צלילה בסיני או צלילה באילת?

בחורה עם מחשב נייד

ממש בחצר האחורית שלנו, בשער הדרומי של מדינת ישראל, נחבאים להם מתחת לפני הים מינים וסוגים של אלמוגים, ודגים נדירים ביופיים, בצבעים מרהיבים שספק אם אפשר למצוא כמותם מעל פני האדמה. להקות של דגיגונים שנעים בקצב אחיד ובסדר מופתי, מדרונות אלמוגים בלתי נגמרים המשנים את צבעם ככל שמעמיקים להביט בהם, צבים, תמנונים, כרישים ואפילו ספינות ששקעו לפני עשרות שנים והפכו לאתרי עלייה לרגל לצוללנים מכל העולם. אין ספק שהים האדום הוא ה"מכה" של הצוללנים.

הים האדום למעשה נמתח לאורך חופי סיני, וקצהו נוגע בעיר אילת. משום שלכל אורכו, ובעיקר לכל עומקו, חיים שוכני הים, אפשר למצוא אתרי צלילה לאורך כל חופי סיני וכמובן גם מבלי לעבור את הגבול, כאן אצלנו באילת. יש המסתפקים בכך, ויש שיאמרו שצלילה בסיני אינה דומה לשום מקום אחר, לא רק ביחס לאילת, אלא בעולם כולו. מעבר לנופים, יש עוד מספר פרמטרים שונים בין צלילה באילת לבין צלילה בסיני, וננסה לבחון אותם בקצרה על מנת להבין האם צלילה בסיני, הכוללת גם מעבר גבול ונסיעה ארוכה נוספת, היא משתלמת יותר מאשר צלילה באילת:

נופים – כבר אמרנו ונזכיר שוב, ככל שמדרימים יותר לחופי הים האדום, כך העושר התת מימי גדול יותר. מכאן, שלצלילה בסיני יתרון עצום על פני הצלילה באילת משום שחופיה המומלצים לצלילה נמצאים כ-200 קילומטרים דרומית לאילת. מעבר לנופים התת מימיים, אי אפשר שלא להתייחס אל הנופים על פני הקרקע – הרים וקפלי קרקע הנישאים מעל הנוסעים לאורך כביש החוף של סיני, ומדבריות אינסופיים שמעניקים תחושה של שלוות עולמים. הקרקע בסיני פראית ובתולית ברובה, לעומת הטיילת רצופת בתי המלון ובתי התענוגות של אילת. אין פה עניין של טוב  או לא טוב כמובן – כל אחד ומה שהוא מעדיף.

נגישות – כדי לצלול באילת צריך להגיע לאחד משני החופים וחצי הפתוחים לצוללנים בסביבה. שטחים רבים תפוסים על ידי הצבא או התעשייה, ואינם פתוחים לציבור לא רק לצלילה אלא גם לרחצה. צלילה בסיני לעומת זאת מתאפשרת על פני שטחים גדולים ואתרי הצלילה בה נחשבים לשמורות טבע שאסור לגעת בהן. כך, השתמרו האתרים והנוף התת מימי, ולאורך החופים יש מועדונים רבים המציעים ספארי צלילה בסיני וגם קורסי צלילה לכל הרמות.

מחיר – קשה לערוך השוואה מבלי להתייחס לסוגיית המחיר. סיני זולה הרבה יותר מישראל, בכל פרמטר. זה לא משהו חדש והעובדה הזו ידועה למדי. הצלילה בסיני אינה שונה בהקשר הזה. על מנת לצלול בסיני חובה להסתייע במדריך מקומי. אם אתם רוצים לצלול באופן עצמאי אתם רק צריכים לתאם מדריך ולהביא את ציוד הצלילה שלכם בעצמכם. אבל בסיני אפשר לצאת גם לקורסי צלילה ולספארי צלילה, והמחיר שלהם הוא זול משמעותית מאשר בחופי אילת. בעיר שארם א-שייח המחירים אמנם קרובים יותר לאלה של אילת, אבל אם מחשבים את העלות הכוללת (כלומר, כולל אירוח, אוכל וכ'), איך שלא תסובבו את זה צלילה בסיני תעלה לכם הרבה פחות.

מקצועיות – הנטייה הטבעית אולי תהיה לחשוב שצלילה בסיני היא פחות מקצועית ויש בה פחות דגשים על בטיחות. ובכן, אין שטות גדולה מזו. המדריכים בסיני מנוסים, מקצועיים ומדברים אנגלית מצוינת כך שניתןו לתקשר איתם בצורה נוחה מאוד ואין חובה לדעת ערבית. קיימת הקפדה על נהלי בטיחות והציוד מתוחזק ברמה בהחלט טובה. באילת המצב דומה, וצלילה באילת בהחט נחשבת לחוויה מאוד בטוחה, כך שניתן לומר שבקטגוריה זו צלילה בסיני וצלילה באילת שוות זו לזו.

בסופו של דבר, צריך לזכור כי הצלילה בסיני מחייבת…ובכן…מעבר לסיני ונסיעה לדרום רצועת החוף (מינימום שעתיים). זה לא מתאים לכולם, מסיבות שונות, ולכן רבים מגיעים לצלול באילת. אף על פי כן, אני חושב שהמאמץ להגיע לצלילה בסיני הוא בהחלט משתלם – הצבעים, הנופים, האווירה וכמובן הדגים הטריים שמונחים בסוף היום על הצלחת שלכם במסעדה פשוט שווים את הכל.