צילום ישיבות מועצת עיר – מדוע יש עדיין ערים שמתחמקות מזה?

משולחנה של חברת מועצת עיר…
ההתרגשות הגדולה שלי ביום הראשון בו קיבלתי מושב כחברת מועצת עיר בישיבות המועצה-התחלפה מהר מאוד בתדהמה.
כך מנהלים את העיר שלנו? אז איפה המצלמות שיתעדו את זה?

סדנת הנדיוומן צילום מהנייד

מתברר שלא צריך להיות זבוב על הקיר בשביל לדעת מה קורה בישיבות מועצת עיר. בעידן הדיגיטלי שבו אנו חיים, עידן שבו אנחנו מצולמים תדיר במרחב הציבורי באמצעות מצלמות המותקנות בערים ובמוסדות הציבור, הכיצד ייתכן שיש עדיין ערים ומועצות מקומיות שמחד גיסא עוקבות אחרי כל צעד ושעל שלנו, אך מאידך גיסא מסרבות לאפשר לנו לראות את חבריהן מצולמים בישיבות מועצת העיר? מדוע אנשי הרשויות בוחרים להסתתר מעין הציבור? האם הם חוששים מהגדלת המעורבות שלנו? או שמא לא נעים להם שנראה אותם בשעתם הפחות יפה?

אתי כהן -חברת מועצת עיר בקריית אונו
אתי כהן -חברת מועצת עיר בקריית אונו

אני זוכרת היטב את ישיבת מועצת העיר הראשונה שבה השתתפתי. אני זוכרת את ההתרגשות שאחזה בי רק מעצם העובדה שאשב סביב שולחן המועצה, ששמי יתנוסס בסמוך לכיסא השמור לי, שאקח חלק בדיונים ושתהיה לי השפעה על עיצוב פני העיר. ואכן הכול התחיל בצורה חגיגית מאוד. הישיבה נפתחה בהענקת מגִני הוקרה לחברי מועצת העיר היוצאים על תרומתם לעיר ובנאומים שנישאו בשבחם, ואף הם מצדם הודו לראש העיר ולחברי הצוות. סביב שולחן הדיונים נשמעו מילים גבוהות ואיחולי הצלחה לחברי המועצה החדשים. אכן מעמד מכובד ומרגש באמת.

איילת דן ואתי כהן (מטעם סיעת לב) במועצת העיר קריית אונו
איילת דן ואתי כהן (מטעם סיעת לב) במועצת העיר קריית אונו

בתום הטקסים החלו לעלות בזה אחר זה הנושאים שעל סדר היום שנקבעו מראש לאותה ישיבה. מהר מאוד התחממה האווירה,שפת הגוף התלהמה, הטונים עלו, הדציבלים קרעו את עור התוף, ועל המילים שנאמרו לא אוכל לחזור מחמת הבושה.

אני זוכרת שיצאתי משם נסערת ביותר. הייתכן? האם זו רמת הדיון בישיבות המועצה? אם כך, חשבתי בלבי, אולי כדאי לערב את תושבי העיר במתרחש בין כותלי החדר בישיבות המועצה. הרי אם הישיבות יצולמו, יש סיכוי שחברי המועצה, נבחרי ציבור הנמצאים כאן כדי לשרת את תושבי העיר ומחויבים לשקיפות ולמכובדות, יחשבו פעמיים לפני שיתפרצו זה על זה בשפה וולגרית ופוגענית. הזעזוע שלי היה כה עמוק, עד שמיד עם הגיעי הביתה כתבתי את ההצעה הראשונה שלי לסדר ובה בקשה לצילום ישיבות מועצת העיר.

קרדיט לתמונה : אתר "פליקר"
קרדיט לתמונה : אתר "פליקר"

וזו לשון ההצעה:
"קריית אונו התהדרה שנים במעורבות הקהילתית שלה. ראש העיר ציין בקמפיין הבחירות שלו שיש חשיבות גבוהה למעורבות של התושבים בכל תחומי החיים של העיר. אשר על כן, ולצורך חיזוק הקשר של התושבים עם הנעשה בעיר, אני מוצאת חשיבות גבוהה בנושא הנגשת ושידור ישיבות מועצת העיר 'און ליין' לכלל תושבי העיר, למען השקיפות בהחלטות ושיתופם בנושאים שעולים על סדר היום.
בערים רבות בארץ קיימת מודעות לחשיבות הנושא והן הנגישו את דיוני מועצת העיר באופן אלקטרוני לכלל תושבי העיר. אינני מוצאת סיבה ממשית שדווקא בקריית אונו, הנחשבת, ובצדק, לעיר מתקדמת, בעלת מבנה חברתי-קהילתי מפותח, דיוני מועצת העיר לא יהיו מונגשים באופן טכנולוגי ומתקדם."

