ציפורי גשם / קלריסה גונאוון

רן אישידה הגיע לעיירת אקאקאוואה בכדי להיפרד מאחותו הגדולה קייקו שנרצחה באכזריות. כשהוא מנסה לגלות מי אחראי למותה, הוא מגלה שיש פרטים רבים על אחותו שלא היה מודע אליהם. לכן, רן החליט להאריך את השהייה שלו בעיירה המרוחקת ולצעוד בדרך שבה צעדה אחותו בתקופה שקדמה להירצחה. מי רצח את קייקו ולמה? מה יגלה רן על אחותו שלא היה ידוע לו? כל זאת ועוד בספר המקסים "ציפורי גשם".

ציפורי גשם / קלריסה גונאוון

344 עמודים

הוצאה: תמיר סנדיק וידיעות ספרים

שנת הוצאה: 2018

47158219_719678061737368_3518495603258556416_n

העלילה כתובה בגוף ראשון מפיו של רן אישידה אשר הגיע מטוקיו לעיירה מרוחקת בשם אקאקאוואה כדי להשתתף בהלוויה של אחותו הגדולה קייקו שנרצחה וגופתה אותרה עם סימני דקירות רבים.

קייקו עזבה לפני כמעט עשור את ביתה בטוקיו ועברה לגור בגפה באקאקאוואה, שם החלה לעבוד כמורה, ולמרות שהקשר עם הוריה נותק לחלוטין, היא המשיכה לשמור על קשר עם אחיה הצעיר, רן. מידי שבוע הם היו משוחחים בטלפון, מתעדכנים אחד לגבי השני אך השיחות היו בעיקרן שיחות חולין.

כבר כשהשניים היו צעירים, מערכת היחסים בין הוריהם החלה לקרטע וההורים הזניחו את ילדיהם, מה שאילץ את קייקו לטפל באחיה בכוחות עצמה. היא דאגה לו לארוחות צהריים חמות, אירחה לו חברה והקדישה לו מזמנה ככל יכולתה.

כשעזבה את טוקיו, רן מאוד נפגע מהעזיבה שלה, במיוחד לאור העובדה שהיא עזבה בלי להיפרד ממנו. רן התגעגע לנוכחות של אחותו בחייו, ושמח לפחות לקבל שיחת טלפון ממנה בכל שבוע מחדש.

כשהתבשר על מותה, רן חש ייסורי מצפון על שלא יצא להם להתראות לאורך השנים. הוא כעס על עצמו על שלא ניסה לדלות פרטים מאחותו בשיחות הטלפון שלהם, כי אולי אם היה מביע התעניינות רבה יותר, הוא היה יכול למנוע את לכתה הטראגי.

רן רצה לדעת מי רצח את אחותו ומדוע, הוא רצה לגלות כל מידע אפשרי על אחותו כי הבין שבעצם הוא לא ידע עליה דברים רבים, ולכן, החליט לשחזר את מסלול חייה בעיירת אקאקאוואה. רן התחיל לעבוד כמורה לאנגלית בבית הספר שבו אחותו לימדה, והוא התגורר באותו חדר שבו אחותו התגוררה. החדר היה בבית משפחת קאטו המסתורית, ראש המשפחה היה פוליטיקאי מוכר שאפשר לקייקו להתגורר בביתו בתמורה לכך שעזרה לו לטפל באשתו שלא תפקדה מאז שבתם הקטנה מתה.

את אותו הסידור ערך הפוליטיקאי גם עם רן, הוא קיבל את החדר שהיה שייך לאחותו, ובתמורה הוא הביא לפתח חדרה של אשת הפוליטיקאי ארוחת צהרים ארוזה, ולאחר הארוחה הקריא לה כל יום כמה עמודים מאחד מהספרים שהיו בספריית הבית.

רן הופתע ממראה החדר שבו נהגה להתגורר אחותו…החדר היה חסר צבע ולא היה בו כל סממן לקייקו, שום חפץ שאפיין אותה לא היה מונח על השידה. אותו הדבר הוא גילה גם בבית הספר שבו לימדה. בשולחן שהיה שייך לה לא הייתה אף תמונה או חפץ אישי שלה.

רן החל להכיר יותר ויותר את אנשי העיירה, הוא התחבר עם בחור בשם הונדה שהכיר את אחותו מאחר ושניהם היו מורים באותו בית ספר משלים (הכוונה לבית ספר שבו הלימודים מתקיימים מהצהריים ועד שעות הערב המאוחרות, מאין שיעורי תגבור. ביפן ובאסיה כולה, יש תחרותיות רבה בכל הקשור להישגים בלימודים. מהות חייהם של התלמידים היא הכניסה לאוניברסיטה הכי יוקרתית שיש ומכאן נובע הצורך בשיעורי תגבור), הונדה גם היה זה שעזר לרן להשיג את עבודתו כמורה, השניים נהגו לאכול את ארוחות הערב שלהם ביחד, ומאחר והונדה מאוד אהב לנהוג, הוא התנדב בשמחה להסיע את רן ממקום למקום, והקל על השהייה שלו בעיירה.

רן התחיל לחבב את עבודתו כמורה בבית הספר המשלים. בין תלמידיו, התבלטה תלמידה בת 17 בשם ריו, נערה יפה ונועזת שלא הצליחה לרכוש חברים בבית סיפרה. היא התגוררה עם אביה בעוד שאמה עזבה את הבית ומאז לא שבה.

