעה עובדת סוציאלית שישבה איתי בסלון במשך שעתיים. סיפרתי מה שקרה שוב ושוב. היא שאלה שאלות. אחר כך הייתי צריכה לזהות אותו במגרש הרוסים. רעדתי מפחד.

הוא צעק שם בקול והצעקה שלו הדהדה במסדרון. היא הדהדה לי אחר כך בראש להרבה זמן. אני זוכרת חלל גדול ומדרגות אינסופיות ואת הצעקות האלה שלו. הוא הסתכל עלי בעיניים הירוקות. הן היו קרות ורעות. זיהיתי אותו. "זה הוא" אמרתי. הוא סינן לעברי שהוא ימצא אותי ויתנקם בי. פיטרו אותו. ראיתי אותו עוד פעם אחת יושב בתחנת אוטובוס. הוא לא ראה אותי. לא ישנתי כמה לילות והתגברתי. היה מפחיד נורא, אבל היה לי מזל:  הוא לא נגע בי ולא תקף אותי פיזית. את האימה שחוויתי, אני זוכרת כל חיי.

לא נאנסתי, לא נגעו בי – אבל יש לי צלקת בנפש.

אורית בראון אגמי
בלוגרית פעילה ובועטת. היתה עיתונאית שלושה עשורים. היום מלמדת ילדים ביפו ובשכונת התקווה תקשורת ואקטואליה.