לצערי הרב ההצעה לא התקבלה, בתואנה של מחסור בתקציב. (על מנת לסבר את האוזן, רק אציין כי בחלק מן הערים מגייסים לטובת הנושא מתנדבים מהערוץ הקהילתי או ממגמות הקולנוע בעיר, כך שלמעט הציוד הראשוני זה כמעט לא עולה להן דבר.)הייתכן שאין כמה עשרות אלפי ₪ מתוך תקציב של 250 מיליון ₪?

היו שטענו שזה יגרום לחברי מועצה לא להפסיק לדבר כי הם יהיו מצולמים וכולם כביכול "יריבו" על זמן מסך. (אולי כן, אבל אני מאמינה שלאורך הזמן הם ישכחו מהמצלמות ויתמקדו בדיונים.)

תמונה-אתר "פליקר"
תמונה-אתר "פליקר"

אני לא בטוחה שהציבור מודע לזה, אבל כל אחד יכול להגיע לישיבות מועצת העיר. הן פתוחות לכל דכפין, אך לא רבים מן הציבור פוקדים אותן, אלא אם כן הנושא שעל סדר היום נוגע להם באופן אישי.

מועדי ישיבות מועצת העיר והנושאים שעולים בהן לסדר מתפרסמים באתר העירייה. בקריית אונו הישיבות מתקיימות לרוב בשעה 19:30 ביום רביעי הראשון בכל חודש, אלא אם כן נקבע תאריך חלופי או ישיבה שלא מן המניין.

לאחרונה, במיוחד לאור ההתקדמות הטכנולוגית, יותר ויותר ערים שחורטות על דגלן את נושא השקיפות לציבור ומעוניינות במעורבות גדולה יותר של התושבים בנעשה העיר, בוחרות לצלם את ישיבות מועצת העיר ומעלות את הסרטונים הללו לאתר העירייה, או אף משדרות בשידור חי כמו רמת גן. בעיר תל אביב אף הגדילו לעשות וחלק מישיבות מועצת העיר מוקרנות בשידור ישיר על גבי מסך גדול מחוץ לבניין העירייה, כך שניתן לצפות בהן "און ליין".

מבדיקה שערכתי בגוגל, להלן רשימת רשויות מקומיות שבהן מצולמות ישיבות מועצת העיר באופן אלקטרוני לטובת הציבור, ואני בטוחה שזאת רשימה חלקית בלבד (לפי סדר אלפביתי):
גבעתיים / הוד השרון / חולון / יבנה / ירושלים / כפר סבא / לוד / נצרת עלית / עפולה / ערד / פתח תקווה / קדימה-צורן / ראשון לציון / רמת גן / תל אביב.

אם כך, מדוע יש עדיין ערים (כולל קריית אונו) שלא מאפשרות לישיבות מועצת העיר להיות נחלת הציבור? האם לראשי העיר שבחרו לא לעשות זאת יש סיבה להסתיר דברים מהתושבים? האם הם חוששים מחשיפת עמדות המנוגדות לעמדותיהם בישיבות המועצה?

ביוזמת "חברי המשמר החברת" העלה ח"כ דוד אמסלם מהליכוד הצעת חוק שישיבות המועצה יצולמו וישודרו בשידור חי באתרי האינטרנט של העיריות השונות. האם באמת צריך הצעת חוק בשביל ליישם את זה ברשויות?(ההצעה תועלה לועדת השרים בתחילת המושב ויש סיכוי גבוה שתושלם ותעבור)

האם קריית אונו וערים נוספות יבחרו לעשות זאת רק אחרי שהם יחויבו ע"פ חוק. אין ספק ששידור ישיר היה מאפשר לתושבים נגישות קרובה ומעורבות יותר גדולה בנעשה בעיר.

הכותבת: אתי כהן חברת מועצת עיר בקרית אונו
וחברת דירקטוריון בעמותה להעצמה נשית