רן החל למצוא חן בעיני ריו, היא נהנתה מחברתו, הזדנבה אחריו לארוחות צהריים, חיכתה לו מחוץ לשערי בית הספר. גם רן נהנה מחברתה והקרבה ביניהם יצרה מתח מסוכן, ורן ניסה ככל יכולתו למנוע מהדברים לצאת משליטה.

בעת שהותו בעיירה, רן מגלה פרטים שלא ידע על אחותו, הגילויים מערערים אותו ולא נותנים לו מנוח. בנוסף, הוא החל לחלום חלומות מוזרים שבהם הופיעה שוב ושוב ילדה קטנה עם קוקיות שבחלום סירבה לומר לו מי היא ואמרה לו כי את זה עליו לגלות בעצמו. החלומות רק הוסיפו לאי השקט שלו והוא היה נחוש בדעתו לגלות את כל האמת על אחותו.

מי רצח את קייקו אישידה? מה הייתה הסיבה לרצח? מה רן יגלה על קייקו? מה יקרה בינו לבין ריו התלמידה היפה? האם הוא יישאר בעיירה או יחזור לטוקיו?

כשרן הגיע לעיירה, הוא קיווה לשמוע מהמשטרה פרטים על רצח אחותו ומיד לחזור לשגרת חייו בטוקיו. אך כשהוא הבין שסביב חיי אחותו רב הנסתר על הגלוי, הוא היה נחוש להישאר בעיירה עד שכל האמת תצא לאור. זאת הסיבה שהוא שינה את תכניותיו, הסכים להצעת העבודה בבית הספר והאריך את השהייה שלו באקאקאוואה בחצי שנה.

בטוקיו גרו ההורים שלו שאפילו לא טרחו להגיע להיפרד מבתם שנרצחה. ברגע שקייקו עזבה את הבית, מבחינת הוריה, היא כבר לא הייתה בתם.

שמתי לב שזאת לא תופעה חריגה בתרבות האסייתית להוציא בני משפחה מהרישום המשפחתי, פעולה שתגרום לנתק מוחלט ביניהם ותהפוך אותם חוקית לזרים גמורים.

לרן גם הייתה בת זוג בשם נאה שחיכתה לו בטוקיו, למעשה, היא לא בדיוק חיכתה לו כי היא לא ידעה שהוא נסע בכלל, מאחר והשניים רבו ונפרדו כמה שבועות לפני כן, אמנם המילה האחרונה במערכת היחסים ביניהם טרם נאמרה, אך רן לא היה בטוח אם הוא מוכן לנישואים שעליהם בת זוגתו לחצה שוב ושוב.

זאת הסיבה שרן אפילו לא סיפר לנאה על העזיבה שלו לאקאקאוואה ואף לא הודיע לה שאחותו מתה.  

ככל שהזמן חלף, רן הרגיש יותר ויותר בנוח במקום עבודתו ובשגרת יומו בעיירה. כשהוצעה לו עבודה קבועה בבית הספר, הוא היה צריך להחליט האם לקבל את ההצעה, או לוותר עליה ולחזור לטוקיו.

כשרן קיבל את חפציה של אחותו, הוא מיד החליט לשרוף את כל התמונות והמסמכים שלה. מי שקורא את זה ולא מכיר את התרבות היפנית, הפעולה הזאת נראית מאוד קרירה וחסרת רגישות, אבל זה יותר קשור למנטליות של היפנים. הם לא אוהבים לשמור על חפצים ותמונות של המתים ודואגים להיפטר מהם כמה שיותר מהר.

ידוע לי מעט על התרבות היפנית, אך יש לי טיפונת של ידע על התרבות הקוריאנית שלמעשה לא שונה בהרבה במנטליות שלה מיפן. למשל, ההגדרה "Salaryman" שמתייחסת לשכירים שעובדים מבוקר ועד ערב ומציבים את עבודתם במקום הראשון למען ביטחון כלכלי – מאוד מוכרת בכל אסיה, וגם המנהג של העובדים לצאת יחד עם הבוס ולשתות אלכוהול עד איבוד הכרה, גם את הסיטואציות האלה ראיתי לא מעט בסדרות קוריאניות. מעולם לא הבנתי את הבילוי הנורא הזה…איך בכלל כל המשרד הצליח לתפקד בעבודה ביום שלמחרת? יש הרבה התרחשויות שמי שלא מכיר את התרבות האסייתית ירים גבה בנוגע אליהם, אבל אחרי שמכירים קצת יותר את התרבות שלהם, זה כבר לא נראה כל כך חריג ומוזר.

הספר מוגדר אמנם כספר מתח, אבל אני לא חושבת שיש הרבה מתח בעלילה, אלא יותר סקרנות לבאות. הספר מאוד קריא, הוא כתוב בצורה מאוד טובה, הכתיבה מרתקת ומושכת בצורה כזאת, שלפני ששמתי לב כבר הגעתי לעמוד האחרון. הייתי סקרנית לקרוא על כל הדברים שרן יגלה על אחותו קייקו במסע שלו לעיירה אקאקאוואה. למרות שהשניים לא ראו אחד את השני כמעט עשור, המסירות שרן הקדיש לגילויים על חייה של אחותו הייתה מרגשת.